Loading

Kötümserliğin Kaynağı Keşfedildi

Bazen neden fazla olumsuz oluyoruz? Suçlu kim?

Beyin insan vücudundaki en karmaşık yapıya sahip organlardan biridir. Bilim insanları sürekli beynimizin gizemli ve karmaşık yapısını çözümleyebilmek için araştırma çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

Kötümser Ruh Halinin Nedeni


Yapılan araştırmalar sonucunda beynimizdeki özel bir bölgenin uyarılması ile kişilerde kötümser duygulara neden olduğu kanıtlandı. Oluşan bu negatif duygu durumunun kişinin karar alma sürecinde de kötümser ve akıldışı seçimler yapmasına yol açtığı gözlemlendi.

Kaudat Çekirdeği


ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne (MIT) bağlı bulunan McGovern Beyin Araştırmaları Merkezi’nde görevli çalışan bilim insanlarının hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde, beyinlerinde bulunan kaudat çekirdek bölgesinin uyarılması ile stres altına girerek kötümser ve irrasyonel davranış sergilediklerini gözlendi. (Kaudat çekirdeği beyinde ödül ve besin alımının kontrolünden sorumlu bölgedir.)

Kötümser ve akıldışı seçimler yapmanın beynin ilk uyarılmasını takiben gün boyu sürebildiği ifade edildi. Buna bağlı olarak bilim insanları duygu durum değişikliklerinin depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklarla da karşılaşılan bir durum olduğuna dikkat çektiler.

Araştırma sonucunda psikolojik rahatsızlıklar için yeni tedavi yöntemleri sağlanabileceğini vurgulayan araştırmacı Ann Gabriel "Anksiyete ve depresyon için bir vekalet makamı bulmuş gibiyiz" ifadesini kullandı.Hakan Yıldız
Yönetici / 319 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST