Loading

Girişimcilik Haftasında MaQasid ve fonbulucu.com’dan 15 Milyon Liralık Türkiye’nin ilk Kitle Fonlama Girişim Sermayesi Yatırım Fonu

fonbulucu

Türkiye’nin ilk kitle fonlama platformlarından olan fonbulucu.com ile yine Türkiye’de faizsiz finans alanında faaliyet gösteren ilk bağımsız portföy yönetim şirketlerinde biri MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş., girişimcilik ve erken aşama yatırımcılık ekosistemini geliştirmek amacıyla güçlerini birleştirdiler.

Ülkemizde faizsiz enstrümanlarla farklı bir hizmet sunan MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş., ile fonbulucu.com ‘un çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş. Kitle Fonlama Kampanyası yapan girişimlere yatırım yapmak amacıyla 15 Milyon liralık bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurmak için anlaşmaya vardı. Ayrıca MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş. fonbulucu.com un %3 payını da alarak yatırımcıları arasına katıldı.

Yenilikçi Reinves Kitle Fonlama Girişim Sermayesi Yatırım Fonu

MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş. ve fonbulucu.com, eşit pay sahibi olacakları bir “Kitle Fonlama Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” kurma kararı aldılar. Bu fon ile fonbulucu.com’un platformlarında Paya Dayalı Kitle Fonlaması kampanyası yapacak girişimlerden nitelikli yatırımcı olarak pay satın alınarak fonun tam bir girişim sermaye yatırım fonu gibi işlemesinin sağlanması amaçlandı. Yeni fonun en önemli özelliği ise kısa bir zamanda sahip olacağı portföy sayesinde fon katılımcılarının aynı anda yüzlerce girişime ortak olabilmeleri. Alınan bir diğer ortak karar da fonun belli bir büyüklüğe eriştirilmesinin ardından fon paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmesinin sağlanması.

Yeni nesil bir yatırım ve fonlama merkezi doğuyor 

MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş.’nin ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek bir kitle fonlama platformuna yatırım yapması, girişimcilerin finansa erişimine katkı sağlayacak. Bu yatırım, büyük bir gelişme olarak değerlendirilirken, bir kitle fonlama platformunun bir Melek Yatırım Ağını ve bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu da yönetecek olması ekosistemde yeni bir yatırım ve fonlama merkezinin doğmasını sağlayacak. Yapılan imza merasimine MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Abdelkarim, YK Üyeleri Mustafa Sak, Mehmet Emin Oran ve Genel Müdür Ahmet Güder ile birlikte fonbulucu.com un Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Yıldız katıldı.

Hem girişimlere yeni kaynak hem de yatırımcılar için yeni ürünler

Konuya ilişkin bir açıklama yapan fonbulucu.com Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Yıldız; MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş. ve fonbulucu.com birlikteliği ile girişimlerini kurmak veya büyütmek için finansman arayan girişimcilerin banka kredilerine, yüksek finansman maliyetlerine ya da borçlanmalarına gerek kalmadan girişimleri için tüm kaynaklara kolayca ve tek merkezden erişebilmelerini amaçladıklarını vurguladı. Kitle fonlama faaliyetleri ile yarattıkları katma değeri, iki önemli yapıyı da sistemlerine dahil ederek çok daha fazla artıracağız. Kuruluşu devam eden Akredite bir Melek Yatırım Ağı ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonumuz ile girişimlere yatırım yapmaya ve yaptırmaya devam edeceğiz. Ailemize yeni katılan Reinves Angels ve Reinves Ventures’ın odağında Paya Dayalı Kitle Fonlama Kampanyası yapacak girişimler olacak. Dolayısıyla yapımız, ülkemizde bu odağa sahip ilk yatırım sistemi olma özelliği taşıyor. Girişimciler ve yatırımcılar için gerekli tüm araçları sunan bir merkez olmak istediklerini söyleyen Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Büyük finans kuruluşlarının çok da aktif olmayan ‘ortaya karışık’ olarak nitelendirdiğim girişim sermayesi yatırım fonlarını ve neticelerin kısır kaldığı hızlandırma/kuluçka merkezlerini görmeye alıştığımız ülkemizde, bu eksikleri ortadan kaldırarak girişimcinin asıl ihtiyacı olan finansmana odaklandık ve bu iş birliğine imza attık. Bu sayede, bir girişimci bize geldikten sonra o an için ihtiyacı olan finansmanı sağlarken girişiminin ölçeklenmesi için de her türlü desteği veriyor olacağız. Girişimlerin büyüme aşamasında da tüm araçlarımızı kullanarak onlara finansman sağlamaya ve yanlarında olmaya devam edeceğiz. Yeni Turkcorn’ların (Milyar TL’lik girişimlerin) çıkması için gayret göstereceğiz. Artık geleneksel girişim ve proje finansmanı yöntemlerinin ne girişimleri ne de yatırımcıları memnun etmediği ortadadır. Yeni bir yaklaşıma ihtiyaç bulunuyor. Biz, Kitle Fonlama Sistemimiz, Melek Yatırım Ağımız ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonumuz ile yepyeni bir yaklaşım ortaya koyuyoruz. Bu yaklaşımla, bir girişime fikir aşamasından başlayarak her seviyede fonlama yaparken, yatırımcılara da her seviyede ve her tutarda yatırım fırsatları sunuyor olacağız.

Girişimcilerin finansman maliyetleri olmayacak 

Söz konusu yatırım ve iş birliğinin önemine değinen MaQasid Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Sak ise kitle fonlamasının kendi prensiplerine son derece uygun olduğunu ve bu sayede girişimlerin finansman maliyetlerinin oluşmayacağına dikkat çekti. Mustafa Sak, “MaQasid olarak kitle fonlama konusunda öncü bir rol üstlenen fonbulucu.com’a yaptığımız yatırımın ekosisteme ve yatırımcılarımıza büyük bir fayda sağlayacağına inanıyoruz. Ortaklıklarımızın hem girişimcilere hem de yatırımcılara hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  Sak, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın geleceğine katkıda bulunacak global bir yatırım platformu oluşturma vizyonuna sahip olan MaQasid, gücünü, farklı endüstrilerde yatırım tecrübesi olan kurucularının uzmanlığından alıyor. 2015 yılında kurucuların piyasadaki boşluğu fark edip olası çözümleri modellemesiyle ve bu modellerin istenen olumlu test sonuçlarını üretmesiyle başladı hikâyemiz. MaQasid, Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu tarafından tam yetkilendirilmiş, yerel ve uluslararası düzeyde operasyon yapma kabiliyeti olan bir portföy yönetim şirketi. Hissedarlarının güvenilir ve sürdürülebilir büyümesini yüksek karlara tercih eder ve yatırımcılarının finansal hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. İş modelimiz teknoloji, uzmanlık ve faizsiz finansın makul bir harmanıdır. Bu özgün pozisyon bize hizmet ettiğimiz sahada ekstra bir sorumluluk yükler ve sektör için bir rol model olmaya zorlar. MaQasid, bireysel müşterilerine bireysel portföy yöneticiliği çerçevesiyle, kurumsal müşterilerine ise yatırım fonları başlığı altında hizmet verir. Yatırımların ana fikri gerçek varlıklara dayalı, faizsiz finansal enstrümanlarla yüksek getiriler elde etmektir. Bu kapsamda girişimlere farklı araçlarla fon sağlayabilmekten ve yatırımcılarımıza da yeni ürünler sunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 296 Yazı / 431,7K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST