Loading

Mesafeye Göre Bedensel Tepkiler

Kişisel alan: Arkadaş ve dostlarımızın rahatça kullandığı mesafedir.

Sosyal eğitim bilimcisi Edward Hall insanların birbirlerine yaklaşabilecekleri alanlar hakkında bir araştırma yapmış ve bu araştırma sonuçlarına göre 4 temel alan tespit etmiştir. Buna göre bu alanlar:

- Özel alan (0-46 cm)
- Kişisel alan (46-120 cm)
- Sosyal alan (120-350 cm)
- Genel alan (350 cm’den sonrası)

sarilmak

Özel Alan: Bu alana mahremiyet alanı da denir. Kendimize duygusal anlamda çok yakın hissettiğimiz kişilerin dahil olabileceği mesafedir. Mahremiyet alanı aslında hepimizin tipik olarak asansörde, otobüste, trende insanlarla bir arada olduğumuz güvensizlik ve rahatsızlık duyduğumuz alan olarak da tanımlanabilir.
 

arkadaslar

Kişisel Alan: Arkadaş ve dostlarımızın rahatça kullandığı mesafedir. Kişisel alanın ihlal edilmesi de huzursuzluk yaratır. Sana bir araştırmadan bahsedelim. Bu araştırma ABD'de Maryland kıyılarına birkaç kilometre uzaklıkta bulunan James Island State Park'ta yaşayan geyikler üzerine. Bu adadaki geyikler topluca öldüğü için araştırma bir yapılıyor ve sonuçta bakılıyor ki yeme sıkıntıları yok, ortada bir avcı yok ve hastalık da yok. 

Araştırmacılara garip gelen bu durumun araştırılması sonucunda geyik nüfusunun arttıkça her bir geyiğin kişisel alanının ihlal edildiği ve bunun geyiklerde stres düzeyinin artmasına adrenal bezlerinin aşırı çalışmasına neden olarak toplu ölümlere neden olduğu ortaya çıkarılıyor. 

Bu durumda insan nüfusunun yoğun olduğu yerlerde suç ve şiddet oranının yüksek olmasını da daha rahat anlayabiliriz. Yakın mesafede iletişime girmeni gerektirecek herhangi bir durum olmadıkça kişisel alanlara girmemeye çalış.
 

macarone

Sosyal Alan: Tanıdığımız ama henüz yaklaşamadığımız ya da tanımadığımız ama herhangi bir şekilde iletişim kurmadığımız kişilerin girebileceği yer olarak düşünebilirsin. Evimize gelen tamirci, alışveriş yaptığımız kasap, manav ya da market sahipleri bu mesafeye girdiklerinde kendimizi rahatsız hissetmeyiz. Ayrıca resmi ilişkilerde ve yapılan iş görüşmelerinde de bu mesafenin korunması uygun olur.

Eğitmenler içinde ayrıca belirtmek gerekir ki; iyi bir eğitimci katılımcılarıyla arasındaki mesafeyi mutlaka sosyal alan çerçevesinde tutmalıdır. Bu hem katılımcıların daha rahat hareket etmelerini sağlar, hem de karşındaki kişinin sana olan güvenini perçinler.

Ortak alan aslında hepimizin sıklıkla kullandığı alandır. Bu alanda insanlar birbirlerini tanımadan rahatça hareket edecek şekilde mesafe bırakırlar. Genel itibariyle 350 cm ve sonrası mesafe gibi düşünebilirsin. Kadınlar erkeklere oranla karşı cinsle aralarına biraz daha fazla mesafe oluşturma eğiliminde bulunabiliyorlar.

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST