Loading

Muhteşem Üçlü: Yapay Zeka - Borsa - Proje Yönetimi

Muhteşem Üçlü

İçinde bulunmuş olduğum proje yönetimi, Yapay Zeka ve Finansal Teknolojiler ve Borsa konuları aslında birbirinden bağımsız ama birbirini tamamlayan birer organizasyona dönüşmek üzereler. Proje yönetiminin esaslarını konu alan maddeler artık Fintech tarafında olmazsa olmazlar arasında. Aynı şekilde proje yönetimlerini de merkeziyetsiz hale getirmeye çalışan bir Merkeziyetsiz Proje Yönetimi mevcut. İşte bu noktada Merkeziyetsiz Finans dediğimiz durumla da karşı karşıya geliyoruz. 

Tüm bunlardan hariç olarak, özellikle ChatGPT nin kullanıma sunulması, yapay zeka tarafını popüler hale getirdi. Aslında 1990 larda Türkiye'de ilk çalışmaları başlayan o zamanki ismi ANN - Artificial Neural Networks yani Yapay Sinir Ağları olan bu yeni teknoloji, özellikle internetin yaygınlaşması ve mobilleşme ile daha da hızlı bir evrim geçirdi. Yapay Zeka bugünlerde DE-FI diye anılan merkeziyetsiz finansa adım atmaya çalışsa da, buradaki güvenlik ve işin içinde paranın olması hala insan gücüne muhtaç olmasını zorunlu kılıyor. 

İşte tüm bu nedenlerle aslında Merkeziyetsiz Proje Yönetimi ya da Organizasyonu ( DPO ) denilen kısımda Yapay Zeka kendine daha çok yer buluyor. Aslında bir proje yönetiminin içinde yer alabilmesi yapay zekayı daha işlevsel hale getirmekte. Kullanım alanlarını da bu şekilde genişletmesi, yapay zekanın daha farklı sektörlerde ve daha hızlı büyümesine de temel teşkil ediyor. Yapay Zeka özellikle Blockchain teknolojisi üzerinde direk bir etki yapacak gibi sunulsa da, bunu ancak DPO üzerinden yapması mümkün olacak. Çünkü daha önce de dile getirdiğim milyar dolarlık bir piyasada kimse para kaybetmek veya parasını birine ya da bir şeye emanet etmek istemiyor.

Kaldı ki Blok Zinciri üzerinde yapılan araştırma ve deneylerde, özellikle Proje Liderinin durumu hala sorgulanmakta. Bu da DPO tarafının bir dezavantajı olarak görülüyor. Farklı projelerin kesişiminde proje yöneticilerinin nasıl bir tavır sergileyeceği ise merak konusu. Tabi bu proje liderleri ileride birer yapay zeka olacak bunu da es geçmeyelim.

Gelecek bir gün gelecek ama nasıl gelecek hala belirli alanlarda net değil. Üretim sektörü yapay zekadan nerede ise maksimum seviyede faydalanabilirken, Finans sektörünün biraz daha zamana ve deneyimlere ihtiyacı var gibi gözüküyor.

 

serdar şimşek
Standart Üye / 1 Yazı / 270 Okunma

Serdar Şimşek- 1975 İzmir Ödemiş Doğumluyum, elektronik mühendisiyim. Uzun yıllar kurumsal ve global firmalarda Proje Yöneticisi olarak görev yaptım ve emekli oldum. Borsa üzerine üniversite okuyup, SPK lisansı alıp, kendimi bu alanda geliştirdim. Üniversitelere, derneklere ve de kurumsal firmalara ücretsiz şekilde Finansal Okuryazarlık ve Yatırımcılık eğitimleri veriyorum. Borsa üzerine özellikle teknik ve indikatörler üzerine de Eğitimler vermekteyim. Sosyal medyada patentine sahip olduğum Borsa Mühendisi lakabı ile bilinmekteyim. Herkese iyi çalışmalar ve bol kazançlar dilerim


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST