Loading

Scratch Cup 2021 Başvuruları Başladı

qnb

QNB Finansbank, 2015 yılından bu yana öncülüğünü üstlendiği kodlama eğitimlerini bu yıl da Habitat Derneği ile “Minik Eller Kod Yazıyor” projesi ile sürdürüyor. COVID-19 pandemisi nedeniyle online platforma taşınan Scratch eğitimleri, tüm Türkiye’deki 8-14 yaş arası çocuklara www.minikellerkodyaziyor.com web sitesi üzerinden ücretsiz olarak veriliyor. Bununla paralel olarak geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenen Scratch Cup kodlama yarışmasının ikincisi için de başvurular başladı. Başvurular 30 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecek. Çocuklar bu defa ‘Dünya’nın sorunlarına çözüm bulmak’ için ‘yeni normalde’ hayallerindeki Dünya için kodlayacaklar.

QNB Finansbank, çocuk ve genç odaklı ‘Minik Eller Büyük Hayaller’ Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu çatısı altında hayata geçirdiği ‘Minik Eller Kod Yazıyor Projesi’ kapsamında verilen kodlama eğitimlerini ücretsiz olarak tüm Türkiye’de çocukların kullanımına açtı. Ayrıca bu yıl ikincisi düzenlenecek Scratch Cup 2021’in başvuruları www.minikellerkodyaziyor.com üzerinden başladı. Başvurular, 30 Kasım 2020 tarihine dek devam edecek.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek yarışmaya 8-14 yaş arası öğrenciler, Dünya’nın sorunlarına çözüm bulmak için kodlayacaklar. ‘Yeni Normal’de hayallerindeki Dünya nasıl’ sorusu yöneltilen çocuklar, kendi yazdıkları oyunlarla Dünya’nın sorunlarına çözüm bulmaya çalışacaklar.

Çocukların iki ya da üç kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılabiliyor. Finalinin Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirilecek bir organizasyon ve jüri değerlendirmeleri ile yapılacak yarışmada çocuklar, yeni normalde nasıl bir Dünya hayal ettiklerini kendi yazdıkları oyunlarla anlatacaklar.

Kodlama eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak ve yarışmaya katılmak isteyen öğretmen ve öğrenciler, www.minikellerkodyaziyor.com adresinden detaylı bilgiye sahip olabilir ve başvurularını 30 Kasım 2020 tarihine kadar gerçekleştirebilirler.

Scratch Eğitimleri Hakkında

Proje kapsamında çocuklara, MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen lisanslı bir kodlama eğitimi programı olan Scratch ile eğitim veriliyor. Projede verilen 8 saatlik kodlama eğitimlerinin 2 saatinde verilen CodyRoby eğitimi ile , çocukların bilgisayar ve herhangi bir kod programı yardımı olmadan sadece zekâ ve el becerisi ile algoritmik düşünce becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor. Sctrach, kullandığı blok kodlama sayesinde sanat ve kodlamayı birleştirerek çocuklara daha yaratıcı olabilecekleri bir süreç sunuyor.

Ayrıca bugüne kadar Minik Eller Kod Yazıyor projesiyle 24 şehirde 23 bine yakın çocuğa ulaşılarak 154 bin 184 saat kodlama eğitimi verildi. Proje kapsamında Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Bingöl, Çanakkale, Elâzığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kırklareli, Mardin, Ordu, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Trabzon ve Uşak illeri ziyaret edildi.

Ayrıca online eğitimlerin devam ettiği projede 8-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimi verilen web sitesinde  25 adet eğitim videosu yer alıyor. Çocuklar, veliler ve eğitmenler, kolayca kullanabilecekleri bir ara yüz ile hazırlanan www.minikellerkodyaziyor.com web sitesinden Scratch eğitim videoları ile tüm kodlama içeriğini alabilecekler.

Minik Eller Büyük Hayaller Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu

QNB Finansbank’ın 2015 yılında kurduğu, çocuk ve genç odaklı sosyal sorumluluk platformu olan Minik Eller Büyük Hayaller çatısı altında verilen eğitimler ve gerçekleştirilen projeler ile çocukların yenilikçi, yaratıcı, analitik, güvenilir, teknolojik, çözümcü, farklı düşünen ve pozitif kişilik özelliklerine sahip olmaları hedefleniyor. Bu yıl beşinci yılını kutlayan platform ile çocukları ve gençleri geleceğe hazırlamak amacıyla matematikten kodlamaya, kültür-sanattan eğitime kadar birçok alanda proje gerçekleştiriliyor. QNB Finansbank, 2015 yılından bu yana sürdürdüğü ve şimdiye kadar 63 şehirde 530 binden fazla çocuğa ulaşılan Minik Eller Büyük Hayaller Kurumsal Sosyal Sorumluluk platformu ile kodlamadan matematiğe, müzikten, dramaya kadar pek çok alanda eğitim ve burs desteği veriyor.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST