Loading

İşe Alınmanı Sağlayacak 3 Mülakat Stratejisi

Yüksek bir diploma notu, iyi bir bölüm ve okuldan mezun olmak senin için artı olsa da işe alınman için yeterli kriterler değil.

Mülakatın anlamı bir iş ve gelir demekse gergin olmak, kaygılanmak normal karşılanabilir. Ancak işi istiyorsan duygularınla başa çıkmalı ve gereken hazırlığı yapmalısın. İşte başarılı bir mülakat ve hayalindeki işe kavuşmak için izlemen gereken 3 adım:

1) Kendi Araştırmanı Yap

arastirma

Kendi alanına olan ilgin ve heyecanın bir işverenin ilgisini çekecektir ancak yeterli değildir. Girmek istediğin şirket ile ilgili edindiğin bilgi ve duyduğun heyecan da onlar için önemli olacaktır. Mülakata gireceğin şirket ile ilgili her şeyi oku ve mülakattan önce kendine şu soruyu sor: Şirketin konusu ve yaptığı işler ilgili tartışmak için yeterli miyim?

2) Sorular Sor

sorular

Sorular sorman işe ve şirkete olan ilgini gösterir ve analitik düşünce sürecin hakkında da karşı tarafa bilgi verir. Mülakat öncesi bir kaç soru hazırlayabilirsin. Bunlar müşteriler, rakipler hakkında olabilir. Sadece şirket veya iş ile ilgili değil, görüşme esnasındaki konuşma üzerinden yeni sorular da sorabilirsin. Bu, gerektiği anda düşünceleri bir araya getirme yeteneğini gösterir. 

3) Potansiyelini Göster

potansiyel

Bilgi ve yeteneklerini, şirkete hangi noktalarda ne tür artılar katabileceğini, kısaca potansiyelini onlara göstermelisin. Eğer daha önce başka bir şirkette çalıştıysan oradaki bir başarından söz edebilirsin. Daha önce çalışmadıysan okuldaki başarılarından, yaptığın bir projenin yarattığı farktan bahsedebilirsin. Şirket, daha önce karşılaştığı bir zorlukta senin benimsediğin yaklaşımı denemiş mi diye sorabilirsin. 

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 308 Yazı / 392,5K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST