Loading

Rüya Ekibi Oluşturmak İçin 5 Püf Noktası

Bir çok girişimci, işe başlarken bir fark yaratmayı ve milyonlar kazanmayı hayal eder. Ancak bunlar iyi bir ekip olmadan gerçekleşmez.

İster uzaktan ister aynı çatı altında olsun, iş ekibindeki üyelerin tutkusu ve emekleri bir Start-Up için neredeyse her şey demektir. O halde iyi bir ekip oluşturmanın püf noktaları nelerdir?

1) İş Kültürü

is

Google, Twitter gibi şirketlerin de benimsediği "iş kültürü" kavramının temelini bazı prensipler oluşturuyor. Hesap verilebilirlik, sıkı çalışma, iş ahlakı, tutku bu prensiplerden sadece birkaçı. Ekip üyelerini seçerken bu değerlere sahip olup olmadıklarını en azından bu değerleri benimseyip benimseyemeyeceklerini bilmen gerekir. Onlara önceden belirlediğin bir kaç soru yönelterek niyetlerini anlayabilirsin. Şirkette, yerleşmiş bir iş kültürü oluşturmak hem çalışanların motivasyonu hem de verimlilik için oldukça faydalı olacaktır.

2) "İlk" de Sensin "Son" da

iskadini

Bu girişimi başlatan sensin. İş senin işin. O halde işe ilk giren sen olduğun gibi son çıkan da sen ol. Bir e-posta geldiğinde saat kaç olursa olsun hemen cevap vermen gerekir. Bunu ertesi gün yapabilecek başka biri olsa bile sırf birileri yapacak diye ilgilenmezsen bu kayıp daha çok senin kaybın olur. Kimsenin senin işini senden çok benimsemesini de bekleyemezsin. Yine de sen ne kadar özverili olursan ekip üyeleri seni örnek alacak, iş kültürü yavaş yavaş oturacaktır.

3) Sözünü Tut

elsikisma

Verdiğin sözleri tutman yine benimsediğin iş kültürünün bir parçasıdır. Hem ekip üyeleri hem de iş yaptığın insanlar için güven vericidir. Çalışanına sözünü verdiğin maaş veya müşterine sözünü verdiğin iş teslim tarihi sorunsuz şekilde uygulandığında güven kazanırsın. Sana saygı duymaya başlayan tüm ekip üyeleri de bu kurala özen gösterdiğinde işleri zamanında ve gerektiği gibi yetiştirmemek için bir sebep yok.

4) Hedef Belirle

hedefler

Sadece senin hedeflerin olması yetmez. Sen hedeflerin konusunda ne kadar kararlı olursan ol sadece senin kararlılığın işlerin yürümesi için yeterli değildir. Şirketindeki her ekip üyesinin ulaşmaya çalıştığı hedefler olduğundan emin ol. İlerlemenin anahtarı hedefler koymaktır.

Ayrıca çalışanlarından, ortağından, ailenden işi geliştirmeye yönelik yeni fikirler de gelebilir. Bu faydalı görünse de dikkat dağıtıcı olabilir. Başta yapılan planlara sadık kalmak en iyisidir.

5) Sabırlı Ol

beklemek

Süreci anlaman ve ekibin anladığından da emin olman gerekir. İlerleme olmuyor gibi hissedilen zamanlar olacaktır. Aynen spora başlamak gibi. İlk birkaç hafta sonuç göremezsin ama sabırla ilerledikçe değişimi görmeye başlarsın. İş konusunda başarıya ulaşmak için de önce sen sonra da ekip üyelerin sabırlı ve ısrarcı olmalıdır. Bir süre sonra verdiğin emeğin meyvelerini toplamaya başlayacaksın.

Hakan Yıldız
Yönetici / 319 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST