Loading

Hedeflere Ulaşmakta Zorlanıyor musunuz? 

Hedef belirleme ve hedef başarısı hakkında...

Hedefler, hedefler, hedefler… hepimiz hedeflere sahibiz. Ancak, yalnızca az bir kısmımız hedeflerine sürekli olarak ulaşmak ve bunları aşmayı başara bilmektedir. Sizlerde bu seçkin gruba katılmak ister misiniz?

Eğer öyleyse, hedef belirleme ve hedef başarısı hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hedef Belirleme Hayatımızı Nasıl Etkiler?

“Hedeflerine ulaşarak elde ettiğin şeyler, hedeflerine ulaşarak ne olduğun kadar önemli değil.” - Zig Ziglar

Psikolojiye göre Bugün, hedef belirleme yüksek başarı ile bağlantılıdır. 

Bu hedef belirleme yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanmaktadır:

  • Daha becerikli olmamıza yardımcı olun
  • Takımda daha iyi çalışmamıza yardımcı olun
  • Geleceği şekillendirmemize yardımcı olun

 “Hedef belirleyiciler gelecekteki olanakları ve büyük resmi görüyor.” Rick McDaniel

 

Kesin hedeflere sahip olmak, varış limanınızı tanımak veya yalnızca amaçsızca denize doğru sürüklenmek arasındaki fark anlamına gelir.

Tecrübelere dayanarak net bir model görülmekte; Düzenli olarak düzenli hedefler koyan insanlar başarıya ulaşıyor.

Zihniyetlerinin bu işte büyük rol oynadığına inanıyorum. Bu, çoğu durumda, risk alma konusunda rahat olmanın yanı sıra, genellikle değişim ve yenilikten etkilenir.

Richard Branson, Roger Federer ve Dwayne Johnson gibi ünlü ve başarılı insanlar hakkında bir an düşünün. Bu başarılı olanların tümü, hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için hedef belirlemeyi kullandı.

Sizde aynı şeyi yapabilirsiniz.

Hedef belirlemenin en iyi yollarından biri, günlüklerinizi, cüzdanınızı veya çantanızda tutabileceğiniz bir kartın üzerine veya dijital bir not defteri içinde her zaman hedeflerinizi yazmaktır. Bunu yaptığınızda, hemen fikirlerinizi, sadece arzulu düşünceden, somut ilk adımlara dönüştürürsünüz.

Hedefleri yazmanın etkinliği aslında araştırmalarla desteklenir. 2015 yılında, psikolog Gail Matthews, hedeflerini yazanların, sadece fikirlerini kafasında tutanlara oranla % 33 daha başarılı olduğunu gösterdi. 

Peki hedeflerinizi % 33 oranında gerçekleştirme şansınızı arttırmak ister misiniz?

O zaman onları yazın!

Bizi ne tanımlar?

Bunu daha önce düşündünüz mü? Tam olarak kim olduğunuzu tanımlayan nedir? Hedefleriniz bu resme nasıl uyuyor?

Bu soruları cevaplamanıza yardımcı olmak için beş önemli nokta bir araya getirdik:

  1. Hedefler temel ilkelerinize ve değerlerinize dayanmalıdır - Örneğin, gezegeni derinden önemsiyorsanız, hedefleriniz sürdürülebilir ve çevre dostu uygulamalarla uyumlu olmalıdır.
  2. Değerler kendi kişisel etik ve ahlaki inançlarınızdır - Bununla birlikte, bu inançların bazılarının zaman içinde değişebileceğini, diğerleri yaşamınız boyunca sadık kalacağını unutmayın.
  3. Değerler neyi temsil ettiğimizi ve neye inandığımızı , başkalarıyla nasıl ilişki kurmak istediğimizi ve geride bırakmak istediğimiz mirası temsil eder - Bu, belirlediğimiz hedefler için ilk referans kaynaklarından biri olması gerektiği anlamına gelir.
  4. Değerlere dayalı hedefler, önemsiz olana karşı önemli olan şeylere doğru bizi yönlendirir t - Başka bir deyişle, hedeflerimiz değerlerimize uygun olduğunda; hangisinin gerçekten önemli, hangisinin önemli olmadığını hemen karar verebiliriz.
  5. Değerlere dayalı hedefler sonsuz bir motivasyon sağlayacaktır , çünkü biz onlara inanıyoruz ve onların oynamalarını görmek istiyoruz - Bunu yaşamınızda deneyimlediniz mi? Belki de yerel basketbol takımınızın kaptanı veya bir gruptaki şarkıcı olduğunuzda.
  6. Hedefleriniz inançlarınız ve değerlerinizle eşleştiğinde, onlara ulaşmanın çok daha kolay (ve çok daha eğlenceli) olduğunu göreceksiniz . Aslında, çoğu durumda, bu hedeflere yönelik çalışmak zorunda olduğunuzu hissetmeyeceksiniz bile - onlar sadece yapmayı sevdiğiniz şeyin bir parçası olacaklar.

Neden bazen başarısızız

Şimdi neden şu anda hedeflerinize ulaşamadığınızı ve bunu değiştirmenin en iyi yollarından bazılarını konuşalım.

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz şeyle ilgili - eğer hedefleriniz değerlerinize uymuyorsa , bu sizin elde etmenizi zorlaştıracaktır. Bu, öğretmen, veli ya da eş gibi başka biri adına hedeflerin peşindeyseniz olabilir. Ya da belki de toplumun değerli ve asil olarak kabul ettiği bir hedef, ama şahsen katıldığınız bir amaç.

Hedeflerinize ulaşmada başarısız olmanıza neden olabilecek başka bir konu şudur: İhtiyaçlarınızdan daha çok isteklerinizle ilgileniyorsunuz .Örneğin, parlak, yeni bir spor araba satın almak için para biriktirmek istiyorsunuz, ancak… ayrıca öğrenci kredilerinizi ödemeniz gerekir.

Bu size tanıdık geliyor mu? İstediğimiz şeyler genellikle ihtiyacımız olanı ortaya koyarlar; ancak bu, hedef belirleme ile hasara yol açabilir. Bunu düzeltmek için ihtiyaçlarınızı açıkça tanımlamak için kendinizi ve hayatınızı gözlemleyerek zaman geçirin. Ardından, bunları isteklerinize göre önceliklendirin.

Hedefinizin büyüklüğüne ne dersiniz? Çok mu büyük? Eğer öyleyse, o zaman ulaşmak zor -hatta imkansız - olabilir. Hırslanmak iyidir ancak aynı zamanda gerçekçi olmayan hedefler koymamalısınız.

Bu bölümde bahsetmek istediğimiz son faktör zaman yönetimi . Vaktiniz iyi organize edilmemişse, hedeflerinize ulaşmak imkansız olacaktır.

Zaman yönetiminin sizin için bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız, şunu sormamıza izin verin: Her gün sosyal medyada ne kadar zaman harcıyorsunuz? İstediğinizden fazlaysa, başarınızı artırmanız konusunda ciddi iseniz günlük rutininizde bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

Hedeflerinizi Görselleştirin

HuffPost web sitesinde görselleştirme ile ilgili bir makale aşağıda yer almaktadır:

“İstediğimiz sonucu görselleştirdiğimizde, bunu başarma olasılığını “ görmeye ”başlarız. Görselleştirme sayesinde, bir yazarın sözleriyle “tercih ettiğimiz geleceğin” ne olduğuna bir göz atıyoruz. Bu gerçekleştiğinde, hedefimizi gerçekleştirmek için motive ve hazırız. ”

Yukarıdakilere % 100 katılıyor olsak da, görselleştirmenin “düşün ve sahip ol” zihniyetiyle karıştırılmaması gerektiğini açıkça belirtmek isteriz. Bu sadece arzulu bir düşüncedir.

Orijinal görselleştirme, tarafınızdaki işlem gereğini kabul eder.  Evet, kesinlikle doğrudur - bir hedefe inanmadan önce, ona inanmadan önce onu görmelisin .

Daha büyük hedeflere gelince Vizyon Hedef Belirleme tekniğini takip etmenizi öneririz. Bunun işleyişi, tutkularına ve ilhamlarına dayanarak bir rüya araman.

İzlemek istediğiniz hayale karar verdikten sonra, gelecekte, 5, 10, 15 ve hatta 20 yıl içerisinde nerede ve ne yapacağınız konusunda net bir vizyon geliştirirsiniz.

Bu görüntüleri oluşturmak için zaman harcayarak, nihai kariyer hedefinize ulaşmak için atmanız gereken mecburi adımlar atacaksınız. VGS, hedefinize yönelik motivasyonunuzu ve bağlılığınızı artıracak, ayrıca gerekli planlama, hazırlık ve eylemi kolaylaştıracaktır.

Şimdi, bu makaledeki TÜM önerileri kabul edip etmediğinizi hayal edin. Hedef belirleme ve hedef başarısını hayatınızın doğal bir parçası haline getirme yolundasınız.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST