Loading

Satış ve Pazarlamada Başarılı Olan İnsanların 5 Özelliği

Eğer bazı özelliklere doğuştan sahipsek, özellikle satış ve pazarlama gibi iletişim odaklı işlerde oldukça avantajlı olabiliriz.

İnsanlardan bir ürün veya hizmet karşılığı paralarını istemek, onları buna ikna etmek o kadar da kolay değildir. Güçlü bir iletişim gerekir. Doğuştan girişken ve sosyal bir insan olmak avantaj olsa da, bazı özellikler sonradan da kazanılabilir. İşte iyi bir satış temsilcisinde bulunan 5 özellik.

1) Saygılı Olmak

saygi

Başarılı bir satış temsilcisi, müşterisinin zamanının ne kadar değerli olduğunun farkındadır. Herkes kendi hayat mücadelesi içerisinde çeşitli sorumluluklar ile yeterince meşguldür. Bu durumda kimse değerli olan zamanını, aslında çok da gerek duymayacağı bir şey için harcamak istemez. Bunun yerine hemen sonuç görmeyi bekler. Onların zamanlarına saygı duyduğunu anlamalarını sağlamalısın.

Saygı sadece zamanla ilgili de değildir. Verilen sözlere sadık olmak da önemlidir. Müşteriye saygı, güven ve memnuniyet paketini uzatmış olursun. Uzun süreli iş ilişkileri sağlamak için bu paketlerden bolca olması gerekir. 

2) İnsiyatif Alabilmek

satistemisilcisi

Satış ve pazarlama sürecinde, belli kurallara sadık kalarak ve sana aynen söylenenleri yaparak da bir müşteri kazanabilirsin. Ancak her müşteriyi kazanamazsın. Karşına gelen her insan farklı karakterlere ve görüşlere sahiptir. Bazısı daha ılımlı, bazısı fazla sıkılgan olabilir. Hatta bazısı seni ciddiye almıyor bile olabilir. Bu nedenle gereken yerde kuralların dışına çıkmak ve yaklaşımını değiştirebilmek, bir yandan ürünü överken bir yandan nabzı yoklayabilmek gerekir. 

3) İyi Bir Dinleyici Olmak

dinlemek

Bir ürünü veya hizmeti pazarlama aşamasında, iyi bir tanıtım yaptığından emin olmak istersin. Tüm detayları anlatman gerekir. Ancak iş sadece tanıtım yapmakla ilgili değildir. Müşterinin bu ürüne veya hizmete ihtiyaç duymasını ve sonuçta satın almasını sağlamaktır. Bu nedenle de müşteriyi iyi tanımak gerekir. Müşteriyi tanımanın en iyi yolu onu dinlemektir. Nelerden hoşlandığını, nelere ilgi duyduğunu anlamak satışın yönünü belirlemek için büyük bir avantajdır. 

4) Pozitif Olmak

pozitif

Satış temsilcisi olarak içinde bulunduğun ruh hali ve enerjin müşteriye doğrudan yansıyacaktır. Müşteri, gergin veya oldukça negatif bir tavır ile karşında oturuyor olsa bile, görüşme sonuna kadar pozitif enerjini ve güler yüzlü yaklaşımını korumalısın. Böylece onlara yaklaşabilirsin ve dikkatleri sonuna kadar sende olur. 

Pozitif bir tutum için, bir profesyonelle veya bir arkadaşınla konuşabilirsin. Egzersiz ve meditasyon yap. Hedeflerin hep aklında olsun. 

5) Hırslı Olmak

is

Hangi işi yaparsan yap, mutlaka sevdiğin işi yap. Çünkü bir işi yapmaktan hoşlanmadığında verimin son derece düşük olacaktır. Bu da kariyerinde ilerlemende büyük bir engel haline gelir. İsteksizlik, yapılan işe göre hayati bir etken olmayabilir. Örneğin; bir depo elemanıysan, ürünleri biraz geç yerleştirmen kritik sonuçlara yol açmayabilir. Ancak bir satış temsilcisiysen, işini gerçekten sevmelisin.

Satış ve pazarlama, müşteriler ile doğrudan iletişimde olduğun, hiç bir detayı atlamadan tüm hatları ile hakim olman gereken bir iş. İnsanlar genelde para harcamaya gönüllü olmazlar. Senden tam bilgi alamadıklarında veya negatif bir tutum ile karşılaştıklarında buna bir saniye bile katlanmayacaklardır.

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 306 Yazı / 385,0K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST