Loading

Kısa Bir Hideo Kojima Hikayesi

Hideo Kojima

Hideo Kojima ‘Metal Gear’ serisi ile adını oyun endüstrisine altın harflerle yazdırmış, yazdığı müthiş hikaye ve senaryo, oyununda kullandığı göndermeler ile zekasından bahsettiren biridir. Video oyunu tasarımcısı olmasının dışında aynı zamanda senarist, yönetmen ve yapımcı olan Kojima, Konami Digital Entertainment’ın eski başkan yardımcısıdır. 2005’te kurduğu Kojima Productions ile kendi oyun ekibini oluşturan Hideo Kojima, Metal Gear Solid serisini yaratırken Zone of the Enders, Boktai ve Castlevania: Lords of Shadow gibi oyunları yönetmiş ve yapımcılığını da üstlenmiştir.

24 Ağustos 1963 yılında Tokyo’ da doğan Hideo Kojima küçük yaşta babasını kaybetmiş, çocukluğundan beri sanatçı olmak istemiş ancak aile baskısı bu hayaline izin vermemiştir. Ancak henüz 13 yaşında iken bile içindeki sanat aşkını sönmesine izin vermeyerek Japon dergilerine yazılar göndermiştir. Zamanla kalemini güçlendiren Kojima arkadaşı ile kısa filmler çekmeye başlamıştır.

Üniversitede Ekonomi Bölümünde okuyan Kojima Famicom ile tanışarak oyun dünyasına giriş yaptı. Üniversitenin dördüncü yılında oyun tasarımcısı olmaya karar verdi. Oyun tasarımcısı olmanın kendisini film yönetmeni olmaktan daha iyi hissettireceğini düşünen Kojima’ya en büyük desteği  annesi sağladı. Kojima’yı en çok etkileyen oyunlardan biri Shigeru Miyamoto’nun yaratmış olduğu Super Mario' dur ve Kojima her defasında bunu belirtir.

Her oyun geliştiricisi gibi Kojima da mezun olduktan sonra sektöre adım atmakta oldukça zorlandı. Oyun tasarım fikirleri reddedildi, yeterli bulunmadı. Ancak Kojima pes etmedi ve en sonunda 1986 yılında Konami’nin MSX isimli ev bilgisayarı bölümünde tasarımcı ve planlama müdürü olarak çalışmaya başladı. Çalıştığı bölümü sevmeyen ve hayal kırıklığına uğrayan Kojima, Nintendo’ya geçip NES ve arcade oyunlar üzerine çalışmak istiyordu ve Nintendo Entertainment System’i geliştirebileceğine inanıyordu.

Her ne kadar ayrılmak istese de, Konami’de çalışmaya devam eden Kojima ilk oyun projesi olan Penguin Adventure’ı geliştirmeye başladı. Yönetmen asistanı olan Kojima, oyunun oynanış mekaniklerini geliştirerek aksiyon, rol yapma öğelerini Penguin Adventure’a ekledi ve oyuna çoklu son seçeneğini de yerleştirdi. Konami’nin dikkatini çeken Kojima bu fırsatı değerlendirmek istedi ve geliştirdiği ilk oyun olan Lost Warld’ı tamamladı. Ancak bu oyun da ne yazık ki Konami tarafından reddedildi.

Bu sıralarda Konami Metal Gear projesi üzerinde çalışıyordu. Kojima’nın ilgisini çeken bu proje Hideo’nun da Konami ile anlaşması üzerine genç oyun tasarımcısının ellerine bırakıldı. Gizlilik aksiyon oyunu olan Metal Gear daha önce hiç görülmemiş bir oyun tarzını oyunculara sunuyordu. Kojima yavaş yavaş kendini duyurmaya başlayarak, Konami’de kendini belli etmeye başlamıştı.

1990 yılına geldiğimizde Hideo Kojima iki adet MSX2 oyunu üzerinde çalışıyordu. Kojima yaratmış olduğu Cyber-punk, bilim kurgu oyunu olan Snatcher’ın yeni oyunu olan SD Snatcher üzerinde çalışırken bir devam oyunu olan Metal Gear 2: Solid Snake için de tüm vaktini harcıyordu.

Elde ettiği başarıdan memnun olan Kojima, ekibiyle birlikte Metal Gear’ın belki de asıl yankı uyandırdığı oyunu olan ve hepimizi kalbimizden vuran Metal Gear Solid’i geliştirmeye başladı. 1998’de piyasaya sürülecek olan bu oyun, seriyi daha da geliştirecek ve hikayeyi daha da derinleştirerek tarihi olaylardan da alıntılara sahip olacaktı.

Metal Gear Solid’in PlayStation 1’e çıkmasıyla birlikte, Hide Kojima dünya çapında ünlü bir oyun geliştiricisi olarak anılmaya başlandı. İlk 3 boyutlu görsellere sahip Metal Gear oyunu olan MGS, seslendirme aktörleri ile de sinematik havaya sahip olan ilk oyunlardan biriydi. Genetik mühendisliği ve nükleer savaş konularına değinen Metal Gear Solid, Solid Snake’i de sevilen karakterlerden biri yapmıştı.

Yıl 2001 olduğunda, Metal Gear Solid’in ikinci oyunu olan Sons of Liberty, PlayStation 2 için piyasaya sürüldü. Oyun detaylı görsellere, gelişmiş fizik motoru ve oynanışa sahip olarak en çok beğenilen oyunlar arasında yerini almıştı. Hem felsefi konulara değinen, hem de nükleer savaşları, teknolojiyi ve insan yaşamının değerini ele alan Metal Gear Solid 2, Hideo Kojima’nın zekası ve sinema bilgisi ile dallanıp budaklanmıştı.

Nintendo hayranlığını içinde hep taşıyan Kojima, Solid Snake’in Super Smash Bros. Melee’de yer alan karakterlerden biri olmasını istemişti, ancak Nintendo Hideo’nun bu isteğini reddetmişti. Super Smash Bros. Brawl geliştirildiği zaman serinin yönetmeni olan Masahiro Sakurai bizzat Kojima’ya ulaşarak Solid Snake’i seriye eklemek istediğinden bahsetmişti.

Yıl 2008 olduğunda, Hideo Kojima yönetmen koltuğunu Shuyo Murata ile paylaştığı Metal Gear Solid IV: Guns of the Patriots’u piyasaya sürmüştü. Hikayenin kapanış yaptığı Guns of the Patriots, birçok hayranını göz yaşları ile ekran başında duygulu anlar yaşatmıştı. Metal Gear Solid serisi dışında başka oyunlar da yapmak istediğini belirten Kojima, ölüm tehditleri almış ve bu tehditlerin sayısı gün geçtikçe artmıştı. Geliştirici ekibinin ölüm korkusu taşımasını kaldıramayan Kojima oyunu yönetmeye koyuldu. MTV’den ödülünü alırken Kojima ‘ Söylemem gerekirse, bu yapıtım diye emekliye ayrılmayacağım. Hayatta olduğum sürece oyun geliştirmeye devam edeceğim!’ sözlerini İngilizce söylemiştir.

Günümüzde ise daha tükenmiş ve durumdan sıkılmış bir Kojima bizleri karşılıyor. 80’li yıllardaki hevesli Kojima gitmiş, kendini köle gibi gören, ölüm tehditleri alan ve Konami tarafından sıkıştırılan bir Hideo gelmiştir. 2011 yılında Konami’ye verdiği katkılardan dolayı Kojima, Konami Digital Entertainment’ın başkan yardımcısı pozisyonuna getirildi.

Kojima 30 yıllık deneyimi ile oyun endüstrisini en çok etkileyen oyun tasarımcılarından biri olmayı başardı. Her ne kadar Konami tarafından hakkı yense de, oyuncular tarafından sevilen, korunan Kojima bizlere unutulmayacak deneyimler, anlar yaşattı ve Old Snake ve Guns of the Patriots’un kapanışı olan Naked Son ile bizleri ağlattı. Sinema bilgisi ve genel kültürünü en iyi şekilde aktarabilen oyun tasarımcılarından biri olan Hideo Kojima gelecek projeleriyle teknoloji ve sanatı mükemmel hikayelerle birleştiremeye devam edecek gibi görünüyor...

 

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 296 Yazı / 431,6K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST