Loading

‘Mega Projelere’ Vatandaş Ortaklığı

Büyük ölçekli projelere vatandaş ortaklığı modeli geliyor. TBMM’ye sunulan düzenlemeyle, “projeye dayalı menkul kıymet” piyasaya sürülerek, elde edilen gelir altyapı projelerinin finansmanında kullanılacak.

yatırım

AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan Bankacılık Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Değişiklikle, kalkınma ve yatırım bankalarının da katılım bankaları gibi faizsiz fon kullandırılabilmesinin önü açılacak. İzinsiz bankacılık faaliyetlerinde kullanılan internet sitelerine erişimin engellenmesi sağlanacak. Finansal piyasalarda yaşanacak manipülatif hareketlere karşı idari para cezası getirilecek. Manipülatif işlemlerin belirlenmesinin ardından, elde edilen gelirin yüzde 5’ine kadar ceza kesilebilecek.

Banka bilgileri

Teklife göre, bankalarla müşteri ilişkisi kurulduktan sonra oluşan kişisel veriler ve tüzel kişilere ait bilgiler müşteri sırrı haline gelecek. Sır saklama yükümlülüğünden istisna tutulan haller haricinde müşteri sırrı ya da banka sırrı niteliğinde olan her türlü verinin, yurt dışındaki üçüncü taraflar ile paylaşılması ya da bunlara aktarılması konusunda yasaklama getirilebilecek. Ayrıca, bankaların bilgi sistemleri ve yedeklerinin yurt içinde bulundurulması için karar alınabilecek.

Kârdan pay

Proje finansmanı düzenlemesiyle büyük ölçekli projelere vatandaşların ortak olması sağlanacak. Bunun için “Projeye dayalı menkul kıymet” piyasaya sürülerek, elde edilen gelir altyapı projelerinin finansmanında kullanılacak. Vatandaşlar bu enstrümanlarla projelerden kardan pay alabilecek. Aracı kurumlar proje finansmanı kredisi verebilecek, büyük projelerdeki kredilerini menkul kıymetleştirilebilecek, bu projelerin nakit akışlarına dayalı menkul kıymet ihraç edilebilecek.

Masraf ayarı

Bankaların kredi, mevduat, dış ticaret, transfer, nakit yönetimi ve kredi kartı gibi tüm faaliyetlerinden aldıkları ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesi yeniden düzenlenecek. Doğrudan Merkez Bankası’na yetki tanınacak. Kredi ve mevduat dışındaki POS komisyonları, alternatif dağıtım kanallarından yapılan işlemler ile ilgili çok şikayet gelmesi nedeniyle tüm diğer işlemler de bu kapsamda olacak.

 

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/mega-projelere-vatandas-ortakligi-6139501
07.02.2020 - 07:00 | Son Güncellenme: 07.02.2020 - 07:00| MİTHAT YURDAKUL Ankara

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 305 Yazı / 376,8K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST