Loading

Türkiye'nin İlk Mobil Kitle Fonlama Uygulaması Hayata Geçti

afiş

Ülkemizin lider paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu, girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemine yeni bir değer daha kattı. Şirket, Türkiye’nin ilk IOS ve Android mobil kitle fonlaması uygulamasını sisteme kazandırarak yatırımın en kolay halini hayata geçirdi.

Geçtiğimiz yıl Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan lisans alarak paya dayalı kitle fonlaması sitemini ülkemizde hayata geçiren ilk platform olan fonbulucu, Türkiye’nin ilk IOS ve Android mobil kitle fonlaması uygulamasını hayata geçirerek bir yeniliğe daha imza attı. Akıllı telefonlarla fnb.lc/mobil üzerinden indirilebilen uygulamayla, fonbulucu üzerinden fonlamaya çıkan girişimlere ortak olmak isteyen bireysel ve kurumsal yatırımcıların işlemleri çok daha kolay ve pratik hale getirildi.   

Girişimcilerin ve yatırımcıların kitlesel fonlamanın önde gelen modellerinden biri olan paya dayalı kitle fonlamasını kullanmasını kolaylaştırmak adına proaktif adımlar atmaya devam edeceklerini ifade eden fonbulucu Platformları Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Yıldız şu sözleri kaydetti:

“fonbulucu olarak, SPK’dan lisans aldığımız Nisan 2021’den bu yana tam 1 yıl geçti ve geriye dönüp baktığımızda çabalarımızın nasıl sonuç verdiğini net bir biçimde görüyoruz. Paydaşlarımız e-devlet, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ve Takasbank gibi güvenilir kurumlarla geliştirdiğimiz sistem sayesinde tamamen dijitalleşen bir ekosistem yarattık. Gerçek ve tüzel kişilerin, kurumsal yatırımcılarla halkın girişimlere beraberce yatırım yapmasını sağlayarak sermayenin tabana yayılması ilkesini benimsedik ve bunun için platformumuzda yatırımcı bariyerini 1 liraya kadar indirdik. Geldiğimiz noktada kuruluşumuzdan bugüne sadece öz sermaye bazında 420 kat büyüdük. İlk girişim fonlamamızdan bu yana fonlama hacmini 170 kat artırdık. Şirketlerin ya da sosyal girişimlerin büyümesi, ülke ekonomilerinin gelişmesi, inovatif iş modelleriyle dünya pazarlarında rekabet edebilen organizasyonların kurulması için bu modelin çok daha aktif biçimde kullanılması gerekiyor. Sistemin daha aktif hale gelebilmesi için de yeni araçların sisteme dahil edilmesi şart. Bu anlayışla yine ülkemiz için bir ilk olan IOS ve Android mobil kitle fonlaması uygulamasını devreye aldık. Uygulama sayesinde her bir birey ya da yatırımcı kuruluş akıllı telefon üzerinden dakikalar içinde bir fikre destek olabilecek, gelecek yıllarda büyük değerlemeler kazanma potansiyeli bulunan girişim şirketlerinden pay hisse alabilecekler.Hepimiz için hayırlı olsun.”

 

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 296 Yazı / 433,2K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST