Loading

MARKALAŞMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Marka, kaliteli ürün/hizmet alma, kendimizi değerli hissetme hissetmemizi sağlar.

Dünya'nın en çok bilinen markaları

Markalaşmanın önemi her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

 • Markalaşmak nedir?
 • Marka nedir?
 • Marka olup olmadığımızı nasıl anlarız?

Tek cümleyle dilimin ve kalemimin döndüğü kadar size anlatmaya çalışacağım.

Markalaşmak nedir?

Ürün ve markanın bütünleşmesi, üründen bahsedilirken, marka isminin akla gelmesiyle markalaşma başlamış olur.

Marka nedir?

Bir ürünü diğer ürünlerden ayıracak, en az bir özelliğinin kendine özgü olmasıdır.

Marka olup olmadığımızı nasıl anlarız?

İnsanlar, bir üründen bahsederken, ürünü satın almaya giderken akıllarına gelen, marka isimlerinden biri sizin markanızsa, siz artık markalaşmışsınızdır.

 

Sevgili arkadaşlar, iktisatta; mikro ekonomi ve makro ekonomi terimleri vardır. Sizlere bu terimleri, markalaşmayla benzeterek örnek vermek istiyorum. Sürç-i lisan ettiysek affola.

 

Markasız Ürün

 • Mikro ekonomi gibi(küçük bir ekonomiyi kapsar.)
 • Değersizdir.(Kaliteyi asla merkeze koymaz.)
 • Amaç para kazanmaktır.(Hızlı satıp, sürümden kazanmayı hedefler.)
 • Her şey matematiktir.(Aldım 1 TL'ye, sattım 1.10 TL'ye)

vb bir çok örnekler verilebilir.

Markalı Ürün

 • Makro ekonomi gibi(Dünya ekonomisinde yer almak ister, ihracaat yaparak ülkesine de fayda sağlamayı amaçlar.)
 • Değerlidir.(İnsanlık için kaliteli, uzun vadeli ürünler üretir.)
 • Paradan çok insanların beğenisi ve memnuniyetinden haz duyar.
 • Her şey matematik olarak düşünmez, psikolojik olarak da insanların kendini daha değerli hissetmesini ve mutluluklarını amaçlar.
 • Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak ister.
 • Ar-Ge çalışması yaparak, bir çok beyin fırtınası yapmamızı sağlar, kendimizi geliştirmemize, markamızı günün yaşam koşullarına uyum sağlamasını amaçlar.

vb bir çok örnekler verilebilir.

 

Arkadaşlar, ne yapmak istiyorsunuz? Sizi asıl mutlu edecek şey, başarıdır. Başarılı olmak için kendimizi geliştirmemiz, çok okumamız, az konuşup çok dinlememiz, insanlığa faydalı olmamız gerekmektedir. Biz birer faniyiz. Bugün varız, yarın yokuz. Bilgilerimizi ne kadar çok insana ulaştırabilirsek, ürettiğimiz ürünle veya oluşturduğumuz marka ile hizmet edip, fayda sağlarsak o kadar çok mutlu oluruz. O kadar çok başarılı oluruz. İnanın, başarı size maddi olarak dönüş yapacaktır. Lafın kısası, benim yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Sizlere birazda olsa faydam olduysa ne mutlu bana...

Girişim Gazetesi, Editörü ve çalışanlarına da sizlerin huzurunda, düşüncelerimi yazıya dökmemi ve sizlerle paylaşmamı sağladıkları için teşekkür ederim.

Sağlıklı Günler...

Malik ÖZBEY
Standart Üye / 7 Yazı / 12,5K Okunma

1992 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Malik ÖZBEY, evli ve 3 çocuk babasıdır. İyi derece ingilizce bilmektedir. 2013 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü’nden mezun olan Malik ÖZBEY, yine aynı yıl içerisinde Zeytin Reklam Malzemelerini kurarak ticarete atılmıştır. 2014-2016 yılları arasında İstanbul’da en genç vergi rekortmenleri arasına girmeyi başarmıştır. Yardımcı ve hayırsever kişiliğiyle Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu, yönetici ve üye olarak görev almıştır.Ayrıcı Girişimci Gazetesi’nde de makaleleri vardır. 2016 yılı Şubat ayında, halen başında bulunduğu Kayılar Otomotiv İnşaat Reklam San. Ve Tic. Ltd. Şti. ‘ini kurarak, aynı zamanda Greenway Advertising Metarials Markası’nın temellerini atmıştır. Greenway Markası’nın fikir babası olan Malik ÖZBEY, 81 il, 900 ilçede bulunan tüm müşterilerine hizmet vermektedir. Türkiye’nin en saygın e-ticaret platformlarında Greenway Markası yer almaktadır. Ünü kısa zamanda yurtdışında da yayılmaya başlamıştır. Avrupa, Balkanlar ve Bazı Arap ülkerine ihracaat yaparak, ülkemizin bayrağını dışarıda da gururla dalgalandırmıştır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST