Loading

Hedeflerine Ulaşabilmen İçin Bazı Tüyolar

Başarılı olmayı herkes ister ama herkes başarılı olamaz.

Amerikalı psikolog David C. McClelland insanların ihtiyaçlarını 3 gruba ayırdı. Bu ihtiyaçlardan biri “Başarma İhtiyacı”. McClelland’a göre, bireyin başarma ihtiyacı ne kadar kuvvetli ise kendisine seçtiği hedefler de o kadar ulaşması zor ve çalışma gerektiren anlamlı hedefler olacak, bunlara ulaşmak için gereken tüm yetenek ve bilgiyi elde edecektir.


İşte Başarılı Olmak İçin Uygulaman Gerekenler

1) Hedefler Belirle 


Kendine hem işte hem de evde açık hedefler belirle. Hedeflerinin yaşantının belirli bir döneminde gelmeyi arzuladığın bir durumu yansıttığından emin ol. Arzu ettiğin sonucu gözünde canlandırmaya çalış. Hedeflerini hem meydan okuyucu hem de gerçekçi bir biçimde tanımla.

2) Engelleri Tahmin Et


Hedeflerine ulaşmak için çaba göster. Hedeflerine ulaşma yolunda karşına çıkabilecek engelleri tahmin etmeyi, ortadan kaldırmayı, yerine göre onlardan kaçınmayı öğren.

3) Kendini Motive Et


Yaptığın işte anlam ve değer bul. Her durumdan en iyi sonucu almaya çalış ve “yapmaya değer olan, en iyi şekilde yapılmaya değerdir.” tarzı bir tutum benimse.

4) Meydan Oku


Potansiyelini kullanman ve elinden gelenin en iyisini ortaya koyman için sana meydan okuyacak türden işler yap. Bunlar seni her daim daha ileri taşıyacaktır.

5) Planlama Yap


Bir şeye konsantre olman gerektiğinde, bölünmeleri tahmin et ve onlardan kaçınmaya çalış. İlgilenmen gereken birden fazla iş olduğunda en önemlilerden başla. İşlerin aciliyet ve önem derecesi birbirinden farklı olabilir. Öncelik sırası yaparken, hedeflerine ulaşman açısından en fazla önem taşıyan işlere vakit ayırmaya çalış. Daha az aciliyeti olan işleri sonraya bırakabilirsin. Yani, İşlerin söndürülmeyi bekleyen birer yangın haline dönüşmesine izin verme.


6) Başladığın İşi Yarım Bırakma


Başladığın işleri bitirmeyi alışkanlık haline getir. Önemli işleri erteleme veya son dakikaya kadar bekleme.

7) Ödüllendir

Hedefine ulaştığında kendini ödüllendir. Mutlu ol ve mutluluğunu çevrendeki diğer insanlarla paylaş.

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 309 Yazı / 400,2K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST