Loading

İşe Alınmanı Sağlayacak 3 Mülakat Stratejisi

Yüksek bir diploma notu, iyi bir bölüm ve okuldan mezun olmak senin için artı olsa da işe alınman için yeterli kriterler değil.

Mülakatın anlamı bir iş ve gelir demekse gergin olmak, kaygılanmak normal karşılanabilir. Ancak işi istiyorsan duygularınla başa çıkmalı ve gereken hazırlığı yapmalısın. İşte başarılı bir mülakat ve hayalindeki işe kavuşmak için izlemen gereken 3 adım:

1) Kendi Araştırmanı Yap

arastirma

Kendi alanına olan ilgin ve heyecanın bir işverenin ilgisini çekecektir ancak yeterli değildir. Girmek istediğin şirket ile ilgili edindiğin bilgi ve duyduğun heyecan da onlar için önemli olacaktır. Mülakata gireceğin şirket ile ilgili her şeyi oku ve mülakattan önce kendine şu soruyu sor: Şirketin konusu ve yaptığı işler ilgili tartışmak için yeterli miyim?

2) Sorular Sor

sorular

Sorular sorman işe ve şirkete olan ilgini gösterir ve analitik düşünce sürecin hakkında da karşı tarafa bilgi verir. Mülakat öncesi bir kaç soru hazırlayabilirsin. Bunlar müşteriler, rakipler hakkında olabilir. Sadece şirket veya iş ile ilgili değil, görüşme esnasındaki konuşma üzerinden yeni sorular da sorabilirsin. Bu, gerektiği anda düşünceleri bir araya getirme yeteneğini gösterir. 

3) Potansiyelini Göster

potansiyel

Bilgi ve yeteneklerini, şirkete hangi noktalarda ne tür artılar katabileceğini, kısaca potansiyelini onlara göstermelisin. Eğer daha önce başka bir şirkette çalıştıysan oradaki bir başarından söz edebilirsin. Daha önce çalışmadıysan okuldaki başarılarından, yaptığın bir projenin yarattığı farktan bahsedebilirsin. Şirket, daha önce karşılaştığı bir zorlukta senin benimsediğin yaklaşımı denemiş mi diye sorabilirsin. 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST