Loading

İşe Gitmeden Önce Yaptıkların Bütün Gününü Mahvediyor Olabilir

Haftanın büyük bir kısmında işe gitmek için, sabahın çok erken saatlerinde uyanmak zorlayıcı olabiliyor...

Haftanın büyük bir kısmında işe gitmek için, sabahın çok erken saatlerinde uyanıyorsun. Pozitif bir ruh hali ve verimli bir iş günü istiyorsan, belki de farkında olmadan edindiğin bazı alışkanlıklardan acilen kurtulmalısın.

İşe Gitmeden Önce Yapmaman Gerekenler

1) Alarmını erteleme

alarm

Gece yatarken sana hiç pas vermeyen o buz gibi yatağın şimdi sıcacık, yorganın da yumuşacık olmuş. İkisi de sen alarmını biraz daha ertele diye adeta hainlik yapıyor. Ama bunu sakın yapma. Çünkü o hamle, işe geç kalmana neden olacağı gibi bütün gün ortada miskin miskin dolaşmana da neden olacak. Bunun yerine, biraz daha erken yatabilir, alarm kurmuş olduğun cihazını yatağından uzak bir yere koyabilirsin. Böylece sabah, o katlanılmaz alarm sesini susturmak için mutlaka kalkman gerekecek.

2) Telefonuna gelen mesajlar biraz bekleyebilir

telefona_gelen_mesaj

Kalkar kalkmaz telefonu eline alıp, iş ile ilgili yanıtlanmamış e-postaları, belki bir tanıdığından gelmiş can sıkıcı mesajı o an görmesen de olur. Güne neden negatif bir enerjiyle başlayasın ki? Ayrıca yarı uyanık şekilde vericeğin yanıtlar çok da sağlıklı olmayabilir. Bırak işe gidene kadar beklesinler.

3) Sıcak duş yerine soğuk duş

sicak_dus

Sabahları mutlaka duş almalıyım diyorsan bunu soğuk suyla yapmalısın ama çoğu kişi sıcacık yatağından çıkıp buz gibi bir suyla duşa girmek istemez. Sıcak suyla yıkandığındaysa sinir sistemin kaslarına rahatlaması gerektiği söylüyor ve kalp atış hızın yavaşlamaya başlıyor ama bu tür bir rahatlama işe gitmek üzereyken olmamalı çünkü seni normalden daha yorgun hissettirir.

4) Kıyafet seçimi

kiyafet_secimi

Sence de sabah saatleri yeterince koşturmacalı değil mi? Bunu daha da karmaşık hale getirmek istemeyiz. İşe giderken giyeceğin kıyafetleri geceden belirlemelisin. Böylece şık görünmeyi garantilerken, kıyafet seçimine ayıracağın zamanı biraz daha uyumak için kullanabilirsin.

5) Karbonhidrat yüklü yiyecekler

karbonhidrat

Karbonhidratın zararı yok, hatta pek çok faydası var ama bunu ne zaman ve nasıl tükettiğin önemli... Sabahları işlenmiş karbonhidrat yüklü yiyecekler tükettiğinde, bütün gün zararlı yiyecekler tüketmeye meyilli olacaksın. Bu da vücudunda ağırlık yapacak. Bunun yerine protein ağırlıklı besinler tüketmek, üzerinde çok daha zinde ve hafif bir his bırakacaktır.

6) Kahvaltından önce dişler!

kahvaltidan_once

Dişlerini kahvaltı yaptıktan sonra değil, kalkar kalkmaz fırçalamalısın. Uyandığında ağzında oluşmuş o kötü tadın üstüne bir de yumurta yemek çok da taze hissettirmeyecektir. Üstelik dişlerini bir şeyler yedikten sonra fırçaladığında, şekeri dişin yüzeyine iyice yedirmiş oluyorsun bu da diş mineni yıpratıyor.

7) Evden çıkış

evden_cikis

Son olarak, evden ucu ucuna çıkmak yerine, kendine yeterli zamanı tanımalısın. Böylece acele ederek kendini daha baştan yormana gerek kalmaz, çıkabilecek aksilikler içinde zamanın olur.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST