Loading

Hayalini Gerçekleştirmen İçin 15 İlham Verici Fikir

Tünelin sonunda umut ve ışık seni bekliyor. İhtiyacın olan tek şey yaklaşımında küçük bir değişiklik.

Çoğumuz yaşamda olumsuzluklar yaşamışızdır. Gerçek şu ki bu olumsuzlukları yaşayan tek kişi sen değilsin. Tünelin sonuna ulaşmak şimdi sana göründüğü gibi karanlık ve zor değil. Tünelin sonunda umut ve ışık seni bekliyor. İhtiyacın olan tek şey yaklaşımında küçük bir değişiklik. Yaşamdaki küçük işleri erteleyerek ya da günlük önemli veya önemsiz işlerle dikkat dağıtmak kolaydır. İhtiyacın olansa gösteriyi sürdürmek için gereken güç ve motivasyon olacaktır.
 
Bu yolculukta kritik olan tüm yaşam koşullarında istikrarlı ve pozitif olma yolunda ilk birkaç adımın nasıl atılacağı ile ilgilidir. Tutarlı kalmak ve hayallerini gerçekleştirmek için bu 15 ilham verici fikre bir göz atalım.

1) Onların Gerçek Hayallerin Olduğundan Emin Ol

hayaller

Çoğunlukla bizim hayallerimiz kendimiz yerine toplumsal perspektiflerden etkilenir ve şekillenir. Sadece kendi arzularımızdan oluşan hayalleri barındırmak ve beslemek önemlidir. Hedefleri takip etmek için, hayallerinin canlılığı ve yoğunluğundan emin olmalısın. Neyi başarmak istediğinden eminsen tutarlılık onu takip edecektir.

1993'e kadar J. K Rowling, işsizlik, boşanma ve iflasla mücadele eden bekar bir anne idi. Ancak o Harry Potter senaryosunun 12 büyük yayıncı tarafından getirdiği zorlukları ve yaptırımlarını reddetti. Şimdi olağanüstü bir servete sahip. Bunu da doğal yeteneğiyle, hayatta yapmaktan haz duyduğu yegane işi icra ederek yazarak kazandı.

2) Hedefini Daha Küçük Parçalara Ayır

hedef

Hayalini gerçekleştirmek, hayalindeki yere giden bir yolculuğa çıkmak gibidir. Aldığımız yolun doğru olup olmadığını kontrol etmek için dönüm noktalarına ihtiyacımız var ve yakında bizi nihai hedefimize yaklaştırıyor olacak. Bu kilometre taşlarını aşmak bize küçük bir başarı hissi verecektir ve sürekli olarak çalışmak için bize mutluluk verecektir. Hayallerini gerçekleştirmek için yolculuğunun planlanmış bir zaman çizelgesinde bu kilometre taşlarını listeleyerek işe başla.

Bir bilgisayar programcısı olan Pierre Omidyar, bir zamanlar kişisel web sitesindeki ürünleri çok kişisel bir düzeyde açık artırmayla satmayı düşündü. Günden güne trafik arttıkça daha da mutlu oluyordu. Omidyar belirlenen kilometre taşlarını hızlı bir şekilde geçti ve bir gün hesabını internet hesabını yükseltme ihtiyacı gördü. Omidyar'ın sitesi şu anda eBay olarak biliniyor.


3) Görevlerini Bölümlere Ayır

gorev

Eğer hayalin şirket kurmaksa, bir işletme lisansı edinme, bir web sitesi kurma, ürün veya hizmetlerini pazarlamak ve nihayetinde kâr hedeflerine ulaşmak gibi küçük görevlere ayır. Bu, şirketinin operasyonlarında tutarlılık ve düzen getirecek ve faydaları seni şaşırtacaktır. 

Joyce Meyer diyor ki; "Hayatın normal rutinlerinde organize olmak ve başladığınız küçük projeleri bitirmek, büyük hedefleri gerçekleştirmeye yönelik önemli bir ilk adımdır."

4) Organize ve Sistematik Ol

sistematik

Masanda ve takvimindeki dağınıklığı temizle. Düzenli olmak, önceliklerine açıklık kazandırır ve zamanını daha iyi yönetmene yardımcı olur. Önemli ödevleri yürütürken tutarlılığına büyük bir destek sağlar. Mark Zuckerberg'in neden her gün gri tişört ve kot pantolon giydiğini merak ettin mi? Çünkü zamanını ve enerjisini hangi giysilerin giyeceğine karar vermez ve bunun yerine önemli gündemlere odaklanır.
 
Hayattaki her yaklaşımda sistematik ol. Bir işi yürütmek için atılan her küçük adımın, hedeflere ulaşmak için iyi tasarlanmış ve sistematik bir yaklaşıma ihtiyacı vardır.

5) Neden Başladığını Kendine Hatırlat

hatırlat

Hedeflerini göz önünde tut. Bunları yaz ve masana sabitle. Gününe başlamadan önce hedeflerini tekrar gözden geçirmek seni ertelemeden uzak tutar ve tüm günlük eylemlerinin değerini bilmeni sağlar.

Bir sonraki Elon Musk olmayı hayal ediyor musun? Ya da Abhinav Bindra gibi olimpiyatlarda altın madalya kazanmayı. Basit bir günlük hatırlatma için büyük bir güç yükselticisidir. Ayrıca, pes etmeyi düşündüğünde zorlu zamanlarda hayatta kalmana yardımcı olur. 


6) Ortağınla Sık Sık Konuş

ortak

Ortağın, refahına karşı sorumlu olan ve hayallerine doğru çalışmaya teşvik eden kişidir. Ortakların destekleyici, dürüst oldukları ve sıklıkla bir seri motive edicinin rol oynadığı bilinmektedir. Ailenden, arkadaşlarından veya meslektaşlarından biri olabilir. Bir ortak çoğunlukla sana konuşma aynası olarak davranır. Fikirlerini, düşüncelerini ve duygularını sanaa yansıtmaya ve kafandaki çamuru çözmene yardımcı olurlar.

Shankar ve Jaikishan organize, destekleyici ve başarılı bir Hintli müzik bestecisi ikilisi mükemmel bir örnektir.

7) Sevdiğin Şeyler İçin Zaman Ayır

sevdigin

Gerçekten sevdiğin şeyleri yapmak için neredeyse günlük zaman ayırdığından emin ol. Sık sık yap çünkü yapmayı sevdiğin şeyler yaratıcılığını canlı tutuyor. Bu aktiviteler ruh halini yükseltir ve verimliliğini artırır.

İşte zengin ve ünlülerin yaratıcılığını takip etme konusunda bazı ilginç gerçekler: Ödüllü aktris Meryl Streep örgü örmeyi sever,eski ABD Başkanı George W. Bush, üretken bir ressam, Tom Hanks, eski daktilolar toplar. Yahoo CEO'su Marissa Mayer yemek pişirmeyi çok seviyor ve Warren Buffet ukulele çalıyor.

8) Sık ve Yalnız Seyahat Et

seyahat

Seyahat, aklındaki karmaşayı temizler, daha iyi performans göstermek için gençleşir ve normalde tıkanmış bir zihinde olduğundan daha fazla görev gerçekleştirir. Seyahat etmek aynı zamanda potansiyelini fark etmek açısından büyük resme bakmanı sağlar.
 
Büyük resme bakmanı sağlayan muhteşem bir seyahat örneği Elon Musk. Musk sadece 17 yaşındayken babası onu Batı turuna çıkardı. Musk, 18 ABD eyaletine arabayla seyahat etti. Yalnız yolculuğu, hayatında büyük kararlar almasına yardımcı olduğuna inanılan durumlara maruz kaldı.

9) Para Dışında Motivasyon Kaynağı Belirle

motivasyon

Para tutarlılık için çalışan tek motivasyon değildir. Belli bir görevle ilgilenmiyorsan, erteleme eğiliminde olacaksın. Kendin için doğru ol ve motivasyon için paranın ötesinde hedefler belirle. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, görevleri devretmek ve sürekli takip etmektir. İnsanların yapmaktan hoşlandıkları görevlerde sana yardımcı olmalarına ve bu görevleri kârlı bir şekilde para kazanmanın bir yolunu bulmasına izin ver.

Henry Ford diyor ki; “Bir araya gelmek bir başlangıçtır. Bir arada tutmak ilerlemedir. Birlikte çalışmak başarıdır."

10) Etrafını Olumlu İnsanlarla Çevir

olumluinsanlar

Çevrendeki insanların pozitif enerjisine dokun. Pozitiflik, görevlerini daha hızlı gerçekleştirmen ve daha uzun saatler boyunca çalışman için seni motive eder. Zihninin durumunun sürekli olarak farkında ol ve olumsuzluğa maruz kalmayla ilgili ihtiyatlı ol.

Sosyal medyada başarılı liderleri ve ilham verici konuşmacıları takip et. Örneğin, Richard Branson, Steve Jobs'tan çok esinlenildiğini iddia ediyor.

11) Sonuçları Görselleştir

gorsel

Görselleştirme, bizi gerekli eylemleri yürütmek için güçlü ve motive tutar. Bazı zamanlarda belirli bir görev veya etkinlikten istenen sonuçları elde etmek için planını geliştirmen gerekebilir. Yeni zorluklar esnek olmanı ve değişikliklere açık olmanı gerektirecektir. Yolculuğunun her karmaşık detayını görselleştir. Göreceksin ve onları gerçeğe dönüştürmek için çalışmak için motive olacaksın.

Dünyada kendi elektrik keşfiyle devrim yapan Amerika Birleşik Devletleri'nin kurucu babası Benjamin Franklin'in sözü bu bağlamda akla geliyor: “Hazırlanamayarak başarısızlığa hazırlanıyorsunuz.”

12) Her Şeyi Kontrol Edemeyeceğini Bil

kontrol

Her şeyi kontrol edemeyiz. Yapabileceğimiz tek şey, yaptığımız her şeyde en iyisini sunmak. Tutarlı performansın anahtarı, hatalardan bağımsız olarak sürekli teslim etmeye devam etmen gerektiğini bilmektir.

Elvis'in kayıtları uzun yıllar önce bir floptu ve daha sonra bir vokal dörtlüsünün üyesi olmaya çalıştığı zaman şarkı söyleyemeyeceği söylendi. Popüler hale geldiği güne kadar, insanlar bir kamyonu sürmeye geri dönmesini söylediler.

Çabalarından ve performansından çok sonuca daha fazla odaklan ve değer katmaya devam et.

13) Büyük Resmi Kaybetme

buyuk_resim

Yalancı ya da sıradan görevlere bakmak oldukça sıkıcı olabilir. Dejeksiyondan uzak durmak için, bunları yapmanın nedenlerini kendine hatırlat. Büyük resmi aklından çıkarma. Tüm bu küçük görevler bilmeceyi yakın gelecekte tamamlayacak.

Büyük bilim adamı Alan Turing; “Önümüzde sadece kısa bir mesafe görebiliyoruz, ancak yapılması gereken çok şey var.”

Hedeflerin ve hayallerin küçük görevlerden çok daha büyüktür ve bu tür görevler çok fazla zamanını kullanacaktır. Ancak, bu çabayı hedefinin genel değeriyle karşılaştırmak adaletsiz olacaktır.

14) Olumlu Bilgi İçin Sektörünü Takip Et

sektor

Seninle aynı şeyi yapmaya çalışanların başarı hikayelerini öğren. Endüstriyi takip etmeye başladığında, doğru bilgi ve gerçeklerle güçleneceksin. Bu öğrenme, zihnini besler ve hedefine doğru seni motive eder.

Sektörünüzdeki diğer kişilerin ilerleyişini takip ettikten sonra da rekabetçi ve hevesli olacaksın. Benzer hedeflere doğru çalışan benzer fikirlere sahip insanlarla bağlantı kurma fırsatlarını da bulabilirsin. Hatta müttefikinizle sağlıklı bir rekabete girebilirsin, bu da daha iyi performans göstermeni sağlayacaktır.

15) Önce Kendinde Ara

kendin

Hepimiz hata yaparız. Neyin yanlış gittiğini öğrenmek için neler yaptığını gözden geçir ve bu alandaki becerilerini geliştir. Patronunu, yatırımcılarını veya eğitmenlerini suçlamak kolay. Suçlama oyununa başlamadan önce kendine sor. Kendini sorumlu tut ve hatalardan uzaklaşarak, hataların gelecekte tekrarlanmaması için ciddi dersler alarak ve kapasiteni geliştirerek hatadan en iyi şekilde yararlan.

Lider Star'ın kurucu ortağı Courtney Lynch, söylediği zaman en açık şekilde ifade ediyor; “Liderler sorumluluğu suçlamadan önce sorumluluk kabul etme kabiliyetleri aracılığıyla ilham veriyor.”

Yaşamın hangi aşamasında olduğun önemli değil, doğru zaman ya da doğru yer olarak hiçbir şey yoktur. Hemen başlayabilirsin.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST