Loading

Jack Ma ve Alibaba'nın sırları

Alibabanın kurucu ortağı ve CEO'su olan Jack Ma, World Economic Forum'unda yaptığı konuşmada hayatında yaşadıkları ve Alibaba'nın başarı sırları hakkında bilinmeyenlerden bahsetti.

Jack Ma 10 kez Harvard’a başvurmasına karşın hepsinde reddedilmiş

‘’Ben Harvard’a on kere başvurdum ama hepsinde beni reddettiler. KFC Çin’e ve benim şehrime ilk geldiği zaman 24 kişi iş başvurusunda bulundu. KFC 23 kişiyi işe aldı. Bir tek ben işe alınmadım.

Jack Ma ve cinsiyet

Alibaba’nın başarısının gizli sebeplerinden biri şirketimde çok fazla kadın çalışmasıdır. Şirketin %47 si kadın çalışanlardan oluşmaktadır. 21. yy da kazanmak istiyorsanız, sizden daha iyi olduğunu düşündüğünüz insanlara yetki vermeniz gerekiyor ancak bunu yaptıktan sonra başarılı olabilirsiniz. Fark ettim ki, kadınlar kendilerinden çok diğer insanları düşünüyorlar.

Jack Ma ve ekonomi

Günümüzde Çin dünyanın 2. büyük ekonomisi konumunda. Çin, ekonomisinin kalitesine dikkat etmek zorunda.  İnsan büyümesinde belli bir zaman sonra fiziksel gelişim yavaşlar ama insanların zihinsel gelişiminin durmaması gerekir. Bunu ancak kültürünüzü, değerlerinizi ve bilgeliğinizi arttırarak sağlayabilirsiniz. Bence Çin bu yolda ilerliyor.

Jack Ma ve para

Bir milyar dolarınız olduğu zaman, bu sizin paranız değildir. Bu para size güvenen insanların verdiği paradır.

Jack Ma ve güven

Alipay’i ilk zamanlar anlattığım insanların çoğu bu projenin hayatlarında gördükleri en saçma fikir olduğunu söylediler. Onlara dedim ki, insanlar kullandığı sürece Alipay’in aptalca yada zekice olmasını umursamıyorum. Bugünlerde 800 milyon insan ödemelerinde Alipay’i tercih ediyor.

Jack Ma ve Tai Chi

Tai Chi hayatınızı nasıl dengelediğinizdir. Sanki bir yarışmadaymış gibi çalışmanızdır. Ben Ebay’le rekabet içinde olduğumda bana şöyle dediler, sen Ebay’den nefret ediyorsun. Buna karşın ben şöyle dedim, hayır ben Ebay’den nefret etmiyorum onlar çok iyi bir şirket. Onlar Çin’e geliyor ben dışarı çıkıyorum. Tai Chi şöyledir sen oraya gidiyorsan ben buraya gidiyorum, sen yukarı çıkıyorsan ben aşağıya gidiyorum. İşte benim dengem bu.

Jack Ma ve Dünyayı Geliştirmek

Yıllar önce dünyayı değiştirmek istedim, şimdi dünyayı değiştirmek istesem kendimizi değiştirirdim. Kendimizi değiştirmek, dünyayı değiştirmekten daha önemli ve daha kolaydır, ikinci olarak ise ben dünyayı geliştirmek istiyorum. Çünkü dünyayı değiştirmek iyi olabilir. Benim işim ise çalışanlarımın mutlu olmasını sağlamak. Çünkü eğer çalışanlarım mutluysa, müşterilerimi mutlu edebilirler.

Jack Ma ve İş modelleri

Hatırlıyorum da Walmart’ın yetkili müdürlerinden biri 5 yıl önce Hangzhou’ya gelmişti. 10 yıl içinde Walmart’tan daha büyük olabiliriz demiştim. Hey sen, umutların çok iyi demişti yetkili. 10 bin yeni müşteri istiyorsanız, yeni ve büyük bir depo, mağaza vs. kurmanız gerekiyor. Benim için ise bunu yapmak sadece 2 tane sunucu demek.

Kaynak: World Economic Forum| Çeviri: Ahmet YILDIZ

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 306 Yazı / 383,1K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST