Loading

Yazılım Projesi Neden Başarısız Olur?

Yazılım, işinin ayrılmaz bir parçası ise başarısızlık, ihtiyacın olan son şeydir. Ancak yazılım projelerinde başarısızlık olasılığı şaşırtıcı oranda yüksek.

Belki de bir hizmet (SaaS) uygulaması olarak bir yazılım geliştiriyorsundur veya şirketinin ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmış bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) aracı. Eğer durum buysa ve hedefin müşterilere hizmet etmekse, geliştirme aşamasında yetkinlik çok önemlidir. O halde yazılımsal sorunların sebepleri nelerdir ve bu sorunların nasıl önüne geçilebilir?

1) Yeterince Zaman Tanımama

zaman

Gerçekçi olmayan ve aceleye getirilmiş son tarih belirlemeleri şirketler ve yazılım projeleri için yaygın bir durumdur. Oysa tek satır kod yazmadan önce detaylı plan yapılmalı ve projenin tamamlanması için de yeterli süre verilmeli. Geliştiriciler projenin kapsamı ve parametrelerin farkındaysa, yeterli süre ile daha verimli sonuçlar elde edilir.

2) Yetersiz Planlama

plan

Projenin tamamlanmasında tahmin edilen kaynaklar ve bunların temini konusunda gerçekçi olmayan yargılara varılabilir. Doğru planlama için, üst yönetimin projeye baştan sona tüm planlama ve uygulamada aktif olarak yer almasını sağlamak gerekir.

3) İsteklerin Belirsiz olması

istek

Yöneticilerin, başlanacak projenin kapsamı konusunda net olmadıkları, dolayısıyla geliştiricilerin hangi özelliklere ihtiyaç duyulacağından emin olmadıklarını söylemek mümkündür. Örneğin; proje, yazılımın nasıl ölçeklendirilmesi gerektiğini anlayamayan geliştiriciler tarafından inşa ediliyorsa, şirketinin artan taleplerini nasıl karşılayacağından emin olamayacaklardır.

4) Projeye Çok Fazla Kişi Atanması

calisan

Özellikle projenin geciktiği durumda, programla başa çıkmak için projeye daha fazla ekip üyesi atanır. Ancak bu durum çözüm olmaktan çok sorun yaratabilir. Öncelikle projeye yeni üyeler eklemek maliyetlidir. Ayrıca iletişimin net olmaması veya yanlış anlaşılmalar projenin kalitesini düşürebilir. Bu sorunların yaşanmaması için projeye atanan doğru insan sayısını önceden belirlemek daha doğru olacaktır. 

5) Yeterince Test Yapılmaması

test

Proje hatalara karşı test edilmesi gerekir. Projenin teslimi ile ilgili baskı olduğunda genelde testler üzerinde çok durulmaz. Ancak bu projenin çok önemli bir parçasıdır. Çünkü, yazılım düzgün çalışmıyorsa, beklenen özellikler beklenmedik bir şekilde çöküyorsa müşteriler bundan memnun olmayacaktır.

6) Proje Yöneticisinin Yetersizliği

yonetici

İletişim, bir projeyi zamanında tamamlamak için bir zorunluluktur; bu nedenle, proje yöneticisi olmadan, proje muhtemelen düzensiz ve belirsiz hale gelecektir. Eğer ekipte bir yazılım projesini ilerletecek gerekli becerilere sahip bir çalışan yoksa, dışardan başka bir çalışana ihtiyaç olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/329019

Girişimci Gazetesi
Yönetici / 307 Yazı / 387,8K Okunma

Girişimci Gazetesi Editör Ekibi


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST