Loading

Elon Musk, Tesla’nın uygun fiyatlı ilk otomobilinin görüntülerini paylaştı

346 km’lik menzil İlk etapta 28 Temmuz’a kadar sadece 30 Model 3’ü tamamlamayı planlayan Tesla, bu rakamı Ağustos ayında 100, Eylül ayında ise bin 500 otomobil seviyelerine kadar çıkarmak istiyor. Aralık ayında ise toplamda 20 bin Model

Geçtiğimiz Nisan’da Ford ve General Motors  markalarını geride bırakarak piyasa değeri anlamında ABD’nin en değerli otomobil üreticisi konumuna yükselen Tesla, yeni elektrikli otomobili Model 3‘ün üretimini sonunda tamamladı. Uzun zamandır merakla beklenen Model 3, ilk kez Tesla CEO’su Elon Musktarafından paylaşıldı. Görseli paylaşılan ilk üretim Model 3, Musk’ın kendi otomobili.

Geçtiğimiz hafta sonu Twitter arayıcılığı ile paylaşılan görselle birlikte karşımıza çıkan Model 3, tasarım anlamında diğer Tesla modellerine oldukça benziyor. Üst düzey Tesla modellerine uygun fiyatlı bir alternatif olması beklenen Model 3’ün 28 Temmuz tarihinde sevkiyatına başlanması bekleniyor. Model 3 rezervasyonları için otomobil başına bin dolar alan Tesla, ön siparişin açıldığı ilk 3 gün içinde 276 bin sipariş almayı başarmıştı.

4 kapı ve 5 kişilik oturma kapasitesine sahip olan Model 3, sıfırdan 100 km hıza 5.6 saniyede çıkabiliyor. 346 km‘den daha fazla bir menzile sahip olan Model 3, Tesla’nın Model S’i ile karşılaştırıldığında teknik özellikler anlamında geride kalıyor. Alüminyum ve çelikten üretilen Model 3, otonom sürüş yeteneklerine de sahip olacak.

18 veya 19 inç tekerlekler, opsiyonel cam tavan, 15 inç’lik dokunmatik ekran ve hızlı şarj gibi özelliklerle gelecek olan Tesla Model 3, Tesla’nın üst düzey modelleri olan Model X ve S‘e rakip olamasa da fiyat segmentindeki diğer elektrikli otomobiller için başarılı bir alternatif olacaktır. Elektrikli otomobillerin otomotiv sektörünün geleceği olduğu bir gerçek, Bloomberg New Energy Finance tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre 2040 yılında satılacak araçların yarısının elektrikli olmasının beklendiğini de iletelim.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST