Loading

Kendinin Hangi Versiyonusun?

Her şeyin versiyonlarının olduğu bir çağda yaşıyoruz. Alternatifi çok olan versiyonlar var. Değişen, yenilenen ve farklı versiyonlar her biri. Çeşitlilik fazla kısacası. Peki sen; kendinin hangi versiyonusun?

Versiyonların olduğunu bilerek yaşa ve onlara izin ver. Kendine fırsat tanımanın bir yolu da bu.

Çokça duyduğumuz bir kavram 'versiyon'. Teknoloji dünyasının temel terimlerinden. Sürekli gelişen ve değişen, başkalaşan bir kavram. Çeşitliliği ve alternatifleri çok. Çağımızın en sık kullandığımız bu kelimesi, bizler için yani kendimiz için neden geçerli olmasın? Fark yaratmak için gerekli belki de. Şöyle bir düşün derim. Sen, kendinin hangi versiyonusun?

Herkesin bir rolü var. Evde farklı, aile içinde farklı, çekirdek aile içinde farklı, iş yerinde farklı, arkadaşlarla farklı, büyüklere karşı farklı, küçüklere karşı farklı, topluma karşı farklı vb. yere, kişiye ve zamana göre değişen roller... Bu kadar farklılaşabiliyoruz aslında. Kendi içimizde, kendimize karşı bile farklılaşabiliyoruz. Bu kadar farklılaşma varsa neden kendimizi tekrarlayalım? Farklı versiyonlarımız olmalı her birimizin. Aynaya baktığımızda her sabah aynı surat ile mi karşılaşıyoruz acaba? Zihnimizde akıp giden konular her gün aynı mı? Yoksa onların değişik hallerini mi kurguluyoruz? Birbirimize karşı kurduğumuz cümleler her gün aynı mı? Duygu durumumuza hatta sağlığımıza göre tonlamaları değişiyor en basitinden değil mi? O halde her şeyin bir versiyonu olduğunda hemfikiriz sanırım bu noktadan itibaren.

En iyi motivasyon noktası bu olmalı bizim için. Bu yenilenebildiğimizin, gelişebildiğimizin, değişebildiğimizin ve ilerleyebileceğimizin bir kanıtı aslında. Durağan değiliz hiçbirimiz. Pes etmemek gerektiğinin en belirgin işareti bu! Bunun için versiyonlarınız olduğunu unutmamanızı ve tüm versiyonlarınızı kendiniz için en büyük destekçi olarak görmenizi öneririm. O kadar çok versiyonumuz var ki, tamamını keşfetmemiz mümkün değil. Biz yaş aldıkça çoğalıyorlar çünkü. Tecrübelerimiz doğrultusunda da çeşitleniyorlar. Bu noktada size zaten değişim odaklı canlılar olduğumuzu söylemeliyim. Kendi doğamıza aykırı davranmak kendimize yapacağımız en büyük kötülük olur. Yani değişime kapalı olmak bizim doğamıza aykırı bir tutum. O nedenle zaten, bu karşı çıkışlar veya değişime direnmeler yorucu oluyor.

Şu an belki de pes etme, vazgeçme denilen noktada olabilirsiniz. Hatta 'yeniden' e taakatiniz kalmamış olabilir. Kendinizi durdurmak ve kabullenmek sürecine girmek üzeresiniz belki de. İşte şimdi 'yeniden' e değil, 'yenilen' e geçeceğiniz noktadasınız aslında. Sadece bunun farkında değilsiniz. Size birinin hatırlatmasına ihtiyacınız var o kadar. O biri de sizsiniz! Sizin versiyonlarınız. Versiyonlarınızla tanışmaya açık olun. Her biri sizsiniz zaten. Rollerinizle paralel sonsuz sayıda versiyonunuz var. Şöyle bir yol haritası çizmek gerekirse, diyelim ki; pes etme yani vazgeçme noktasındasınız. Önce bir durun, derin nefes alın ve zihninizi rahatlatın. Yaptıklarınızı eksi ve artıları ile düşünün. Üstünden geçin. Her birine dışarıdan bir göz olarak bakmaya çalışın. En zoru da bu kısmı olur zaten, içeride iken dışarıdan bakabilmek. Ama yine de buna çabalayın. Kendinizi yargılamadan, kendinize öfkelenmeden yapın bunları. Sakin akıl gücü ile. Sonra sanki ilk defa yapacakmışsınız gibi kendinizi en başına getirin. Aynı heyecanı bulmaya çalışın. Kendinizin yeni versiyonu ile tanışın. Sadece sakinleşmeye ve küçük bir değerlendirme arasına ihtiyacınız vardı aslında. Böyle düşünün. Yani bir çeşit mola. Çünkü insan dinlendikten sonra daha verimli olur. Bu verimliliğiniz bu kez yeni versiyonunuzla bir kat daha artacak o kadar.

Kendinize fırsat vermeniz gerek tüm bu bahsettiğimiz durumlar için. İnsan herkese tanıdığı fırsatı kendine tanımakta maalesef sınıfta kalıyor. Kendimize karşı fazla gaddar oluyoruz çünkü. Bu kez kendimizi ön planda tutmamız gereken bir noktadayız. Kendimize, kendimizi hediye etmeliyiz ki versiyonlarımız açığa çıksın ve en uygun olanı bizi harekete geçirsin tekrardan. Zaten o bize kendini belli edecektir, bizim bir şey yapmamıza gerek bile kalmadan. Yeter ki o fırsatı, dibe vurduğumuzu düşündüğümüz anda kendimize verelim.

Pozitif olun demiyorum size, objektif olun ve kendinize şans verin. Emin olun daha farklı ve dinamik olarak yeniden değil, tekrarına değil, sıfırdan, yeni ile başlayacaksınız her şeye. Farklı yollar ve kapılar karşınıza çıkacak, alternatifleri görmeye başlayacaksınız. İlerlemenin ve başarmanın en önemli formüllerinden biri bu. Kendinize karşı değil, kendinizle beraber yol almak. Tüm versiyonlarınızı serbest bırakın ve kucaklayın yeter ki.

Teknolojiden yola çıkarak kiminiz; 'ya eski versiyonlarım karşıma çıkarsa' diyor olabilir. Merak etmeyin, bilinçaltımız o kadar ileri seviyede ki, eski versiyonların denenmiş olduğunu bilerek onları siliyor ve sisteminizden atıyor. Çekmecelerde daha fazlası ve yenisi varken bunu yapması en bekleneni sanırım. Bizlerin programı, bizim bile anlayabileceğimizden daha ileri versiyon çünkü...

Versiyon içinde versiyonuz her birimiz. O halde geriye tek soru kalıyor cevabına izin vermemiz gereken; 'Sen, Kendinin Hangi Versiyonusun?' 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 156,3K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST