Loading

İflas Etmiş Bir Hava Yolunu Dirilten Adam; Richard H. Anderson

Richard Anderson inovatif düşünce yapısı ile iflas etmiş olan Delta Air Lines’ı yeniden dirilterek bir başarı öyküsüne imza atmıştır.

Delta Airlines 1924 yılında Georgia eyaletinin Macon şehrinde kurulmuştur. Delta Airlines ABD'nin en büyük hava yolu şirketleri arasında yer almaktadır ve merkezi Georgia eyaletinde bulunan Atalanta şehrindedir.

Delta Airlines'in yöneticilerinden başlayarak tüm çalışanlarının sahip olduğu kültür ve değerleri vardı. Nisan 2017 yılında şirket iflastan yeni çıkmıştı. Şirket farklılaşmaya karar verdi ve yönetim kurulu kararı ile Richard Anderson şirkete CEO olarak atandı.

Anderson'un "Delta Airlines" Düzenlemeleri

deltaairlines

Amerika'da başka bir hava yolu şirketi ile birleşerek ve yurtdışındakilerle ortaklık ederek (Aeromexico, Brezilya'da GOL ve İngiltere'de Virgin Atlantic'te azınlık hisseleri satın alındı ve Air France-KLM ile ortaklık yapıldı) ölçeklendiler ve coğrafi kapsamlarını genişlettiler. Filolarını ve hava operasyonlarını yeniden organize edip düzenlediler ve fiyatlandırma modelini değiştirdiler. Delta kültürünü daha güçlendirip daha inovatif stratejiler benimsenmesi için adımlar attılar.

Anderson ilk olarak şirkette çalışan kar paylaşımını hayata geçirdi. Her yıl vergi ve maaşlar öncesi şirket kazancının yüzde 10'u çalışanlara prim olarak ödendi. 2008 yılında hisse sahipliği planı uygulandı. Pilot, hostes ve yer ekipleri firmanın öz kaynağından yüzde 15 pay aldılar.

Yakıt masraflarını en aza indirgemek için şirket 150 milyon dolar karşılığında Philedelphia'daki "Trainer" rafinerisini satın aldı. Anderson bu hamleyi şöyle açıklıyor: "Uçak yakıtı en pahalı giderimiz. Yıllık 12 milyar dolar yakıta harcıyoruz. Operasyonumuzda gerekli yakıtı kendimiz tedarik etmek istedik. Delta Havayolları'nda dikey entegrasyonu sağlamak için petrol rafinerisi satın aldık. Bu hamlemiz havacılık ve petrol endüstrisi gözlemcilerini şoke etti."

Lider Endüstriyel Taşımacılık Şirketi

deltaairplane

Tüm bu yeni yaklaşımlar ve çalışanların havayolu şirketine maddi ve manevi yatırım yapmalarının sağlanması şirketi tüm dünyadaki en sağlıklı ve en karlı havayolu şirketi haline dönüştürdü. Ayrıca S&P 500'e tekrar girerek lider endüstriyel taşımacılık şirketi olarak konum aldılar.

Sonuç olarak Delta Hava yolları genellikle tercih edilmeyen yollardan gittiklerini ve mümkün kılanın kendini işine adayan çalışanların olduğunu vurguluyor ve şirketteki deyişlerinin "Sürü halinde avlanırız" olduğunu belirtiyorlar. Bu şekilde şirkette her konunun grup halinde ele alınması tüm çalışanların kendisini değerli hissetmesini, net bir zihniyeti ve beraber çalışma imkanını sağladığını ifade ediyorlar.

 

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 311 Yazı / 404,1K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST