Loading

Kariyerinde Başarının Tadını Çıkarmak İçin İpuçları

Hepimizin hayali çalışırken zevk aldığımız, bize istediğimiz yaşam kalitesini sunan başarılı bir kariyere sahip olmaktır. Başarılı bir kariyer elde etmek, büyük ölçüde kendi kontrolümüz altında olan bir şeydir.

Başarılı bir kariyer elde etmek ve bunun tadını çıkarmaya başlamak için aşağıdaki adımları takip etmeni öneririz.

1) İşini Akıllıca Seç

issecimi

Kariyer başarısı için ilk ve en önemli adımlardan biri mesleğinizi seçmektir. Mesleki başarıyı nasıl tanımlıyorsun? Nasıl bir işte çalışmak seni mutlu eder? Örneğin, sabit bir ofisin mi olsun yoksa seyahat mi etmek istersin?

Önceliklerini belirleyin ve tabii ki en önemli öncelik sevdiğin bir iş seçmektir. Keyifli bir kariyer sadece tüm hayatını daha da keyifli kılmakla kalmaz, aynı zamanda insanların her zaman zevk aldıkları şeylerde daha iyi olma eğiliminde olduklarından daha başarılı olmanı sağlar.

2) Yaptığın İşin Sonuçlarını Sahiplen

sonuc

Kariyerinde başarılı olmak istiyorsan, hem zaferlerinin hem de başarısızlıklarının sahipliğini üstlenmelisin. Zaferlerini kutla, sonuçlarını analiz et ve onların sonuçlarından ders al. Başarısızlıklarını da sahiplen. Seni aşağı sürüklemelerine izin vermeden ve yaptığın hatalardan yapabileceğin her şeyi öğrenmeden, başarısızlıkların için sorumluluk kabul etmelisin.

Çoğu zaman başarısızlık, başarıdan çok daha etkili bir öğretmendir ve dünyanın en başarılı insanlarının çoğu hatalarını kabul etmedikleri ve onlardan öğrenemedikleri takdirde bugün bulundukları yerde olmayacaklardır.

3) Sıkışma

is

Kariyerinde takılmak ya da sıkıştığını hissetmek neredeyse her zaman bir kişinin kendi yapıtının çıkmazı olan bir akıl durumudur. Kariyerinde her nerede olursan olun, her zaman değişiklik yapma gücün vardır. Çoğu zaman, bu değişiklikler korkutucu veya zor olabilir. Bu onların yararlı olmayacağı anlamına da gelmez. Kariyerinin tüm noktalarında, sürekli öğrenme ve iyileştirme anlayışını benimsemen gerekir.

4) Olumlu Bir Tutum Benimse

pozitif

Olumlu bir tavrın olduğunda, olumlu sonuçlar gelecektir. Diğer taraftan kötümserlik, başarının başlıca düşmanıdır. Kötümserlik, yönetilebilir zorlukları aşılmaz olanlara dönüştürebilir. Olumsuz düşünceler aklına geldiğinde veya kariyerinin bazı yönlerine karşı karamsar bir tavır sergilediğinde durumunu fark et ve yerine olumlu ve iyimser bir bakış açısı takın.

Diğer bir deyişle, her zaman aydınlık tarafa bak ve olumlu bir tavır edin. Bu şekilde kariyerinin geleceği de daha parlak olacaktır.

5) Kendin İçin Hedefler Belirle

hedef

Bir kişinin kariyerleri için yapabileceği en yararlı şeylerden biri, kendisi için hedefler koymaktır. Üzerinde iyi düşünülmüş hedefler başarıya giden bir yol haritası olarak sana hizmet edebilir ve sana kariyerinde nerede olmak istediğine dair ilerlerken yoluna devam etme fırsatı sunar.

Hedef belirlemenin en önemli parçası, belirlediğin hedeflerin sana faydalı olmasını sağlamaktır. Faydalı bir hedef, ulaşılamayacak kadar zorlu, karşılaştığın zaman seni ve kariyerini geliştirecek hedeftir.

6) Geri Bildirimlerden Faydalan

geribildirim

Geri besleme negatif yönde olduğunda, genellikle yutulması zor bir hap olabilir. Bununla birlikte, geri bildirim istemek ve gerçekten dikkate almak, becerilerini ve kariyerinde ilerlemen için iyileştirme yapmanın en hızlı yollarından biridir.

Çalışmalarınla ilgili geri bildirimleri dinlemek, söylenenlerin doğru ve yararlı olduğunu dürüstçe değerlendirmek ve öğrendiklerini uygulamaya koymak, kariyerinde büyümene yardımcı olacaktır.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST