Loading

Suçlu Arayanlardan mısın İşe Koyulanlardan mı?

"Kim?" diye sormak aslında suçu üstüne atacak bir günah keçisi aramaktan başka bir şey değildir.

- Bu hatayı kim yaptı?
- Teslim tarihini kim kaçırdı?
- Topu kim düşürdü?

İşte yukarıda örneklerde olduğu gibi kim diye sormak aslında suçu üstüne atacak bir günah keçisi aramaktan başka bir şey değildir ve bu davranış biçimi çalışanlar da dahil olmak üzere toplumumuz da oldukça yaygın bir davranış biçimidir. En küçük insan gurubundan başlayarak en büyük kurumlara kadar bir suç atma salgını yıllarca sürüp gitmektedir. CEO başkan yardımcısını, başkan yardımcısı müdürü, müdür çalışanı, çalışan hükümeti, hükümet insanları, okullar ebeveynleri, ebeveynler okulları, gençler ebeveynleri suçlar ve bu suç çemberi böylece sürer gider...

 

"Kim?" Diye Sorma


Suçu başkasına atma eylemi hiçbir sorunu çözmez. Korku yaratır, yaratıcılığı baskılar ve duvarlar örer. Birlikte beyin fırtınası yaratmak yerine suç fırtınası yaratır. Birbirimizi suçlamadan kişisel sorumluluklarımızı üzerimize alarak gerçek potansiyelimize ulaşmak için çaba göstermek zorundayız. Sorunları kendi adımıza çözmek için neler yapabiliriz, projeyi veya durumu sahiplenerek nasıl çözüm oluştururuz gibi sorular üzerinde düşünmeye başlamalıyız.


"Kötü denizci rüzgarı suçlar" Bu deyişi hiç duymuş muydun? Şimdi aşağıdaki boşlukları da sen doldur.

- Kötü öğretmen ………………… suçlar.
- Kötü satış elemanı ……………. suçlar.
- Kötü ebeveyn ………………….. suçlar.
- Kötü yönetici …………………… suçlar.
- Kötü çalışan ……………………… suçlar.

Sorumlu kişiler kimi suçlar? Kimseyi, hatta kendilerini bile.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST