Loading

Herkes Kendi Zirvesinde

Zirve tek değil. Birçok zirve var. Herkes kendi zirvesini yaratır. Zirveyi paylaşırsan zirvede olmazsın. Fark yaratırsan eğer kendi zirven olur.

Zirve... Hedef ve arzunun birleştiği yer... Zirveye varmak nereden baktığınıza bağlı desem, ne düşünürdünüz?

Bu başlık biraz bencilce ama zirvenin kendisi bencil aslında. Paylaşılmaya gelmez, paylaşmaz da. Bu konuda gerçekçi yaklaşmak gerek. Zirvede olmak herkesin arzusu, içinde bir teklik hissiyatı barındırdığı da aşikâr. Yolculuklar herkes açısından farklı; zorluklar değişken ama zirve tek mi?

Aslında size başka bir pencere açmak istiyorum bu yazımda. Zirveye dair soruma birçoğunuz 'Evet' diyor eminim. Çünkü günümüzdeki sistem sizi buna yönlendiriyor. Tek bir zirve varmış gibi sizi bir yarışın içine sokuyor ve bütün enerjinizi bu noktaya harcamanıza sebep oluyor. Sonrasında da zirveyi paylaşıyorsunuz başkaları ile. Çünkü aynı sistem size tekel olma, tek olma şansı tanımıyor. Sistemin kontrolünde tek bir zirveye zorlanıyorsunuz ve zirveye ulaştığınızda başkaları ile paylaşmanız sizden bekleniyor. Paylaşmak elbette ki güzeldir. Tek olmak günümüzde zaten çok yorucu ve zor. 'Kalıcı olmaya çalışmak' esas hedef. İşte işin sırrı burada gizli. 

Zirve tek değil, çünkü tek bir dağ yok tırmanmanız gereken. Bir sürü dağ, kaya, tepe var zirvesi olan. Her tırmanıcı gibi kendinize hedef bir zirve belirleyebilirsiniz. Ya da daha önce hiç denenmemiş bir tırmanışı yaparak, o zirveye ilk siz ulaşıp adınızı kalıcı olarak yazdırabilirsiniz. Sonuçta ilk olmak her zaman kalıcı bir durumdur. Size verilen zirvelere yönelmek yerine, fark yaratıp kendi zirvenizi oluşturabilirsiniz. Bakarsınız sistem, sizin zirvenize göz diker ve herkesi oraya çıkmaya zorlar. Ama siz ilk olacağınız için ve o zirveyi siz oluşturduğunuz için kimse sizin kadar kalıcı olamayacaktır. Çünkü zaten sizin zirvenize gelmek isteyenler, sizin için rakip olmayacaktır. Siz, kendi zirvenizi aşmanın derdine düşmüş, kendi kendinize rakip olarak ilerlemiş olacaksınız. 

Bugün kalıcı olan ve başarılarından söz ettiğimiz birçok isim, bu durumun farkına daha en başında varmış olan kişilerdir. Hep kendilerini aşmanın, kendilerini tekrar etmemenin izini sürmüş ve kendi zirvelerini yaratmışlardır. Tüm başarı hikayeleri bu zirvelerin üzerine kurulmuştur. Bu aslında bir strateji, zirveye ulaşmanın değil, zirve yaratmanın, zirve ile birlikte var olmanın stratejisi. 

Hayat sizin, gitmek istediğiniz yol sizin. Hedefleriniz, amaçlarınız, hayalleriniz sizin. Zirve de sizin zirveniz olacaktır. Herkesin zirvesi var zaten. Sadece farkında değiller henüz. Zirvenizi kendiniz yaratın. Bu güç sizde var. Her seferinde kendinizi aşın, bir öncekinden daha farklı ve yeni şeyler deneyin. Bunu kalıcı olma mücadelesi ya da rekabet etme mücadelesi olarak değil, kendinizi tekrar etmemek ve ileriye taşımak adına yapın. Unutmayın ki doğada hayatta kalanlar, farklı şeyler deneyerek kendini kurtaranlardır. Bazen sürüden ayrılmış olmak hayatınızı kurtarabilir. Özellikle birçok avcı sürüye odaklanmış olacağı için bu farklı strateji sizi hayatta tutacaktır. Tersi de mümkün elbette ki; ama bunun için de avcıların farklı bir strateji geliştirmiş olması gerekir. Farklı şeyler denemek risktir. Ancak ilerlemek risk almakla doğru orantılıdır. Zirveyi hedeflemek de risk barındırır. Size ait, sizin yaratacağınız zirve bile olsa...

Risk, ilerleme, farklı olmak, zirveyi yaratmak... Yol haritası bu. Zorlu ama imkansız değil. Zirvede olmak size bağlı, zirve zaten en başından beri sizin. Yeter ki tek bir zirve olmadığının farkına varın. Kalıcı olmak da zirvede öylece beklemek ya da gelenlere engel olmaktan değil, farklı olmak, fark yaratmak ve ilerlemekten geçiyor. 

İşte böylesi bir zirve yorucu değil, zevkli bir tırmanış olacaktır. Herkes zirvelerini kursa, belki de hayata dair gerçekleşen hayaller zinciri ile ileriye ve geleceğe varmış olacağız. Şu an ki ilerleme hızından daha hızlı bir şekilde yakın geleceğe ulaşacağız ve uzak gelecekler hayal olmaktan çıkacak. Gerçek, hayal etmek ile örüldüğüne göre bu söylediklerim neden örülü bir gerçek olmasın? 

Hayallerinizi, zirvenizi yaratarak örün ki gerçekleşsin. Cebinizde daha çok zirve var ve de örülecek daha çok gerçek. Elinizde de en güçlü malzeme siz ve hayallerinizsiniz...

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 158,0K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST