Loading

Stephen King' in İlham Veren Hayat Öyküsü

Çağdaş korku, gerilim ve bilim kurgu konularının en popüler yazarlarından biri olan Stephen King’ i çoğumuz bilir ancak pek azımız hayat hikayesini duymuşuzdur.

Stephen King ve Hayatı

Stephen King Kimdir?

Çağdaş korku, gerilim ve bilim kurgu konularının en popüler yazarlarından biri olan Stephen King’ i çoğumuz bilir ancak pek azımız hayat hikayesini duymuşuzdur.

Stephen King  21 Eylül 1947'de Portland, Maine'de doğdu. Yedi yaşındayken kendi hikayelerini yazmaya başladı. Bilim kurgu ve canavar filmlerini izlemekten zevk aldı.

Bilim kurgu ve macera öyküleri ilk edebi çalışmalarını oluşuyordu. King on iki yaşındayken dergilere kısa kurgu öyküler göndermeye başladı. O zamanlar hikayelerini satarak herhangi bir  başarı elde edemedi, ancak bir derginin sponsorluğunda düzenlenen deneme yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Lisede King, Village Vomit isimli küçük bir hiciv (insan zafiyetiyle dalga geçme) gazetesine imza attı . İlk öyküsünü on sekiz yaşında Çizgi Roman İncelemesi adlı bir dergide yayınladı.Yazar evine yakın olan Main Üniversitesine gidiyordu. Üniversite de okul gazetesi için haftalık köşe yazıları yazdı. 20 yaşında ‘’ Starling Mystery Stories ‘’ adlı kitapta hikayelerini toparlayarak yayınladı.

Okuldan mezun olduktan sonra öğretmen olarak bir iş pozisyonu bulmaya çalıştı ancak önceleri pek şansı yoktu. King, çamaşırhanede bir iş buldu ve boş zamanlarında 1 yıl süre ile Hampden Academy’ de İngilizce eğitmen olarak görev yaptı. Bu arada hikayeler yazmaya devam etti.

İlk romanı neredeyse tüm yayınevlerinden geri çevrildi. Bunun üzerine romanını çöpe atı. Eşi romanı çöpten alarak onu tekrar denemesi için ikna etti. 

Stephen King eserleri 1970’ lerden başlayarak günümüze kadar 200 kısa hikaye, 54 adet roman ve dünya çapında 350 milyondan fazla kopya satmış ve çok sayıda başarılı filme uyarlanmıştır.

 

 

 

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 309 Yazı / 400,0K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST