Loading

Motivasyon nedir?

mümkün

Motivasyon, bizi hedeflerimize bağlı kalmaya ve onlara ulaşmaya zorlayan güçtür. Bir maraton koşmak, işimizde başarılı olmak ve kilo vermek isteğidir. Motivasyonumuz olmadan, hedeflerimizin peşinde koşma eğiliminiz olmazdı. Hayatımızın daha ince yönlerini iyileştirmek için çalışmaya başlamadan önce temel motivasyonlarımız karşılanmalıdır.

Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi, sevgi, öz saygı ve kendini gerçekleştirme peşinde koşmadan önce fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçlarımızla ilgilenmek için nasıl motive olduğumuzu açıklar . Tüm psikolojik motivasyon teorilerine dalmadan önce  en temel ihtiyaçlarımızla ilgilenmeliyiz.

Temelleri hallettikten sonra, daha yüksek amacımızı üstlenmeye hazır olacağız. Bazıları, motivasyonlarının ardındaki tutkudan yoksunsa hedeflerine bağlı kalmakta zorlanacaklardır. Düşüncelerimiz, hedeflerimiz ve eylemlerimiz aynı hizada olduğunda, farkına bile varmadan bitiş çizgisini geçtiğimizi göreceğiz.

En önemli adım, motivasyonunuzun arkasına amaç ve tutku koymaktır. 

Motivasyonun Önemi

Motivasyonu bulmak ve oluşturmak çok önemlidir. Bunun için;

  • Alışkanlıklarınızı değiştirin
  • Ulaşılabilir hedefler belirleyin
  • Zamanı nasıl yöneteceğinizi öğrenin
  • Beceriler ve yetenekler geliştirin
  • Ruh sağlığınızı iyileştirin

Motivasyonun güçlü bir etkisi vardır. Başlangıçta, hedeflerinize bağlı kalmak zor olabilir . İlk zorlu dönemeci geçtiğinizde, bitiş çizgisine doğru çalışmaya devam etme olasılığınız daha yüksektir. O anlarda şunları yapmanızı önerilir;

  • Hızlı tempolu, sürekli değişen ortama uyum sağlayın
  • Verimli çalışın
  • Cesaretli olun
  • Kapasitenizi artırın

Motivasyon aynı zamanda fiziksel ve ruhsal sağlığımızla da bağlantılıdır. Motivasyonumuz olmadığında refahımız da azalır. Temel ihtiyaçlarımızın karşılanması durduğunda bundan dolayı zihin ve bedenimiz negatif yönde etkilenir.

Spor salonuna gitmek için motivasyona sahip olmanız gerekir. İyi bir ebeveyn, ortak ve arkadaş olmak için motivasyona sahip olmanız gerekir. Odamızı temizlemek gibi basit işlerde daha az motive olmaya başladığımızda, bunun refahımızı olumsuz yönde etkileyebilecek bir kelebek etkisi olur.

İşte bu nedenlerden dolayı motivasyonel dürtünüzü bulmanız gerekiyor. Dolu dolu bir hayat yaşamanın ve mutluluk ve başarı elde etmenin çok önemli bir yönüdür .

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 287 Yazı / 412,8K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST