Loading

Stresin İnsan Yaşamı Üzerindeki Yankıları

Stresli Kadın ve Erkek

STRESİN İNSAN YAŞAMI ÜZERİNDEKİ YANKILARI

 

Stres, size neyi ifade ediyor diye sormak istiyorum. Sadece iş hayatı için değil genel hayatımızın noktasına baktığımızda sizi rahatsız eden Stres kaynağının kendisi mi yoksa stres kaynağına verdiğiniz reaksiyon mu ?

Stres kaynağının sizlere çağrıştırdığı noktalara baktığımda düşüncelerimiz , düşünce yapılarımız, duygularımız, inançlarımız diye kategoride sıralamaya ne dersiniz ?

 

Stresin çevre ve birey arasındaki ilişki de ise ; ortamın özellikleri ile mevcut durumunun çözümü  değil , iki unsurun oluşturduğu bir sonuç oluşturduğunu yaşadıkça görebildim.  Birey tarafından yönetildiğinde  çaba ve öz eleştiri yapması gerekiyor. Dış olay ya da olay olarak görülebilirken; birey tarafından tehdit ve zarar olarak yaşanıyor. Çünkü kişiler stresini öfke ile birleştirdiğinin farkına varamıyor. Stresliyken, öfke kontrolü diye bir düşünce olduğunu kontrol edemiyor..

 

Stres, genellikle olumsuz bir olgu olarak nitelendirilir. Kaçınılmaz olaydır. Olumsuzluklar kadar olumlu tarafları da vardır. Yeterli kaynaklara sahip olduklarını düşünürsek, içinde bulunduğu zor durum o kişi için ulaşılması gereken veya ulaşmak istediği bir takım şeyler içeriyorsa, bunu pozitif stres halinde yaşıyor.  Hafta içinde geçen yoğun toplantıları pozitif stresli olarak geçirmişsek eğer bizden mutlusu yoktur. Eğer ortamda sizi negatife düşürecek bir  kişi ve olay yaşanma durumu hissediyorsak onu pozitife çevirecek  çalışmalar yapabiliriz. Ortamdaki enerjiye de bağlı oluyor. Bazen negatif stresli olarak başladığımız bir işe pozitif olarak da ayrılabiliyoruz.  

 

Her Bireyin kendine ait bir stres düzeyi olduğunu keşfeden  Hans Selye;  bir kişinin stres tolerans sınırı düşükse , diğer kişinin  yüksek olduğunu anlarız. Ortak ölçüde dayanıklılık ve direnç unsuru olarak oldukça dengede bakılır.  Stresli durumlara verdiğimiz tepkiler, strese karşı yanıklarımızdır. Uzun süren mücadeleler sonucunda kişi direnmekten vazgeçerse bitkin düşmeye başlar. Stresin fiziksel, zihinsel ve duygu düzeylerinde farklı biçimlerde değişiklik gösterir. Çalışanların günlük olarak yaşadıkları her an her şeye yetişme durumu ani strese yol açabilir. Toplu taşıma araçlarına, araba kullanırken yaşadıkları , toplantıya yetişme ve ev hayatlarındaki düzeni devam ettirmek için var olan bir stres hep var olan bir olgudur. Bu durumda dinlenmeye vakit ayıramadıklarında fiziksel olarak bir çöküntü hissedebiliriz. Üzerinde oluşturulmuş sorumluluk ağır gelir.

 

 

Enerjimizi  her şeyin üzerinde  dengede  tutarak yaşamanın yolları var.  Psikolojik streslerden yola çıkarsak kurum kültürü, kariyer geliştirme, iş yapılandırma , çalışma düzenini değiştirme  kişinin kendini yönetebilmesine bağlı olduğu kanısındayım.

 

Çatışma yönetimini , stresin içinde değerlendirirsek, sadece çalışma hayatına bağlamamak gerekir. Problem odaklı stratejileri gerek iş hayatında gerek özel hayatta farklı çalışmalar yapmak çok önemlidir. Bir şeyi yapmak için zorlamayı seçersek, stres tarafında değil de ; yapabileceğimiz düzeyde ilerlemek daha iyi olacaktır.   Doğru olanı bilip,  düşünceleri  ve otoriteyi sorun haline getirmemek gerekir.

 

Stresin en büyük sebebi, günlük yaşamımızda anlayışsız insanlarla yaptığımız tartışmalardır.  Albert Einstein

 

Geçmişi unutamıyorsan depresyondasın.

Geleceği düşünüyorsan kaygılısın.

Şimdiki zamanı yaşıyorsan mutlusun demektir.

 

LAO TZU

 

Stresin  iş dünyasının etkisi ,kişinin  sosyolojik yansıması hayatımızı etkiler.

Stresin etkileri ; yaşadığın olayı kişisel algılamak , geçmişe takılmak, sabah erken kalkamamak, aşırı düşünmek, aşırı yemek , çözüm değil suçlu aramak, sorgulamamak, hayır diyememek , herkesi memnun etmeye çalışmak  nörolojik travmaları yetişkin zamanlarda ortaya çıkıyor.  

 

Yanlış arkadaşlar stresin en büyük kaynağından yola çıkarsak, gereksiz endişelerimiz. İnsanların endişe duyduğu olayların %90 ı korktukları gibi gerçekleşmiyor.  Bazen kişiler kendilerinde çözemediklerini çevrelerinde bulmaya çalışır. Arkadaş çevresinde anlaşamadıkları kişileri , egolarını başkalarının üzerinde göstermek psikolojik olarak  ihtiyaç olabilir.

 

Aile baskısı, ailede başlayan iletişim bozukluklarını üzerinde hissetmeye başlarsa stres , aradığını bulamadığı kişiyi başka yönlerde arama düşüncesi öfkeyi büyütebilir. Bu yönde stres, karakter oluşumuna bizi farklı şekilde götürebilir.

 

Kişinin iş ortamında bulunduğu ekip arkadaşlarıyla çalışmasına ve mecburi olduğu işleri yapmasına stresi istemeden oluşturması , itibarına ve öfkesini kontrol edememesine bağlıyorum. Uzlaşmanın ne kadar doğru bir şey olduğunu iletişimin önemini sadece ileti ve iletini doğru kanallara ilettiğimizde ortada stresi bulmak istemeyiz. Yeter ki bireyler dinlemeyi bilsin. Algının en net tarafı anlamadığında karşı tarafa soru sormaktan geçer. Her şeyi bizler kendimiz üretiriz aslında. Tartışmanın yönlerini yoğun stresi birey kendi de yaratıyor.

Sakin olmak , doğru nefes almak ve dinlemek hatta mücadele etmekten geçiyor.

 

 İş hayatında gerek patron ile gerek ekip arkadaşlara çalışma esnasında ve müşteri ilişkilerinde stresi mümkünse en az düzeyde yaşamak sağlığımızı korumak için önemli. İtibarımızı, Algımızı, kriz ve öfke yönetimini iç dünyamızda planlamamız gerekir.  Doğru nefes almak hatta sakinliğimizi korumak önemlidir. Bu şekilde bizi hem mutlu hem başarılı bir birey olarak dikkat çekmemizi sağlar.

Etiketler:
Müge Oralbay
Standart Üye / 18 Yazı / 20,0K Okunma

1982 yılında İstanbul ‘da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Marmara Koleji’nde bitirip ardından , Üniversiteyi Sinema TV Yapım Yönetim TV Programcılığı Bölümünden mezun oldu. Stajını Kanal D de Zaga programında Yapım Yardımcısı olarak tamamlamıştır. Değerli Duayen Prodüktör İzzet Öz’ün yanında, Yönetmen Yardımcısı olarak çeşitli klip çekimlerinde yer almıştır. Ardından Eski TV8 kanalında Packshot Programında Yapım Ekibinde ardından Elmavizyon TV de bir çok programın Yapım Sorumluluğunu üstlenmiştir. 2004 yılından itibaren Number One TV ve diğer kanalı Fashion TV Türkiye’de bir buçuk sene, ardından da iki buçuk sene boyunca Atv Kanalı’nda Yayın Sorumlusu olarak yer almıştır. 2009 senesinde Medya Sektörünün diğer kollarından PR – Medya İlişkileri Sorumlusu olarak Halkla ilişkiler ajansında çalışmaya başlamıştır. Sonrasında Magazin Portallarında Mekan Editörlüğü ve Magazin Dergilerinde moda editörlüğü yapmıştır. Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Sertifika Programı, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı, Temel Düzey Halkla İlişkiler ve Reklam Sertifika Programı, İş Zeka Yönetimi, Zaman Yönetimi, Kriz Yönetimi, Münazara ve Sunum Teknikleri, NLP Uzmanlık, Beden Dili, İnovasyon ve Liderlik, Sosyal Medya’da Liderlik, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Kendimize ve Topluma Liderlik, Stratejik Planlama, Çatışma Yönetimi, Sosyal Girşimcilik, İmaj ve İletişim, Networking, Dijitalin Pazarlama İletişimindeki Yeri, İyi niyetli Reklamcılık, Viral Pazarlama 2.0, Sosyal Ağlarda Halkla İlişkiler ve Pazarlama ve SEO , Facebook , Instagram, LinkedIn ve bir çok eğitimlerini tamamlamıştır. Halen de güncel trendleri okuyup takip etmektedir. Bir çok haber portalında da uzmanlığını yazılarıyla Köşesinde yer vermiştir. 2012 senesinden itibaren Girişimciliğini farklı sektörlerden oluşan müşterilerin markalarını, sosyal medya ve yazılı basın ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Uzmanlığını İletişim ve Marka danışmanlığı yönetimi üzerine yapmaktadır. 2014 Aralık ayından bu yana Pazarlama, Halkla İlişkiler, Marka çerçevesiyle bir Türk şirketinde Proje Finans ve Yönetim Danışmanlığı şirketinde Stratejik İletişim Danışmanı ve Proje Ortağı olarak profesyonel bir şekilde devam etmektedir. Uzun bir süredir Girişimciliğini Bodrum’da yaşayarak çalışmaya devam etmektedir. İletişim Danışmanı- Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve Marka Uzmanı olarak küçük , orta ölçekli şirketlere danışmanlık vermektedir. Orta ve Büyük ölçekli şirketlere de bazı uzman olduğu alanda eğitimler hazırlamıştır. Uzman olduğu konularda Online Eğitimler vermek için çalışmalar yapmaktadır. Danışmak istediğiniz sorularınız İçin sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilirsiniz .


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST