Loading

Maskeli Depresyon

Gizli Depresyon

Gizli (Maskeli) Depresyon

Depresyonun belirtileri çeşitlilik gösterebilir. Üstelik bazı depresyon belirtilerinin kişi farkında bile olmayabilir. Depresyonu olan bireyler yaşadığı duygu-durumları diğer insanlardan saklamaya çalışabilir. Hatta bazen birey depresyona girdiğinin farkında bile olmayabilir. Depresyon belirtilerinde üzüntü, umutsuzluk gibi belirtiler kolaylıkla tanınabilirken, depresyonun tanınamayan, gizli belirtileri vardır. 

Gizli (Maskeli) Depresyon

Kişi başkalarına mutlu görünüp, yüzünde gülümseme varken bile içten içe acı çeker. Gizli depresyonu olan kişilerin kendi duygularını önemsemedikleri ve kendi duygularını dışarıya belli etmedikleri belirtilmiştir. Bu kişilerin derin bir mutsuzluk içinde olduklarından bahsedilmektedir. Kişi, depresyonda olduğunun farkında değildir. Genellikle depresyon nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle bu teşhisi almaktadır. Kişinin gizli depresyon yaşamasına sebep olan pek çok etmen olabilir. Kişilerin sosyal hayattaki konumları nedeniyle güçsüz görünme korkusuyla depresyon yaşadıklarını kabul etmeyebilirler. 

Depresyonda olan kişi duygusal olarak mutsuz, isteksiz, bitkin ve tahammülsüzdür. Ancak depresyonda olan her bireyde belirtiler farklı şekilde görülmektedir. Gizli (maskeli) depresyonda daha çok kişi bedensel hastalık belirtileri ortaya koyar. Burada kişi belirtileri bilinçli ya da bilinçsiz olarak gizleyebilir. Bu kişiler, uzun süre depresyona maruz kaldıkları için felç, duymama, ağrı, yorgunluk gibi sağlık sorunları yaşayabilir ve bu belirtiler sayesinde teşhis alır. 

Gizli (Maskeli) Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Kişi genelde mutsuzdur.
  • Felç, yorgunluk, duymama, ağrı gibi başka sağlık sorunları yaşayabilir.
  • Kişi depresyonunu gizleme eğiliminde olduğu için yemek, ilaç, alkol, seks bağımlılığı oldukça yüksektir. 
  • Kişi sık sık mazerete başvurur. 
  • Sosyalleşme ve iletişime kapalıdır.
  • Kişinin duyguları sahtedir. (Mutluyum, kendimi iyi hissediyorum gibi)
  • Çabuk sinirlenen bir yapıya sahip olma (Çabuk ve yersiz sinirlenmek, yalnız kalmak istemek gibi)
Normal bir depresyondan farklı olarak kişi tam zamanlı bir işte çalışabilir, aile ve evin sorumluluklarını yerine getirebilir, spor yapabilir ve aktif bir hayat sürebilir. 

 Gizli depresyonu olan kişi maskesini taktığı sürece, diğer insanların yanında her şey yolundaymış gibi davranabilir. Ancak, kişi kendi içinde üzüntü, panik atak, düşük özgüven, tatminsizlik, keyifsizlik, uykusuzluk gibi durumların yanı sıra bazı durumlarda intihar düşüncesi içerisinde olabilmektedir. 

Gizli (Maskeli) Depresyon Tedavisi 

  • İlaç
  • Psikoterapi
  • Hipnoz

Yeliz Dilara Koçak
Standart Üye / 7 Yazı / 15,4K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST