Loading

Çok Fazla Stresin Yaygın Belirtileri

Hepimiz günlük yaşamımızda farklı kaynaklardan stres yaşıyoruz: işler , ilişkiler , finans. Günlük stres, kronik stres veya hastalık ya da boşanma gibi büyük bir yaşam mücadelesi ile uğraşsanız da, stres hem fiziksel hem de duygusal olarak size önemli bir zarar verebilir. Sizin için sağlıksız bir stresle uğraşırken nasıl anlarsınız?

stres

Hepimiz günlük yaşamımızda farklı kaynaklardan stres yaşıyoruz: işler , ilişkiler , finans. Günlük stres, kronik stres veya hastalık ya da boşanma gibi büyük bir yaşam mücadelesi ile uğraşsanız da, stres hem fiziksel hem de duygusal olarak size önemli bir zarar verebilir. Sizin için sağlıksız bir stresle uğraşırken nasıl anlarsınız?


Bu sorunun cevabı birkaç nedenden dolayı zor olabilir:

Çok Çeşitli Etkiler: Stres vücudu birçok farklı şekilde etkiler. Bunlardan bazıları açıktır, ancak diğerleri daha şiddetli hale gelene kadar fark edilebilinir, veya tespit edilmesi kolay olmayabilir.

Kişisel Farklılıklar: Farklı insanlar az çok yoğun ve farklı şekillerde etkilenirler.

Semptomların Belirsizliği: Stresin etkileri genellikle diğer hastalıkların semptomlarına benzemektedir (kısmen stresin bağışıklığı azaltması ve bizi birçok şeye karşı savunmasız hale getirmesi nedeniyle), bazen insanlar stres için hastalık semptomlarını yanlış yapar veya bunun tersi de geçerlidir.

Alışkanlık : Stresle gelişen insanlar bunu doğal durumları olarak hissetme eğilimindedir ve stres belirtilerinin hafifletilmesinden sonraya kadar stres belirtilerini fark etmeyi zorlaştırır.

Stresi fark etmekte çok bunalmış hissetmek: İronik olarak, yüksek stres altındayken, insanlar genellikle vücut yanıtlarını durdurmak ve fark etmekte zorlanırlar. Birisinin "stresli hissetmek için çok stresli" olabileceği mantıksız görünüyor, ancak oluyor.


Yüksek Stres Altında Olduğunuz Ortak Belirtiler
Stres herkesi benzersiz bir şekilde etkilerken, ortak olan bazı faktörler vardır. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, stresden etkilendiğinizin bir işareti olabilir:


Baş ağrısı
Bazı baş ağrısı türleri stresle ilişkili olabilir. Gerilim baş ağrıları, kafanın yanlarına sarılmış bir bandınız olduğunu ve bu bandın yavaşça sıkıldığını hissetme eğilimindedir. Özellikle gerginlik baş ağrıları yaşıyorsanız, stres suçlu olabilir.Daha Sık Soğuk Algınlığı veya Grip
Stres ve bağışıklık arasında ters bir ilişki vardır, yani stres seviyeleriniz ne kadar büyük olursa, genel olarak konuşursak bağışıklık sisteminizin etkinliği o kadar düşük olur. Bu, şiddeti daha büyük olan stres veya daha kronik olan stres için geçerlidir. Azalan bağışıklık, soğuk algınlığından daha önemli sağlık sorunlarına kadar her şeye daha duyarlı olduğunuz anlamına gelir, bu nedenle çok fazla stres altındaysanız, daha sık hastalanabilirsiniz.

Uyku Sorunları
Stresin uykuyu etkilemesinin birçok yolu vardır. Stres uykuyu daha az kolay hale getirebilir ve gece boyunca uyanıklığa neden olabilir. Çok fazla stres sizi uykunuzu sorabilir ve uykunuzu daha az onarıcı hale getirebilir.

Genel Kaygı
Anksiyete hayatta kalmak için önemli bir işlev görür, ancak çoğu zaman endişeli hissediyorsanız, bunun nedeni hayatınızda çok fazla strese sahip olmanız olabilir veya genel anksiyete bozukluğu gibi tıbbi bir durumu gösterebilir. Kaygıda bir artış yaşarsanız, doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Bulanık Düşünme
Vücudunuzun stres yanıtı , vücudunuzu hızla savaşmanızı veya kaçmanızı sağlayan hormonlarla pompalar. Bununla birlikte, sık olmayan stres ve süresi kısa olan stres için inşa edilmiştir. Aşırı tetiklendiğinde, bu stres yanıtı aslında daha az hızlı düşünmenize neden olabilir.

Hayal kırıklığı duyguları
Aynı anda birçok taleple karşılaşırsanız, birçok insanın doğal sonucu artan hayal kırıklığı ve sinirliliktir. Bu, ilişkilerin yanı sıra kişisel mutlulukta da daha fazla zorluğa yol açabilir. İşin püf noktası, hayal kırıklığını önlemenin ve çabucak sakinleşmenin yollarını bulmak.

Bunlar, stresin vücudunuzu ve zihninizi etkilemesinin birçok yolundan sadece birkaçıdır.

Murat Uzun
Standart Üye / 1 Yazı / 4,6K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST