Loading

Markanızın İçerikteki Yeni Gücü

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Nedir?

UGC Üreticiliği nedir?

UGC, genellikle bir markanın takipçileri veya müşterileri tarafından yapılan ve ardından   paylaşılan içerik diyebiliriz. Bir UGC üreticisi, uzmanlaşmış bir içerik üreticisi olarak ifade edilir.  Influencer lar gibi içerik üretir ve marka sayfalarda paylaşım yaparlar ama arada bir fark var. Bu içeriğin nerede yayınlandığı. UGC, statik görseller, kısa videolar ve uzun incelemeler gibi birçok farklı biçimde olabilir. UGC'yi oluşturan çoğu kişi, bu formatlardan bir veya daha fazlasını kullanma alanında uzman kişilerdir.

UGC, popüler olmasının özelliği; pazarlama kampanyaları tek boyutta ilerlemiyor artık. Pazarlamanın odak noktası Müşteri. Başarının anahtarı; müşterilerden geçiyor. Müşterilere ulaşmak için markaların pazarlama kampanyalarını etkileşim ve özgün içerik sağlamak için çalışmalar yapıyorlar.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Nedir?

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), markanız için satış sağlayan yüksek kaliteli içeriği paylaşmanın ekonomik bir yoludur. Başka bir deyişle-ağızdan ağza pazarlamanın sosyal medyadaki karşılığıdır. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, bir markanın takipçileri, ürün kullanıcıları veya tüketicileri tarafından oluşturulan her türlü içeriktir.

En organik haliyle, UGC'ye bir marka tarafından ödeme yapılmaz, bu nedenle takipçiler ve hayranlar tarafından paylaşılan gerçek ve dürüst bir öneridir. Bu içerik birçok şekilde olabilir: fotoğraflar, bloglar, podcast'ler, videolar ve daha fazlası. Bu bir sosyal medya güncellemesi, inceleme, video, podcast veya bir dizi başka tür olabilir.

Bir markanın kullanıcıları genellikle diğer insanlara bir ürünü öğretmek veya kendi topluluklarına tavsiye etmek için kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oluşturur. Bu tür içerikler; markanızı tanıtmanın bir yolu olarak pazarlamacılar için faydalıdır. Bu tür içerikler pazarlama ile ilgili olmaktan çok bilgi veya eğlence ile ilgilidir.

Tüketicilerin% 55'i, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe diğer pazarlama biçimlerine göre daha fazla güveniyor, bu da satışlarınızı ve marka sadakatini artırmak için kesin bir yol haline getiriyor.

UGC'nin gücünden yararlanmaya ve işinizi büyütmeye başlayın!

Satışları artırmak söz konusu olduğunda, ürününüzü daha iyi pazarlamanıza yardımcı olacak kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik stratejisi oluşturmak istersiniz. Bununla birlikte, kullanıcıları ürününüzü geliştirmek için içerik üretmeye teşvik etmek, başkalarına ne kadar yararlı olduğunuzu da gösterebilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin faydaları

Güvenilirlik

Kullanıcı içeriğinin kullanılmasıyla elde edilebilecek en değerli bonuslardan biri kullanıcıların güvenidir. Bazı düşüncelerine, fikirlerine, duygularına ilgi gösterdiğinizde, açıklığınızı, dikkatinizi ve onlara saygı duyduğunuzda, şirketinize güven yaratacaksınız.

Yeni kullanıcılara ulaşmak

Bazı insanlar size güvenmeye başladığında, diğerleri bunu görecek ve bu da şirketinizle ilgilenmeleri için mükemmel bir şans olacaktır. 

Nielsen tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların% 92'si arkadaşları ve akrabaları tarafından paylaşılan içeriğe markanın kendisinden gelen diğer mesajlardan daha fazla inanıyor. İkinci en önemli kaynak, yabancıların belirli bir ürün hakkındaki görüşleri olarak kabul edilir.

Sosyal kanıtın insanlar üzerinde güçlü bir etkisi vardır ve bunun yardımıyla hedef kitlenizi önemli ölçüde genişletebilirsiniz. İnsanlar markalardan ve şirketlerden çok başkalarına inanma eğilimindedir. Böylelikle UGC, yalnızca mevcut müşterilerle ilişkileri güçlendirmenize değil, aynı zamanda yeni kullanıcılara ulaşmanıza da olanak tanır.

Viral olma potansiyeli

İnsanlar yaratıcılıklarını arkadaşları, akrabaları ve tanıdıklarıyla paylaşma eğiliminde olduklarından, kullanıcı içeriğinin viralliği büyük olasılıkla sıradan içeriğe göre daha yüksek olacaktır.

UGC üreticiliğine başlamak için geleneksel influencerlıktan farklı olarak, bir sürü takipçiye ihtiyacınız yoktur. Oluşturduğunuz içerikler sizin kanalınız yerine bir markanın kanallarında paylaşılacağı için sizi takip eden kişi sayısından çok içeriğinizin kalitesi önemlidir. Bu nedenle, UGC üretmeye başlamak istiyorsanız, önce içerik oluşturma becerilerinizi geliştirmelisiniz.

UGC Üreticiliğine başlamanın 3 yolu...

Markalar, sırf içerik oluşturmada iyi olduğunuz için size ulaşmayacaklardır. Yeni başladığınızda ilk tekliflerinizi almak için proaktif olmanız gerek. Bir süredir içerik üretiyor olsanız ve UGC'ye dahil olmak  isteseniz bile, ilk birkaç markayı kendiniz bulmanız gerekecek. Upwork gibi genel freelance hizmetleri veya Influee gibi belirli platformlar aracılığıyla UGC için fırsatlar bulabilirsiniz. Birlikte çalışmak istediğiniz markalara bakın ve önceden yayınladıkları içerikleri gözden geçirmek için biraz zaman ayırmanız gerekebilir.

Özgün içerikler üretin!

Belirli bir içerik türünde uzman olmak mı yoksa daha çok genele hitap etmek mi istediğinize karar verin. Fotoğrafçılığa odaklanmak istiyorsanız, nasıl poz verileceği ve nasıl bir çekim yapılacağı gibi temel bilgileri öğrenerek başlamalısınız. Kamera karşısında kendinizi daha rahat hissediyorsanız, Reels,  veya Story’lerde paylaşabileceğiniz kısa videolar çekin. İçerik oluşturma ve doğru araçları kullanmak ayrılmaz bir ikili olmalıdır. Aynı zamanda doğru araçları kullanmayan birçok insan, içerik oluşturmayı bırakmaktadır. Hemen hemen herkesin bir akıllı telefonu olduğu, çoğu insanın ekipmana ihtiyaç duymadığı bir zamanda yaşıyoruz. Akıllı telefonlardaki video ayarları gerçekten işinizi görebilecek nitelikte. Ancak, hesabınız büyüdükçe, daha iyi ve daha kaliteli videolar yapmak için daha iyi ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

Bir portfolyo oluşturun!

Kendinizi bir sanatçının veya grafik tasarımcının yerine koymak iyi bir fikir olacaktır. Müşteriler, örnek çalışmalar görmek ve ne yaptıkları hakkında bir fikir sahibi olmak için grafik tasarımcıların portföylerini incelerler. Sizin de hemen hemen aynı şeyi yapmanız gerekecek. Bunu, hesabınıza videolar koyarak veya tüm çalışmalarınızı gösteren bir web sitesi oluşturarak yapabilirsiniz. Bir portföy oluşturmak, markaları daha iyi tanıtmanıza, çalışmalarınızı sergilemenize ve uzun vadeli ortaklıklar kurmanıza yardımcı olabilir. Doğrudan markalara ulaşmaya hazır değilseniz, birçok markanın UGC üreticiliği için arayışlarını paylaştıkları Twitter mecralarına da yoğunlaşabilirsiniz.

Sonuç

UGC üreticiliğini tam zamanlı iş olarak yapmak istediğinize karar verdiniz mi? Eğer cevabınız evetse, gelirinizin büyük ölçüde markalar ile yaptığınız anlaşmalara bağlı olacağını unutmayın. Bunun hem iyi hem de kötü yanları var. UGC üreticileri şu anda yüksek talep gördüğünden, yüksek gelir elde etmeniz mümkün. Öte yandan, internetin istikrarsız doğası yüzünden bir trend değişikliği olduğunda veya UGC üreticilerine olan talepler azaldığında canınız sıkılabilir. Ancak tam zamanlı olarak içerik oluşturmak istiyorsanız, yalnızca kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe (UGC) odaklanmayın. İçerik oluşturma becerilerinizi geliştirin, nişinizi bulun ve markanızı oluşturun. Böylelikle önünüzde daha fazla fırsat kapısı açılacaktır.

 

Müge Oralbay
Standart Üye / 18 Yazı / 20,8K Okunma

1982 yılında İstanbul ‘da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Marmara Koleji’nde bitirip ardından , Üniversiteyi Sinema TV Yapım Yönetim TV Programcılığı Bölümünden mezun oldu. Stajını Kanal D de Zaga programında Yapım Yardımcısı olarak tamamlamıştır. Değerli Duayen Prodüktör İzzet Öz’ün yanında, Yönetmen Yardımcısı olarak çeşitli klip çekimlerinde yer almıştır. Ardından Eski TV8 kanalında Packshot Programında Yapım Ekibinde ardından Elmavizyon TV de bir çok programın Yapım Sorumluluğunu üstlenmiştir. 2004 yılından itibaren Number One TV ve diğer kanalı Fashion TV Türkiye’de bir buçuk sene, ardından da iki buçuk sene boyunca Atv Kanalı’nda Yayın Sorumlusu olarak yer almıştır. 2009 senesinde Medya Sektörünün diğer kollarından PR – Medya İlişkileri Sorumlusu olarak Halkla ilişkiler ajansında çalışmaya başlamıştır. Sonrasında Magazin Portallarında Mekan Editörlüğü ve Magazin Dergilerinde moda editörlüğü yapmıştır. Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Sertifika Programı, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı, Temel Düzey Halkla İlişkiler ve Reklam Sertifika Programı, İş Zeka Yönetimi, Zaman Yönetimi, Kriz Yönetimi, Münazara ve Sunum Teknikleri, NLP Uzmanlık, Beden Dili, İnovasyon ve Liderlik, Sosyal Medya’da Liderlik, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kendimize ve Topluma Liderlik, Stratejik Planlama, Çatışma Yönetimi, Sosyal Girşimcilik, İmaj ve İletişim, Networking, Dijitalin Pazarlama İletişimindeki Yeri, İyi niyetli Reklamcılık, Viral Pazarlama 2.0, Sosyal Ağlarda Halkla İlişkiler ve Pazarlama ve SEO , Facebook , Instagram, LinkedIn ve bir çok eğitimlerini tamamlamıştır. Halen de güncel trendleri okuyup takip etmektedir. Bir çok haber portalında da uzmanlığını yazılarıyla Köşesinde yer vermiştir. 2012 senesinden itibaren Girişimciliğini farklı sektörlerden oluşan müşterilerin markalarını, sosyal medya ve yazılı basın ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Uzmanlığını İletişim ve Marka danışmanlığı yönetimi üzerine yapmaktadır. 2014 Aralık ayından bu yana Pazarlama, Halkla İlişkiler, Marka çerçevesiyle bir Türk şirketinde Proje Finans ve Yönetim Danışmanlığı şirketinde Stratejik İletişim Danışmanı ve Proje Ortağı olarak profesyonel bir şekilde devam etmektedir. Uzun bir süredir Girişimciliğini Bodrum’da yaşayarak çalışmaya devam etmektedir. İletişim Danışmanı- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve Marka Uzmanı olarak küçük , orta ölçekli şirketlere danışmanlık vermektedir. Orta ve Büyük ölçekli şirketlere de bazı uzman olduğu alanda eğitimler hazırlamıştır. Uzman olduğu konularda Online Eğitimler vermek için çalışmalar yapmaktadır. Danışmak istediğiniz sorularınız İçin sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilirsiniz .


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST