Loading

Zihinsel Dayanıklılık Nasıl Geliştirilir?

"Başarı son değildir. Başarısızlıkta ölümcül değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektir." W. Churchill

zihin

Zihinsel Dayanıklılık Nedir?

zihinsel

Zihinsel dayanıklılık; bir insanın stres, başarısızlık, kötü ya da zor koşullar altında kendine olan güvenini kaybetmeden başa çıkmasını sağlayan özelliklerden oluşur. Güzel haber bu özelliklerin geliştirilebilir olmasıdır. Adına azim, sabır, kararlılık ne derseniz deyin, zorluklarla başa çıkabilme yeteneği başarılı insanların şüphe, korku ve endişelerini yenmelerini uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayan özelliklerdir.

Zihinsel Dayanıklılık Nasıl Geliştirilir?

Azim, çalıştıkça güçlenen bir kas gibidir. Zorlandığın işi bırakma sınırına geldiğinde, devam edemeyeceğini düşündüğünde bir adım daha ilerle. Kendine meydan oku. Kendine meydan okuma zaman içerisinde alışkanlık haline gelecektir. Böylece düşündüğünden fazlasını başarabileceksin.

1) İlk Olarak Düşündüğünden Daha Fazlası Olduğunu Kabul Et

galaksi

Zor bir iş üzerinde çalışırken genellikle durman gerektiğini hissedersin ama vazgeçme asla durma. Size zor gelen şeylerden vazgeçmek üzereysen eğer vazgeçmemelisin.

2) Şans, Başarı veya Başarısızlıkla İlgili Değildir

yonca

Bazı insanlar başarılı insanların genelde şansının yaver gittiğine inanır. Tersi olarak başarısız insanların da şansı yaver gitmemiştir. Oysa başarılı insanlar şansı beklemez veya şansızlığa uğramaktan endişelenmez. Başarı veya başarısızlık kendi kontrollerindeymiş gibi hareket ederler, her sonuçta sebep yine kendileridir. Şansını değil ama kendini kontrol edebilirsin.

3) Etki Alanının Dışındaki Şeyler İçin Enerji Sarf Etme

sakin

Örneğin; küresel ısınma için haberleri izle, gelişmeleri takip et. Bu konuda kendi üzerine düşeni yap. Çöplerini ayır, geri dönüşüme önem ver, karbon atıklarını azalt vs. Kendi değişimini gerçekleştir ama diğer herkesi değiştirmeye çalışma.


4) Geçmişi Sadece Bir Ders Olarak Düşün

fotograf

Geçmiş hatalarından öğreneceğin dersleri tamamladın ve öğrendin. Ayrıca başkalarının hatalarından da öğrenmiş oldun. Hatalar seni tanımlamaz, ama aynı hatayı lütfen tekrarlama.

5) Başka İnsanların Başarılarını Kutla


Arkadaşının şahane bir işe imza atmış olması senin başka şahane bir işe imza atamayacağın anlamına gelmez. Başarılı işleri yarat ve kutla. Zamanla daha fazlasını bulacaksın.


6) Kendinden Şikayet Etmeyi Bırak

mutsuz

İnsanın sürekli kendini sızlanıyor halde bulması ruhsal anlamda kendisini kötü hissettirir. Vaktini buna harcama. Zihinsel enerjini iyileştirerek işe başla. Olumlu şeyler üzerinde düşün. İşini daha iyi hale getireceğini mesela. Çevrenizdeki insanlar içinde sürekli ağlayan kişilik imajından uzaklaş. Gerçek arkadaşların zaten senin sızlanmana izin vermez ve seni olumlu yönde iyileştirmeye çalışır.

7) Sahip Olduklarınla Mutlu Ol

mutlu

Sahip oldukların için şükret, sahip olmadıkların için üzülme. Başkalarıyla kendini sürekli kıyaslama. Bilimsel olarak da sınırlarımızı sandığımızdan fazla zorlayabileceğimiz kanıtlanmış durumdayken harikalar yaratmaya ne dersin?

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST