Loading

Sakin Akıl Gücü

Sakin kalan akıl sağduyu ile iletişim halindedir ve daha doğru kararlar verir. Her şeyi daha net görmemizi, detayları fark etmemizi sağlar. Peki aklı sakin tutmanın yolları neler? Aklı duymak nasıl mümkün?

Dengeye gelmek, sakinleşmek aklın sağduyu ile buluşmasını sağlar. Sakin akıl hata yapma riskinizi azaltır, doğru kararlar vermenizi sağlar.

Akıl... Bizimle en çok konuşan parçamız. Çok hızlı, çok aktif, çok yorucu ve çok şey söyleyen, sıralayan bir parça...

Bedenimiz, yaşam biçimimiz, düşüncelerimiz, duygularımız kısaca hayatımız ona bazen ayak uyduramıyor bile. Hayat ritimimizden daha farklı bir ritimde hareket edebiliyor çünkü. Peki aklımızla nasıl iletişime geçebiliriz? O bizimle sürekli iletişim içinde. Biz bu iletişim ağına bağlanamıyor  veya yetişemiyoruz. Akıl çılgınlık yapamayı sever. Gerçekçi yanı ağır basar. Onu sakinleştirmeyi başarabilirseniz sizinle daha net konuşacaktır. Çünkü hayatın ritminin farkına varacaktır. Detayları, durumları daha net görecektir. Bu da daha doğru, öngörülü, planlı ve sağduyu ile iletişim halinde karar vermesine olanak tanıyacaktır. 

Aklı sakinleştirmenin yolu bedeni ve enerjinizi dengeye getirmekten geçer. Yani kendinizi durdurmalısınız. Kendinizle başbaşa kalmalı, sorular sormalı ve bir süre cevapları düşünmemelisiniz. Sadece soruları sorup bırakmalısınız. Nefesinize odaklanmalısınız.

Kendinizi, mutlu hissettiğiniz hobilerinize verebilirsiniz mesela. Uzun zamandır yapmayı ertelediğiniz, sizi mutlu edecek olan ne varsa onu yapabilirsiniz. Sizin için ve size dair bir şey olmalı ama bu. Sadece uyumak bile olabilir. Sevdiğiniz bir filmi izlemek, kitabı okumak, yemeği yapmak, yeni bir şeyler denemek ve benzeri her şey olabilir. 

Siz onlara odaklanırken, sorduğunuz sorular belleğinize depolanır. Siz kendinize vaktinizi armağan ettiğiniz an, durduğunuz andır. İşte tam burada bir sakinlik kaplar içinizi, bedeniniz nefes almış olur, yenilenmiş hissedersiniz. Aklınız da hayatınızın ritmini fark eder. Etrafınızı 360 derece her yönü ile görmeye ve fark etmeye başlar. 

Aklınız da havalanmış ve oksijenle dolmuş olur. Sağduyunuz tam bu anda kendini gösterir. Agresif çıkışlarınızı, yapmak üzere olduğunuz veya yaptığınız hatalarınızı, yanlışlarınızı size sunar. Sağduyunuz aklınızla konuşur ve onunla işbirliğine izin vermenizi ister. Bu sayede yakaladığınız bu sakinliği tüm hayatınız boyunca devam ettirebilirsiniz. 

Zarar vermeden, zarar görmeden, bedeninizi ve kendinizi yormadan doğru kararlar vermenin yolu bu küçük sakinlikten geçiyor. İnsanı olgunlaştıran da tam budur. Nerede durması gerektiğini, sakin kalması gerektiğini bildiği andır. Sakin kalmak sorduğunuz ve belleğinize depolanan sorulara kendiliğinden cevaplar sunacaktır. Bu cevaplar aslında her zaman önünüzde durmasına rağmen görmediğiniz veya fark etmediğiniz şeyler olabilir. Bunu fark ettiğiniz anda da küçük bir gülümseme ile  "ben ne ile boğuşmuşum bunca zaman, tam karşımdaymış cevaplar" dersiniz. Şu an bu yazıyı okurken bu cümleyi kurduğunuz anın görüntüsü aklınızda belirdi ise beni anlamışsınız yani durumu kavramışsınız demektir. 

Yüklerden kurtulmanın, doğru kararlar vermenin, hayatı zorlaştırmamanın, fark etmenin, zamanı kendinize rağmen değil, kendinizle beraber aynı akışta geçirmenin yolu sakinlikte. Sakin akıl duyguları da fark eder. İşte denge tam da budur.

Sakin kalın, aklınız sizi duysun. Sakin kalın, aklınız sağduyunuzla konuşsun. Sakin kalın, dengede kalın...

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 148,9K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST