Loading

Verimlilik İçin Parçala

plan

Zaman hiç kimse için durmuyor. İçinde yaşadığımız dünyada zaman hızlı ve tempolu bir şekilde akıyor. Bu da hepimizin ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Stres ve kaygı durumları toplumumuzda oldukça yaygın ve bütün bunlar karışık düşüncelerimizin bir sonucudur.

Beynimiz zihnimizde neler olup bittiğini anlayamadığında, sadece düşüncelerimizin izini kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda zamanımızı da harcar.

Parçalara ayırmak her şeyi düzene sokabilen bir çözümdür. İşten ilişkilere kadar kişisel hayatımızda parçalama yardımıyla doğru şeylere odaklanabiliriz.

Parçalama nedir?

Temel olarak beynimizin görevi zaten parçalara ayırmaktır. Ne zaman çatışan iki duygu veya düşünce karşı karşıya gelse, beynimiz onları iter ve iki farklı yere koyar. Zihniniz sizi huzur içinde tutmak için çelişkili düşünceleri uzak tutar.

Örneğin, önümüzdeki hafta tamamlanması gereken işle ilgili tüm görevleriniz bir parça oluşturabilir. Sevdikleriniz için sürpriz parti planlarınız başka bir parça olmalıdır. Parçaları odalara dönüştürebiliriz.

Odaların faydası dikkatinizi dağıtmadan orada bulunan düşüncelerin üstesinden gelmek için her seferinde bir odaya girmenizi sağlamaktır. Odak noktanız her seferinde bir odada olmaktır.

Parçalama Size Neler Sağlar?

Parçalama size birçok avantaj sağlar.

Akıl Sağlığınızı Arttırırsınız

Sürecin doğası, zihninizdeki sağlıksız ve olumsuz titreşimlerden kurtulur. Zihin açık ve huzurlu olduğunda, hayatınız da düzene girmeye başlar.

Temel olarak depresyon günümüz dünyasında en yaygın akıl sağlığı sorunlarından biridir. Birçok insan neler yaşadığının farkında bile olmadan depresyon yaşar. 

Parçalamak, zihninizde gerçekten neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Depresyonu tanımlamasanız bile yine de bununla başa çıkabilirsiniz. Zihin örgütlendikten sonra, olumsuzluk otomatik olarak akmaya başlar.

Daha Verimli Olursunuz

Odanızın karma karışık olduğunu ve tüm eşyalarınızın etrafa dağınık bir şekilde atıldığını varsayın. Kot pantolonunuz odanın bir köşesinde bulunurken, giymek istediğiniz gömlek yatağın altında olsun. Yatağınızın nerede olduğunu bile bilmediğinizi varsayalım.Böyle bir ortamda giyinmek eylemi otomatik olarak çok daha uzun sürecektir. 

Öte yandan, odanız ve dolabınız iyi organize edilmişse, sadece sürecin tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda giyinmek eylemi önemli ölçüde daha hızlı olacaktır.

Düşünceleriniz doğru yerdeyken üretkenliğinizi artırabilir, zaman yönetiminizi geliştirebilir ve daha iyi bir şekilde beyin fırtınası yapabilirsiniz. 

Şimdi parçalamanın ne olduğunu ve bundan ne elde etmeyi beklediğinizi biliyorsunuz. Tek yapmanız gereken doğru şekilde nasıl parçalayacağınızı öğrenmek.

Bunun için;

Düşüncelerinizi Tanımlayın

Kategori oluşturmanın bir yolu iş ve duyguları birbirinden ayırmaktır. İlişkiler genellikle duyguların altında ezilir, ancak onları her zaman birbirinden ayrı tutabilirsiniz.

Böylece olumlu ve olumsuz düşünceleri ayırt edebilirsiniz. Bunları geçmişlerine göre kategorilere de ayırabilirsiniz.

Hedeflerinize sadık kalın

Herkesin hayatta bir amacı vardır. Daha başarılı, daha ünlü, daha zengin, daha huzurlu olmak istersiniz.

Hedefleriniz her ne olursa olsun, onlara sadık kalın. Sizi rotanızdan uzaklaştıran düşünceler bırakılmalıdır.

Her Seferinde Bir Parçaya Odaklanın

Her defasında yalnızca bir parçaya odaklanın. İçinizdeki düşüncelerle en iyi işi yapabilmeniz için bu odaya tüm dikkatinizi verin. Parçalamanın ana hedeflerinden birisi düşünceleri organize şekilde tutmaktır. 

Duygulara değil, Mantıklara Öncelik Verin

Yukarıda belirtilen adımların tümü mantığa öncelik verirseniz yararlıdır. Olaylara duygusal olarak bakarsanız, asla gerçek cevapları bulamazsınız. 

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 296 Yazı / 431,6K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST