Loading

Başarmanın Sırrı Devamlılığı

Başarmak hedefimizdi, başardık. Ama asıl zor olan devam ettirmek. Başarı, gerçek bir başarı ise devamı vardır. Tek seferlik değil, devamlılığı olan bir süreçtir. Mesele burada başlıyor.

Hedefiniz kalıcı ve gerçek bir başarı ise, yola çıkarken sonrasını da düşünerek hareket edin, varış noktası yeterli değildir çünkü.

Başarmak, başarılı olmak, başarıya ulaşmak... Hepimizin bu hayatta ki en çok istediği şey bu kelimelerde gizli. Bazen kendimizle, bazense başkaları ile rekabet içine girdiğimiz amaç; başarmak. Çünkü başarmak ile kazanmak kavramını aynı görüyor ve kullanıyoruz. Bu ayrı bir makale konusu, burada bu iki kavram üzerine tartışmayacağım. Mevcut kullanımdan hareketle size hepinizin merak ettiği sorunun cevabını vereceğim. Başarının sırrı ne? 

Birçok başarı hikayesi dinlemiş veya okumuşsunuzdur. Hepsinde ortak temeller var elbette ki; ama her hikaye aslında kendine özgüdür. Sizinki de öyle olacak. İşin sırrı burada değil. Sır, başardıktan sonrasında gizli asıl. Gerçek bir başarı devamını getirir yani sonrasına sahiptir. Tek seferlik, o ana özgü ise bu gerçek bir başarı değildir. Örneğin; hedefiniz bir dağın zirvesine çıkmak. Bunun için çok çalıştınız, bir sürü hesaplamalar yaptınız, planlar çizdiniz, destek aldınız, her ayrıntı ve olasılığı düşündünüz. Maddi ve manevi her şeyinizi ortaya koydunuz. Sonunda o gün geldi ve dağın zirvesine çıktınız. Çok mutlusunuz çünkü başardınız. Hedefinize ulaştınız. Peki sonra? Burada bir nokta koyarsanız, bu yıllarca aile arasında veya arkadaşlarınız arasında anlatacağınız bir hikaye olarak kalacaktır. Ama sizden sonra birileri başka dağlara, daha dik ve zorlu, daha yüksek dağlara tırmanacak ya da tırmanışı farklı şekillerde ve zorluklarda yaparak, sizden farklı bir şeyler deneyerek yeni başarılar elde edecektir. Sizin hikayeniz artık ilgi çekici olmaktan çıkacak, sadece size dair bir anı olarak kalacaktır. 

Tabii ki de tercih sizin. İsterseniz tek seferlik yapar, kendi idealinizi gerçekleştirir ve nokta koyabilirsiniz. Ancak gerçek bir başarı ise yakalamak istediğiniz bunun devamı yani sonrası olmalı. Bugün başarılı olarak gördüğünüz dünya devi olan firmalar, kurumlar, kişiler; sonrasını gören, hatta adım adım planlarını yapmış olan kişilerdir. İşte bu gerçek bir başarı, tam anlamı ile bir zaferdir. Strateji burada devreye giriyor. Başarıya giderken sonrasını hayal edebilenler, bunu gerçekten öngörebilenler iz bırakıyorlar ve bugün herkesin idolleri haline, rol modelleri haline geliyorlar. 

Yola çıktınız, çıkarken ne istediğinizi iyi düşünün. Gerçek bir başarı elde etmek mi, yoksa sadece kendi rekorunuzu kırıp, o anlık bir başarı elde etmek mi? İkisi de sizin başarınız ama biri daha fazlasını gerektiriyor. Sonrasını da planlamanız gerekiyor. Gişesi daha yüksek bir seri film çekmek gibi. Yani bitmesini istemediğiniz, devam filmleri olsun dediğiniz, seri filmler gibi. Emin olun film yapımcıları, o filmin devam filmlerini zaten hazırda senaryoları ve planları ile bekletiyorlar. İlk filmin başarısının ötesini düşünerek hareket ediyorlar. Çünkü büyük yapım şirketleri bu şekilde Amerikan film endüstrisini ayakta tutuyorlar. Hedefledikleri başarı gerçek ve daha büyük başarı, sürekli artan ve daha iyisine yönelen ivme seyreden bir başarı. Bunu yapabilenler ayakta kalıyor ve devler liginde yerini alıyor. 

Günümüzde gerçek anlamda başarmak hedefinizle doğru orantılı. O nedenle yukarıda da belirttiğim gibi siz hangi başarıyı istiyorsanız o şekilde bir strateji belirlemelisiniz. Adım adım her detayı, sonraları ile birlikte düşünerek hareket etmelisiniz. Aslında şöyle bir gerçeğin de altını çizmekte fayda var, başarı duygusu bağımlılık yapar, tek seferlik bir başarı olarak kalamaz. Belki aynı dalda ya da alanda değil ama başka alanlarda da başarma hissiyatını tetiklemesi muhtemeldir.

Sizin hayaliniz, seçtiğiniz alana ait pastadan pay almak ise, sonrasını planlayanlardan olmalısınız, işin sırrı bu dedik. Bir süre sonra o pastayı yapan ve pay eden haline gelebilirsiniz belki de kim bilir? Bu sonrasını düşünmek işi biraz zor gelebilir. Çünkü hep sonrasını ve daha sonrasını şeklinde sürecekmiş gibi geliyor değil mi? Burada devreye ekibiniz giriyor. O nedenle; "Bireysel başarılar başlamak için belki tercih edilebilir ama ekip kurmak, bir ekibe sahip olmak sonrası için çok önemli" deniliyor. Bu sizin üzerinizdeki yükü alacak, farklı ve daha taze fikirlerle daha kalıcı bir yol izlemenizi sağlayacaktır. O düşünmeniz gereken sonralar, zaten kendiliğinden yolunu bulacak ve sağlam zemine oturmuş şekilde devamlılığa ulaşacaktır. 

Bütün bu söylediklerimi toparlayacak olursak, başarmak için başarı arzunuz, böyle bir hedefiniz olmalı. Gerçek ve kalıcı bir başarı sahibi olmak, başarı hikayenizi sürekli canlı tutmak ise bu hedefiniz, sırrı verdik, sonrası ile önden tanışarak hareket edin. Böylece çıkabilecek sorunlara göre uyum sağlamanız ve adımlar atmanız daha kolay olacaktır.  

Çünkü başarmanın sırrı devamlılığı...

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 158,0K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST