Loading

Yok böye bir hikaye...

Londra’ da önünde ki kuyruklarla ünlü zincir restoran sahibi, golf oynayan, ata binen lüks bir semtte oturup lüks bir arabası olan Türk şef Hüseyin Özer'in inanılmaz hikayesi…..

Londra’ da önünde ki kuyruklarla ünlü zincir restoran sahibi, golf oynayan, ata binen lüks bir semtte oturup lüks bir arabası olan Türk şef Hüseyin Özer' in inanılmaz hikayesi…..

Hüseyin Özer'in macerası nasıl başladı?

Tokat’ ın Reşadiye ilçesinde doğdu. Daha küçükken anne ve babası ayrıldı. Sonrasında babası tarafından daha 7 yaşında iken evlatlıktan reddedildi. Birkaç hayvanla beraber bir ağanın yanına verildi. Hayvan güderken çoban Celal ‘den okuma yazmayı değnekle toprağa, kuma, taşlarla kayaya yazarak öğrendi. Ağabeyi anne tarafından kalan tarlalara ortak olmaması için zehirli incirle öldürmeye teşebbüs etti. 11 yaşında Ankara’ ya kendisini evlatlıktan reddeden babasını öldürmek amacıyla silah satın almak için geldi. Ulus meydanında çakmaklara gaz doldurarak ve çakmaktaşı satarak para kazanmaya çalıştı. Sıhhiyede bir tuvalette yatıp kalkıyor, günde kazandığı ortalama 75 kuruşla bir ciğerciyle anlaşıp günde bir öğün ciğer yiyerek karnını doyuruyordu.


İstanbul’ a geldiğinde komilik yapıyordu. Aldığı ücret karşılığında barınmak için ancak bir kömürlük kiralayabildi. Hayatı ile ilgili kararları bu evde verdi. İlk kararı İngilizce öğrenmek oldu. Emekli bir albaydan haftada iki gün ders aldı. Askerliğini tamamladıktan sonra Londra’ya gitti. Burada bir kebapçıda iş buldu. Bodrum katta yattı ve tam 4 sene sonra ilk lokantasını Sofra’ yı açtı. Sonra ayrıldığı bir lokantayı satın aldı. Sonrası devam etti.Başarıya atılmış imzalar..

Dünyada restoran kalitesi konusunda otorite kabul edilen Michelin tarafından tavsiye edilmiş olmakla beraber birçok ödülü bulunmaktadır. Üretkenliğin en büyük mutluluk kaynağı olduğunu belirten Hüseyin Özer, okumayı, arkadaşlıklar kurmayı, dünyayı ve insanları seviyor.

Küçük yaşlarda satın almış olduğu arsayı çocuk okutmak amacıyla satarak Özer Foundation’ ı kurmuş ve halen çocuk okutmaktadır. Westmister Üniversitesinden fahri doktorası bulunuyor ve üniversitede öğrencilere girişimcilik ve restoran işletmeciliği dersleri veriyor.

 

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST