Loading

Tüm Kıtalara Ayak Basan En Genç Türk: Barkın Özdemir

Barkın Öztürk Antartika’yı da ziyaret ederek "Tüm kıtalara ayak basan en genç Türk" unvanını elde etti.

21 yaşında aldığı bursları biriktirerek 7 kıtada 52 ülke gezdi. Barkın Özdemir "Antartika'da tuttuğum günlük önümüzdeki aylarda kitap olacak. 22 yaşında sıradan bir üniversite öğrencisinin kendi fırsatlarını yaratıp dünyayı gezebildiğini ve bunu hayal eden herkesin yapabileceğini göstermek istedim." dedi.

Başlangıç

Kitlesel fonlama yöntemi ile kendisine hayal ortakları bulduğunu ve bu sayede Antartika'yı gezdiğini ifade eden Özdemir şunları ifade etti: "Ülkemizde çok yaygın olmasa da kitlesel fonlama yöntemini denemeye karar verdim. Sadece kendim için değil, hayallerin sınırları olamaz diye Türk gençliğine de bir mesaj vermek istiyordum. Bir çılgınlık yapıp, 20 bin TL'lik fonu 60 gün bağışlama için açtım. Fonu açarken 3 ana hedefe odaklandım. Birincisi, 22 yaşında sıradan bir üniversite öğrencisinin kendi fırsatlarını yaratıp dünyayı gezebildiğini ve bunu isteyen, hayal eden herkesin yapabileceğini en uç örnek ile göstermek. İkincisi, küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak. Üçüncü hedefim de seyahatlerim boyunca 6 kıtayı gezme şansı buldum. Sırada bir tek Antarktika kıtası kalmıştı. Bu kıtaya da ayak basarsam bütün kıtalara ayak basmış en genç Türk unvanını kazanacaktım. Kim böylesine çılgın bir fikre destek verir diye düşünürken, sadece 27 günde 21 bin TL elde ettik. Kimisi 20 lira verdi kimisi 5 bin lira... Miktar önemli değildi, onlar artık bir hayal ortağı olmuştu."

Maliyetler

maliyetler

Bugüne kadar burslarını biriktirerek 52 ülke gezdiğini anlatan Özdemir, Antarktika ziyaretinin daha maliyetli olduğunu belirterek, "Maalesef Antarktika’da 10 günlük bir tur için minimum tutar 6 bin dolardan başlıyor. Antarktika her sene daha da popülerleştiğinden fiyatlar her sene daha çok artıyor. Pazarlık yapmaya çalışsanız dahi firmalar buna yaklaşmıyor. Çünkü hedefledikleri kitle lüks kesim." ifadelerini kullandı.

Antarktika'da Yolculuk

yolculuk

Antarktika’ya tur yapan acentelerin genellikle Amerika ve Kanada merkezli olduğunu dile getiren Özdemir, "Türkiye’deyken saat farkı ve uluslararası telefonla aramalar çok zor oluyordu. Buenos Aires’te de bir hafta kaldıktan sonra dünyanın en güneyine, Ushuia’ya geçtim. Orada son dakika turu satın alarak bir hafta sonra 100 kişi ile serüvene yol aldık." diye konuştu. Özdemir, şöyle devam etti: "Antarktika'ya doğru yola çıktığım andan itibaren başlayan 20 gün boyunca internet, telefon, çalışmıyordu. Hava 01.00’de kararıyor, 04.00’te uyanıyorsunuz aydınlık. Bu yüzden hep saatinize bakmak zorundasınız, güneş ışığı, size 07.00 gibi görünse de 22.00 olabiliyor. Bir yerden bir yere geçerken seyahat saatlerce değil günlerce sürüyor. 3 gün denizde, boşluğun ortasındasınız. Hayatımda ilk kez zihnimi tamamen boşaltabildim, 20 gün boyunca kalemi elimden bırakmadım, 250 sayfa yazı yazdım. Tuttuğum günlük önümüzdeki aylarda kitap olacak. Elbete bana destek olmak isteyen değerli paydaşlarla beraber yapacağız bunu. Çoğu şey tamam ama tarihsel hikayeleri anlatmada kullanmam gereken fotoğrafların izinlerini British Library’de profesörlerle beraber almaya çalışıyorum."

Penguen Kolonisi

penguenler

Özdemir, Antarktika'daki South Georgia adasını çok özel bulduğunu ifade ederek, adanın dünyanın en büyük penguen kolonilerinden birine ev sahipliği yaptığını kaydetti. "Bir gün dünyanın en büyük penguen kolonisinin arasına daldık. Mutluluktan ağladım. 250 bin tane kral penguenle birlikte... Yine bir Pars Foku'nu ava çıkmışken gördüm, buz dağlarını gördüm." diyen Özdemir, dünyayı gezmeyi planlayan seyyah ruhlu insanlara tavsiyelerde bulundu.

barkin

Özdemir, "Asla diye bir şey yok. Eğer gerçekten bir şeyi çok isterseniz yapabilirsiniz ve bu yolda gerçekten çok fedakar olmak gerekiyor. Maddi, manevi çok büyük sınavlardan geçiyorsunuz ve en önemlisi de kendinizi gerçekten hazır hissettiğiniz anda bu hedefi gerçekleştirmeye adım atın." ifadelerini kullandı.

Toplam 52 ülke gezdiğini, Antarktika’yı bu liste dışında tuttuğunu aktaran Özdemir, "Ne kadar zorluk çekmiş olursam olayım hayatımda hiç tanışmadığım kadar neşeli insan ile tanıştım. Güney Afrika’nın benim için yeri her zaman özeldir. Gün batımında denizin ortasında kaybolmuş kameramı ararken, yunus sürüsüne denk gelip onlarca yunusla yüzdüğümü asla unutmayacağım." dedi.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST