Loading

İş yerinde "Hayır" Diyebilmek Neden Gerekli?

Kariyerinde ilerlemek ve kendini geliştirmek için bazen gereğinden fazla iş yükü alıyor olabilirsin. Ancak bu durum bir facia da yaratabilir.

Bir işveren için çalışırken, istediğin kariyeri takip ederken işyerinde görevlendirmeleri veya ek fırsatları geri çevirmek istemezsin. Çünkü, kendini kanıtlaman ve iyi bir izlenim bırakman gerektiğini düşünüyorsun. Ancak her şeyi yapamayacağını kabul etmeli ve bazen hayır demelisin.

Çok Fazla İş Üstlenmenin Riski Nedir?

kagitisi

Kapasitenin üstünde iş alıp hepsini zamanında ve eksiksiz şekilde tamamlamaya çalışıyorsun. Ancak çok fazla iş demek, başka alanlarda yeteneklerine daha uygun işleri kaçırmak demek olabilir. Üstelik aldığın iş çok fazlaysa bunları zamanında ya da eksiksiz tamamlama olasılığın da düşer. Performans artışı sağlamak isterken istenmeyen eleman olmak istemezsin değil mi? En kötüsü de tüm bu çalışmalar seni fiziksel ve zihinsel olarak tüketebilir. Uzun süre çalışmaya ara vermek zorunda kalabilirsin.

Dürüst Ol

durust

Her zaman her işe uygun olmayabilirsin. Eğer öyle olduğunu düşünüyorsan, işverenine bu işe uygun olmadığını dile getirmelisin. İyi liderler her zaman dürüstlüğe önem verirler. Elbete bunu yaparken soğuk bir şekilde geri çevirmek yerine bu iş için iyi olabileceğini düşündüğün başka bir arkadaşını önerebilirsin. 

Stratejik Düşün

strateji

Daha fazla çalışma yapman istendiğinde, büyük resmi düşün. Bu işi üstlenmek uzun vadede sana ve şirketine fayda sağlayacak mı? Her iki taraf için de olumlu olacağını düşünüyorsan, sonuna kadar peşinden koş. Aksi halde gelecekte doğabilecek sorunlar için geri çevirmelisin. Elbette nasıl geri çevirdiğin de önemli. Bir yönetici verdiği işi yapmayan ve bunu kaba şekilde ters çeviren bir çalışanı hoş karşılamayabilir.

Gerçekçi Ol

dusunmek

Her şeyi üstlenemeyeceğini kabul et demiştik. Bir saat boş zamanın olması bunu da bir projeyle doldurman gerektiği anlamına gelmiyor. Daha verimli bir çalışma ve performans artışı için kendine nefes alacak zaman ayırmalı, iş-yaşam dengesini bulmalısın. 

İlgili Yazı: https://www.girisimcigazetesi.com/Is-Yasam-Dengesini-Gelistirmek-Icin-Ipuclari/205 

Kendini Savun

savunmak

Günün sonunda kendine ve mutlu olup olmadığına bak. Çok çalıştığını düşünüyorsan,  işvereninle daha esnek bir düzenleme hakkında konuşabilirsin. Elbette bir iş arkadaşınla konuştuğun gibi değil. Yaptığın işlerin detaylı sunumunu yapabilir, bunlara ne kadar zaman harcadığını ve bu harcadığın zamanın kişisel yaşamını nasıl etkilediğini kalem kalem aktarabilirsin.

Unutma ki bir insansın ve karşında çalışanına değer veren iyi bir lider varsa, zaten seni haddinden fazla zorlamayacaktır. Aksine daha çok verim için çalışanını motive etmesi gerektiğini bilecektir.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST