Loading

Kendinize ve İşinize İyi Gelecek Dijital Pazarlama Kitap Tavsiyeleri

kitap tavsileri

Dijital ve Sosyal Medya Pazarlamasının yükselişi,  markaların tanıtım, pazarlama ve reklam çalışmalarını ilerletmek için deneyimli gurulara ihtiyacımız vardır.

Holding ve  Şirketleri baz alırsak, Kobilerin yeni yüzyılda tüm markaların istediği gibi hedef kitlelerine ulaşmayı, en iyi pazarlama trendlerini uygulamayı, bunlara uygun stratejiler geliştirebilmek  için klasik haline gelen kitaplardan sizlere okuduklarımdan ilk 5 tanesini seçtim. Naçizane yorumlarımı  sunmak istedim.

 İster Dijital pazarlama, Sosyal medya ve İçerik pazarlama, Marka yönetimi gibi konularla ilgileniyor ve kariyerinizi bu yönde ilerletiyor olun, isterseniz de bu alana yeni girmeyi planlıyorsanız bu makalemi lütfen okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir sonraki makalemde  bu kitap önerilerimin devamını yapacağım.

** Kitaptan alıntı kısımlar koyu olarak belirtilmiştir.

PARLAK  FİKİRLER  NASIL  DOĞAR – STEVEN  JOHNSON

İnovasyonların  ne zaman, nasıl, ne şekilde ortaya çıktığını bize anlatır. Bazı durumların parlak fikirleri beslediğini, bazılarının ise  nasıl yok edebileceğini belirtir.

 

İşte Yazar, Steven Johnson ;

“İnovasyonu teşvik eden verimli ortamların sahip olduğu ortak özellikleri tarihi bir bakış açısıyla ve sanat, bilim ve teknoloji gibi farklı yaratıcılık alanlarını da kapsayacak şekilde incelemekte ve bulduğu cevapları okurları ile paylaşmaktadır. “

 

Özetle : İnovasyon konusunu yaratıcı düşünmek ve etkin kullanmak; iş ortamımızdaki pazarlama stratejisini başarılı ve  basit olarak fikir üretme şekline  dönüştürmeyi bize anlatıyor. 


PAZARLAMANIN  22 KURALI – AL RİES & JACK TROUT
 
En iyi olmak mı ilk olmak mı? Ürün markası mı şirket markası mı? Kafanızda bu gibi sorular varsa Pazarlamanın 22 Kuralı pazarlama çalışmalarınız sırasında uymanız ve göz ardı etmemeniz gereken kuralları sıralıyor. Sadece tüketicileri değil rakiplerinizi de anlamak istiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

Özetle ; Pazarlamanın 22 kuralını net, kolay ve anlaşılır dille yazarak, Tüketicinin bir el haritası olmuştur. Pazarlama meraklıları için gelecek vaad ederken, markanızı pazarlamada zihninizi geliştirmeyi, oyunun kurallarını değiştiren bir kitap olarak öneriyorum.

 

İKNANIN  PSİKOLOJİSİ  – ROBERT B. CİALDİNİ
 

Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna becerisine sahip olabilme yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor.

Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir?  Günlük yaşamda, ikna psikolojisinin kuralları nasıl işler? İknanın, otoriteyle ilişkisi nedir?

Cialdini, tüm bu soruların yanıtlarını, okur deneyimlerini içeren mektuplarla destekliyor. İknanın Psikolojisi'ni almaya hala ikna olmamış olabilirsiniz. Sizi satın almaya ikna edecek her şey bu kitabın içinde çünkü...

Özetle ; Pazarlama kitabının içinde de bizlere içinde  kişisel gelişime yönelik tecrübelerini aktaran yazarın hepimizin yaşadığı soyut ve somut örneklerini gerçekliği ile sunuyor.

Her alanda insanın okumasını , etrafında olup biten her şeye farklı bir perspektif ile bakmasını sağlıyor. İknayı ve Algı ile bütünleştirmesi, anlaşılır, sade ve sürükleyici harika bir kitap. Senede bir değil bazen iki kere okumak için ihtiyaç duyacağınıza eminim.

 

İŞTE BU FİKİR  TUTAR -  DAN  HEATH

 

İster bir CEO ister bir anne olun, aktarmak zorunda olduğunuz fikirleriniz vardır; pazara sürülecek yeni bir ürün, patronunuza kabul ettirmek istediğiniz bir strateji, çocuklarınıza kazandırmak istediğiniz değerler... Ancak insanların düşünce ve davranışlarını değiştirmek çok zor bir iş.

Bu kitapta, rağbet gören fikirlerin altı temel özelliğini keşfedeceksiniz:

 Sadelik: Fikrinizi anlamsız bir slogana çevirmeden, onun özünü nasıl ifade edebilirsiniz?

Şaşırtıcılık: İnsanların dikkatini nasıl ele geçirecek ve nasıl elinizde tutacaksınız?

Somutluk: İnsanların fikrinizi anlamasını ve uzun zaman sonra bile hatırlamasını nasıl kolaylaştırırsınız?

İnandırıcılık: İnsanların fikrinize inanmasını nasıl sağlarsınız?

Duygusallık: İnsanların fikrinizi benimsemesini nasıl sağlarsınız?

Öyküler: İnsanların fikrinizi hayata geçirmesini nasıl sağlarsınız?

**Tanıtım bülteninden**

Özetle ; Fikirlerini gerçeğe dönüştürmek isteyenlerin, fikirlerin nasıl oluştuğunu, bu fikirleri insanlara nasıl beğendirebileceklerini anlatıyor.

Kendilerine kılavuz yapabilecekleri, ufkunuzu açan, akıcı ve sürükleyici ve okumaktan keyif alacağınıza inandığım kitapların arasında yer alıyor.  Bol örnekler olması da hoşunuza gidecektir.

 

MARKANIZ  İÇİN  İNTERNETİ  NASIL  KULLANMALISINIZ - GARY  VAYNERCHUK

 

Keşke bütün günümü ayırabilseydim” dediğiniz bir hobiniz ya da sabaha kadar uğraşmaktan bıkmayacağınız bir saplantınız mı var? Artık bu tutkunuzdan para kazanmanızın ve sevdiğiniz şeyi yaparak yaşamanızın zamanı geldi.

Bu kitap hayallerimize adım adım kavuşmamızı sağlayacak vazgeçilmez bir rehber ve modern iş hayatı için mükemmel bir yol haritası.
Artık yapmayı en çok sevdiğiniz şeyi kazanca dönüştürebilir ve kişisel markanızı yaratabilirsiniz. Vaynerchuk’un dediği gibi, “herkes ama HERKES kendini bir marka olarak düşünmeye başlamak durumunda. Bu artık bir seçenek değil, bir mecburiyet.”

Özetle ;  Markanızı nasıl büyüteceğinize dair  tüyolar paylaşıyor. Hedeflerinize koşturacak, markanızı yaratmak ve internetin nimetlerinden yararlanmanızı sağlayacak  bir kitap.

Kitaptaki adımları takip ederek, internet ve sosyal medyanızı verimli  kullanmayı, kendi işinizi kurup, markanızı yaratmanız için yol gösterici olacaktır.

Müge Oralbay
Standart Üye / 18 Yazı / 20,8K Okunma

1982 yılında İstanbul ‘da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Marmara Koleji’nde bitirip ardından , Üniversiteyi Sinema TV Yapım Yönetim TV Programcılığı Bölümünden mezun oldu. Stajını Kanal D de Zaga programında Yapım Yardımcısı olarak tamamlamıştır. Değerli Duayen Prodüktör İzzet Öz’ün yanında, Yönetmen Yardımcısı olarak çeşitli klip çekimlerinde yer almıştır. Ardından Eski TV8 kanalında Packshot Programında Yapım Ekibinde ardından Elmavizyon TV de bir çok programın Yapım Sorumluluğunu üstlenmiştir. 2004 yılından itibaren Number One TV ve diğer kanalı Fashion TV Türkiye’de bir buçuk sene, ardından da iki buçuk sene boyunca Atv Kanalı’nda Yayın Sorumlusu olarak yer almıştır. 2009 senesinde Medya Sektörünün diğer kollarından PR – Medya İlişkileri Sorumlusu olarak Halkla ilişkiler ajansında çalışmaya başlamıştır. Sonrasında Magazin Portallarında Mekan Editörlüğü ve Magazin Dergilerinde moda editörlüğü yapmıştır. Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Sertifika Programı, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı, Temel Düzey Halkla İlişkiler ve Reklam Sertifika Programı, İş Zeka Yönetimi, Zaman Yönetimi, Kriz Yönetimi, Münazara ve Sunum Teknikleri, NLP Uzmanlık, Beden Dili, İnovasyon ve Liderlik, Sosyal Medya’da Liderlik, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kendimize ve Topluma Liderlik, Stratejik Planlama, Çatışma Yönetimi, Sosyal Girşimcilik, İmaj ve İletişim, Networking, Dijitalin Pazarlama İletişimindeki Yeri, İyi niyetli Reklamcılık, Viral Pazarlama 2.0, Sosyal Ağlarda Halkla İlişkiler ve Pazarlama ve SEO , Facebook , Instagram, LinkedIn ve bir çok eğitimlerini tamamlamıştır. Halen de güncel trendleri okuyup takip etmektedir. Bir çok haber portalında da uzmanlığını yazılarıyla Köşesinde yer vermiştir. 2012 senesinden itibaren Girişimciliğini farklı sektörlerden oluşan müşterilerin markalarını, sosyal medya ve yazılı basın ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Uzmanlığını İletişim ve Marka danışmanlığı yönetimi üzerine yapmaktadır. 2014 Aralık ayından bu yana Pazarlama, Halkla İlişkiler, Marka çerçevesiyle bir Türk şirketinde Proje Finans ve Yönetim Danışmanlığı şirketinde Stratejik İletişim Danışmanı ve Proje Ortağı olarak profesyonel bir şekilde devam etmektedir. Uzun bir süredir Girişimciliğini Bodrum’da yaşayarak çalışmaya devam etmektedir. İletişim Danışmanı- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve Marka Uzmanı olarak küçük , orta ölçekli şirketlere danışmanlık vermektedir. Orta ve Büyük ölçekli şirketlere de bazı uzman olduğu alanda eğitimler hazırlamıştır. Uzman olduğu konularda Online Eğitimler vermek için çalışmalar yapmaktadır. Danışmak istediğiniz sorularınız İçin sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilirsiniz .


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST