Loading

İş-Yaşam Dengesini Geliştirmek İçin İpuçları

Özellikle girişimcilerin boş zamanları olduğunu hiç görmeyiz. Sıfırdan bir işe başlamak ve bu işi tutundurmak için tam zamanlı çalışma gerekir. Yine de herkesin bir özel hayatı, ailesi, hobileri de var.

1) İşveren

isveren

Elbette, şirkete fayda sağlayan yetenekleri için insanları işe alıyorsun ancak uyum için onları bir birey olarak da tanımalısın. Herkesin mahremiyetine saygı gösterirken ve gizli bilgileri kendine saklamalısın. Amacın olsun ya da olmasın, çalışanlar senin eylemlerini yansıtır. Geç saatlere kadar çalışmak ve tatil günlerinde çok fazla e-posta göndermek, davranışları ve şirketin kültürünü belirler. Bunun kendine, çalışanlara ve şirkete olumsuz etkileri ile karşılaşman mümkün.

2) Çalışan

calisan

Tüm başarılı organizasyonlar bünyesindeki insanlar sayesinde işler. Eğer her şey yolunda gidiyorsa bu herkesin rolünü oynuyor olmasıyla ilgilidir. Çalışanın yetenekleri, şirket için kritik öneme sahiptir. Çalışanın kendisini koruması da bu bağlamda önemlidir. Fiziksel ve zihinsel sağlık, genel iş-yaşam dengesi çalışanın sorumluluğundadır. Fazla çalışmanın da sonuçları vardır. O nedenle eğer çalışan durmak istiyorsa ona güvenilmesi gerekir. 

3) Her İkisi

ofis

İşveren veya çalışan ne olursan ol iletişim, iş-yaşam dengesi gereklidir. Çalışanın kendi ihtiyaçlarını savunması ve işverenlerin de çalışanı dinlemesi ve desteklemesi gerekir. Açık politikalar, beklentiler yardımcı olabilir ancak kişisel bağlantılar ve konuşmalar daha etkilidir. 

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 307 Yazı / 389,5K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST