Loading

Hedeflerine Ulaşabilmen İçin Bazı Tüyolar

Başarılı olmayı herkes ister ama herkes başarılı olamaz.

Amerikalı psikolog David C. McClelland insanların ihtiyaçlarını 3 gruba ayırdı. Bu ihtiyaçlardan biri “Başarma İhtiyacı”. McClelland’a göre, bireyin başarma ihtiyacı ne kadar kuvvetli ise kendisine seçtiği hedefler de o kadar ulaşması zor ve çalışma gerektiren anlamlı hedefler olacak, bunlara ulaşmak için gereken tüm yetenek ve bilgiyi elde edecektir.


İşte Başarılı Olmak İçin Uygulaman Gerekenler

1) Hedefler Belirle 


Kendine hem işte hem de evde açık hedefler belirle. Hedeflerinin yaşantının belirli bir döneminde gelmeyi arzuladığın bir durumu yansıttığından emin ol. Arzu ettiğin sonucu gözünde canlandırmaya çalış. Hedeflerini hem meydan okuyucu hem de gerçekçi bir biçimde tanımla.

2) Engelleri Tahmin Et


Hedeflerine ulaşmak için çaba göster. Hedeflerine ulaşma yolunda karşına çıkabilecek engelleri tahmin etmeyi, ortadan kaldırmayı, yerine göre onlardan kaçınmayı öğren.

3) Kendini Motive Et


Yaptığın işte anlam ve değer bul. Her durumdan en iyi sonucu almaya çalış ve “yapmaya değer olan, en iyi şekilde yapılmaya değerdir.” tarzı bir tutum benimse.

4) Meydan Oku


Potansiyelini kullanman ve elinden gelenin en iyisini ortaya koyman için sana meydan okuyacak türden işler yap. Bunlar seni her daim daha ileri taşıyacaktır.

5) Planlama Yap


Bir şeye konsantre olman gerektiğinde, bölünmeleri tahmin et ve onlardan kaçınmaya çalış. İlgilenmen gereken birden fazla iş olduğunda en önemlilerden başla. İşlerin aciliyet ve önem derecesi birbirinden farklı olabilir. Öncelik sırası yaparken, hedeflerine ulaşman açısından en fazla önem taşıyan işlere vakit ayırmaya çalış. Daha az aciliyeti olan işleri sonraya bırakabilirsin. Yani, İşlerin söndürülmeyi bekleyen birer yangın haline dönüşmesine izin verme.


6) Başladığın İşi Yarım Bırakma


Başladığın işleri bitirmeyi alışkanlık haline getir. Önemli işleri erteleme veya son dakikaya kadar bekleme.

7) Ödüllendir

Hedefine ulaştığında kendini ödüllendir. Mutlu ol ve mutluluğunu çevrendeki diğer insanlarla paylaş.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST