Loading

Stresli Bir Çalışma Ortamında Nasıl Hayatta Kalırsın?

Başarının ilk adımı, kendine karşı pozitif bir tutum benimsemeyi öğrenmektir.

"Ben" kavramı, aslında davranışlarımızın her birini dikte eden iç güvenliğimizdir. İşimiz, patronumuz, ailemiz, arkadaşlarımız, kültürümüz yaşamımızdaki iç güvenlik merkezleridir. İçimizdeki "Ben" ne kadar güçlüyse, dış faktörlerin bizi yönetmesine de o kadar izin vermiyoruz demektir.

1) Şişirilmiş Ego Yerine Sağlıklı "Ben"

ego

İnsanlık olarak güçlü bir benlik yerine, şişirilmiş egolara sahip olma eğilimindeyiz. Aslında bu ikisinin farkını doğru şekilde anladığımız bile şüphelidir. Ego ve benlik duygusu tamamen farklıdır. Ego bir tür dış savunmadır ve aslında önemli olan kim olduğun değil projelendirdiğin şeydir. Ancak benlik duygusu iç dünyan, yani aslında kim olduğundur. Kendine anlattığın, kendi değer ve yeteneklerin hakkında hikayelerdir. Bir işe alındın ama kendine "Bu iş için yeterli değilsin." diyorsan zayıf bir "Ben"e sahipsin. Ancak önemli olan dışarıdan nasıl göründüğün değil içerideki bu zayıf "Ben"i güçlendirmektir. İç dünyana odaklan, seni sen yapan özelliklerini incele ve kendini tanı. 

2) Zayıf Yönlerini Güçlendir

guclu

Kendi ilerlemenin önündeki engelin farkında olman, daha güçlü bir "Ben" yaratmanın ilk adımıdır. Önce, kendini kişisel olarak zayıf hissettiğin bir işyeri senaryosu yaz. Bu, bir meslektaşın veya patronun ile ilgili olabilir. Ya da bir projede çalışırken yaşanan bir olay üzerinden de gidebilirsin. Şimdi de hayatında kendini güçlü hissettiğin bir zamanı aklında canlandır. Yazdığın kötü işyeri senaryosunun aksine, o anda seni güçlü hissettiren ne oldu? Kendini tekrar güçsüz hissettiğin tüm anlarda, aklında canlandırdığın bu resmi hatırla.

3) Bırak İç Sesin Kazansın

ben

Sonuç olarak iç sesinin kazanmasına izin vermelisin. İç sesin, dışardan gelen seslerden daha baskın olmalı. Bu diğer insanları dinlemeyeceğin anlamına gelmiyor. Kendini bilmen ve kendi benliğine güvenmen anlamına geliyor.

Zayıf bir "Ben"i kabul etmek kişisel gelişimine, kariyerine, aslında tüm hayatına zarar verir. İş yerinde patronunun her söylediğini yapıyor olman başlarda iyi görünebilir. Ancak bir patron aynı zamanda iyi bir lider ise her istenileni yapan, bunun dışına çıkamayan bir çalışanı istemeyebilir. 

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 319 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST