Loading

Kendini Tanıma Yolculuğu

Kendimizden ne kadar habersiz olduğumuzu, yazdıklarımızı tekrar okurken anlarız. Paul Walery

KENDİNİ TANIMAK İLE İLGİLİ BİR RESİM

Kendini tanımak ne demek , insan kendimi tanımaz mı dediğinizi duyar gibiyim. Evet evet haklısınız insan kendini tanır bilir ama benim burada bahsedeceklerim daha da detaylı bilgiler içermektedir yani kendini yakından tanımaktan bahsediyorum.

Kendini tanıyan insan iç dünyasını bilir, farkındalık sahibi olur. Ben kimim diye sorgular. Çok güzel ve kendimize sormamız gereken en önemli soru. Kendini yakından tanıyan keşfeden insan  güçlü ve zayıf yönlerini , kim olmak istediğini, zayıf yönlerini nasıl güçlendireceğini , güçlü yönlerini ise nasıl kullanması gerektiğini bilir. Düşüncelerinin ve duygularının farkındadır. Çevresindeki insanlar ile iletişimi kuvvetlidir. Hayatını daha kolay yönetebilir. Ne yapmak istediğini bilir. Düşüncelerimiz ve duygularımız zamanla değişebilir bugün beğendiğimiz bir eşyayı yarın beğenmeyebiliriz kendini yakından tanıyan insan bununda farkındadır .Tanımak keşfetmektir , bilgi sahibi olmaktır , yaşamaktır. Tanımak uzun bir süreçtir. Kendimizi tanımamız doğum ile başlar ölüm ile son bulur. Potansiyelini keşfetmenin bir yoludur. Olumlu bir benlik algısı için kendimizi tanımak harika bir fırsattır.

İlim ilim bilmektir, 

İlim kendini bilmektir,

Sen kendini bilmezsin,

Ya nice okumaktır.

YUNUS EMRE

 

Kendini Tanıma Yolculuğuna hoş geldin

Yoluna ışık tutmaya geldim.

KENDİNİ TANIMAN İÇİN SORULAR

-Ben kimim , hayattaki amaçlarım ne ?

-Güçlü yönlerim neler ?

-Almam gereken dersler neler ?

- Hedeflerim neler ? 

-Duygularının farkında mısın ? En güzel bir duygu mutluluk . Mutlu musun ? Mutluysan harika, cevabın hayır ise mutlu olman için neye ihtiyacın var ? Ne olursa mutlu olacaksın düşün ve fark et.

Kızgın ve öfkeli olmak yerine yaşadıklarından ders almaya odaklan.

Kıskanmak yerine taktir et.

Endişe etmek yerine harekete geç.

Şüphe duymak yerine inançlı ol.

Kendine inan güven ve harekete geç.

-Kendine güveniyor musun ? Evet ise ne kadar güveniyorsun , hayır ise neden güvenmiyorsun , güvenmediğinde ne hissediyorsun , güvenmediğin alanlar neler , duygu ve düşüncelerini yaz. Güvenmen için ne yapman gerek , neye ihtiyacın var ?

-Neler yapmaktan hoşlanırsın, zamanın nasıl geçtiğini fark edemediğin bir aktivite spor sohbet vb. bir şey var mı ? Varsa bugun onu yapmaya ne dersin ?

- Yapmak isteyip de yapamadıkların var mı ? Mesela geçmişe dönelim on yaşındayken neyi yapmayı severdin ? Şimdi onu yapmaya ne dersin ?

Hayat kısa pes etme ,

Hiçbir şeyi erteleme.

Kötü olaylara değil.

Mutlu ana odaklan.

-Başarının tanımı sence nedir ? Başarmak için ihtiyacın olan neler ? Başarılı olduğun alanlar , kendini başarılı hissettiğin alanlar nedir?  Kendini takdir ettiğin , gurur duyduğun bir başarın var mı, varsa onu yaz. Bu başarının artması için neye ihtiyacın var ? 

-En son kendini ne zaman mutlu ettin ?

- En son ne zaman kendini ödüllendirdin?

-En son kendine ne zaman vakit ayırdın ( meditasyon , yoga , kitap okuma , dinlenme) ?

-Kendini motive ediyor musun ?

Sizi gerçekten motive eden kendinizdir.

Shaquille O'Neal.

-Bugün kendine bir hediye almak isteseydin o hediye ne olurdu ? 

-Kendini dinliyor musun? Düşüncelerinin farkında mısın ?

- Okuduğun kitap da , izlediğin film de bir karakter olsaydın , nasıl bir karakter olurdun ?

-Bırakmak istediğin bir davranış / alışkanlık / fobi var mı ? Bu davranış / alışkanlık / fobi olmasaydı nasıl bir sen olurdun ? Bırakmak için neye ihtiyacın var ? Gerçekten bırakmaya hazır mısın ?

- Yarım bıraktığın işler var mı ? Neden yardım bıraktığını düşün ve fark et. Sana olumlu bir şey katacaksa devam etmek için neye ihtiyacın var ?

-Psikolojik ihtiyaçlarının farkında mısın (sevmek , sevilmek , öz saygı , kendini gerçekleştirme ,başarılı olmak , değer vermek vb. ) , karşılıyor musun ?

- Sahip olduğun değer ve yeteneklerin neler ?

- Çevrende seni tanıyan insanlara sorsak senin hakkında iyi ve kötü neler söylerlerdi ?

- Stres seviyen yükseldiğinde kendini kontrol edebiliyor musun ? Kendini nasıl kontrol edersin ?

Birkaç tavsiye :

  1. Açık havada koş.
  2. Aynanın karşısına geç ve kahkaha at.
  3. Nefes egzersizi yap.
  4. Duygularını yaz.
  5. Hemen konuşma.
  6. Çözüm odaklı olmaya çalış.
  7. Sana vermiş olduğu zararı gözden geçir.
  8. Her duygu önemli ama dengesi önemlidir unutma. 

Bir sorunla karşı karşıya kaldığın zaman o sorunu nasıl çözeceğinle ilgili kısa kısa sorular sor kendine, çözüme ulaştığını göreceksin.

Kendini tanıdıkça değişimi yaşayacaksın. Kilitli kapılar bir bir açılacak. Anahtar sensin unutma.

Geminin kaptanı gibi hayatının kaptanı sensin unutma sen çok değerlisin. 

Sultan ÖRNEK
Standart Üye / 2 Yazı / 2,2K Okunma

25 Eylül 2001 'de Ankara ilçesi Çankaya doğumluyum. Memur bir babanın ve ev hanımı annenin ilk çocuğuyum. Memleketim Kırıkkale 'de büyüdüm. Ortaokul ve lise eğitim öğretimimi başarıyla tamamladım. Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler MYO Sosyal Hizmetler Bölümü mezunuyum. Anadolu Üniversitesi E sertifika programı Kabin ve Yolcu Hizmetleri alanında eğitim aldım. Anadolu Üniversitesi AÖF Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümünü ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü okumaktayım. Kişisel gelişim, kültür sanat ve edebiyat alanların da kendimi buluyorum. Kişisel gelişim alanında eğitimler veriyorum. Bilginin sonsuzluğuna inanıyorum. Bu doğrultu da amacım her geçen gün daha fazla bilgiye sahip olmak ve bu bilgiyi paylaşmak. Sevgiler.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST