Loading

Temassız Ekonomi 2022’de Ön Plana Çıkacak

Temassız Ekonomi yepyeni bir dijital ekonomi yaratacak

digital

Dünyanın en yaygın melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, hızla büyüyen girişimcilik ekosisteminde, melek yatırımcılığın ve startupların 2022 yılında daha iyi anlaşılacağını, ekosistemin çok daha hızlı büyüyeceğini ve temassız ekonominin 2022’de ön plana çıkacağını açıkladı.

2020 üçüncü çeyrekte bütün ekosistemde toplam 116 milyon dolarlık, 2021’de ise 1.28 milyar dolarlık yatırımın yapıldığını belirten Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, “Ekosistem 2022’de daha da hızlı büyüyecek. Türkiye'de melek yatırımcılık daha yeni bir konu. Daha 15 yılı bile dolmadığı için önemi yeni yeni anlaşılıyor. Girişimci ile melek yatırımcısı arasındaki sinerji de çok önemli. Fakat çok kısa bir süre sonra melek yatırımcılık ve startuplar daha da iyi anlaşılacak ve ekosistem de çok daha hızlı büyüyecek. Girişimcilik yepyeni bir dijital ekonomiye doğru yol alıyor. Bunu fark edenler ekosisteme çoktan geldiler, yatırım yapmaya başladılar ve hatta yatırımcılığı öğrendiler. Son birkaç senedir çokça duyduğumuz exit’ların arkasında melek yatırımcılar var. Exitler cok hızlı olmuyor, 7 yıl ve üzerinde oluyor. Keiretsu Forum Türkiye tarafında ise son exitimiz 2, diğeri 4 yılda gerçekleşti. O sebeple bunu erken fark edenler, neredeyse 10 yıldır bu işlerin içindeler.” dedi.

Pandeminin yarattığı problemlere çözüm getiren her girişim ilgi çekecek

Pandemiyle birlikte tüm dünyanın da değiştiğinin altını çizen Eren, “Tarım ve tarım teknolojileri, genetiği oynanmamış organizma, küçük alanlarda tarım yapabilmek, susuz, gübresiz tarım teknolojileri gibi konular 2021’de çok ön plana çıktı.  Bununla beraber pandemi döneminde maalesef insanların psikolojisi bozuldu. O bozulan psikolojileri toparlamak da yine insana kaldı. Şu anda bir psikolog ihtiyacınızı bile yüz yüze gideremezken, psikolojik danışmanlık, iyi yaşam ve spora kadar birçok hizmeti online alabiliyorsunuz. O yüzden bu konuların 2022’de daha da ön plana çıkacağına inanıyorum ve bizim de bu tarz yatırımlarımız var. İnsana dokunan her şey ilgi çekecek. Çünkü bu noktada insan hayatı, insan sağlığı, eğitim, beslenme konuları şu anda hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli konularından. Bununla beraber küresel iklim değişikliği, karbon salınımı gibi gündemlerde var ve bununla ilgili çalışan startuplar da var.

Sağlık, yapay zeka, otomotiv teknolojileri yine ön planda olacak

Öte yandan pandemiyle birlikte artık bir şirketin teknolojiden kopuk olması, işlerini yapamayacağı anlamına geliyor. Pandemi bugün bitse dahi yeni pandemiler ortaya çıkabilir ve sağlık en önemli konu. O yüzden de sağlık teknolojileri, diğer taraftan otomotiv teknolojileri, yapay zeka, yapay zekanın içerisindeki makine öğrenimi ve eğitim teknolojileri çok çok farklı olacak. Biz bu konuları çok daha fazla konuşuyor, tartışıyor ve bu noktadaki startupları görüyor olacağız.

Pandemi ile birlikte dijital dönüşüm “olmazsa olmaz”

Keiretsu Forum Türkiye olarak 2021’de 20 girişime yatırım yaparak kırılması zor bir rekora imza attık. 2022 yılında startup yatırımları ve çıkışları daha artacak. Biz bugünden birkaç sene sonrasında daha da ön plana çıkacak sektörlere yatırım yapıyoruz ve en önemlisi biz bugünden o sektörleri görebiliyoruz. O sebeple de bizim üyelerimiz veya bizimle işbirliği yapan kurumlar bizimle beraber onları görmekte, isterlerse yatırım yapmakta ve isterlerse de onlarla çalışabilmekteler. Artık bugün evlerimizde oturup televizyon seyredip, gazete okuyarak içinde bulunduğumuz dünyayı değil sadece konuyu algılayabiliriz. Gelecek dediğimiz şey çok farklı geliyor. Artık ödeme sistemleri bile değişiyor ve çok daha fazla değişecek. Artık bir KOBI, herhangi bir iş dünyasında çalışan insan veya hiçbir şey olmasa bile bir bankada hesabı olan insanların da bilmesi ve hâkim olması gereken yepyeni bir dünya var. Her şey dijitalleşiyor ve teknoloji olmazsa olmaz gündemiz haline geliyor.” şeklinde konuştu.

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 296 Yazı / 431,6K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST