Loading

Hedefini Hedeflerinle İzole Et

Hedeflerin neler? Kaç hedefin var? Asıl hedefin ne? Asıl hedefine giderken hangi adımları atmalısın? Başarman için hedeflerine ihtiyacın olacak.

Asıl hedefinize ulaşmak için baska hedefleriniz olsun. Onlar yol haritanız ve asıl hedefinizi koruyacak olan önemli taşlar olacaktır. Tıpkı satranç taşları gibi...

Bir fikir belirdi zihninde. Ardından da bir hedefin oluştu. Hemen kurgulamaya başladın, hedefine giden yolların taşlarını nasıl döşeyeceğini, kimlere danışacağını, kimlerle yol alacağını yani ekibini, hedefine giderken aşman gereken olası zorlukları ve sonunda hedefine ulaştığın anda ki konumunu ve durumunu, o mutluluğu hayal etmeye ve aslında görmeye başladın. Zaten buraya kadar hayal edebildiysen ve çok net zihnin ile görebildiysen işin büyük kısmını hallettin demektir. 

Peki ya korkular? Başaramama korkusu, rakip belirlediğin kişilerle nasıl bir yol izleyeceğine dair belirsizlik korkusu? Hedefini sarıp sarmalayıp saklarsan eğer, bu korkular ona ulaşmaz ve izole olur. Peki bunu nasıl yapacaksın? Hedefini açık etmeden, gizli tutarak ekibinle nasıl bir yol alabilirsin? 

Cevabı stratejik aslında. Asıl hedefini hiç kimseye söylemeden, o hedefe hizmet edecek hedefler belirlemek. Böylece o hedefler asıl hedefini izole edecek yani hedefini, hedeflerinle koruma altına almış olacaksın. Asıl hedefin zaten bu yolun sonunda kendiliğinden gerçekleşmiş olacak ve fikrini tüm darbelerden korumuş olacaksın, ister içerden, isterse dışardan olsun. 

Hedefine giden yol, hedeflerinden geçecek. Ekibin de,  her bir hedefi gerçekleştirirken daha canlı ve verimli olacaklar. Sanki büyük bir puzzle gibi. Sonuna doğru giderken, merak artacak, daha etkin olacak bir ekibin olacak. Bu da sana başarıyı getirecek. 

Satranç gibi aslında. Amaç şahı mat etmek, ancak bunu yaparken gidilecek yollar tamamen başka hedeflerden geçiyor. Bir sürü yol var ve bir sürü hedef seçiyorsun. Bu oyunun zevki de buradan kaynaklı değil mi zaten? Asıl hedefini açık etmeden, rakiplerin için başka hedefler göstererek önde bitireceğin bir yarışı garantilemiş olursun. Ama bu hedefler sahte hedefler olmamalı, asıl hedefe hizmet edecek, rakipler için çok da ürkütücü görünmeyecek ve hatta dikkate bile alınmayacak şekilde olmalı.Yolculuğunuzun ara durakları olmalı, bu sayede başarı daha kalıcı ve etkili olacaktır.

Örneğin; daha araba icat edilmemiş bir yerde, hedefiniz araba yapmak ise, önce tekerleği, motoru, iskelet sistemini, mekanizmasını adım adım gerçekleştirmeniz gerek. Araba hayalinizi ilk başta açık ederseniz, hem alay konusu olabilir, hevesiniz ve çabanız çok fazla eleştirilere ve olumsuzluklara maruz kalabilir, hem de başkaları o hedefiniz için sizinle birlikte yol almaya başlayabilir yani fikriniz çalınabilir. Dolayısı ile hedefinize emin adımlarla ve rakipsiz olarak, tüm tehdit ve tehlikelerden uzak gitmek istiyorsanız, hedefinizi açık etmeyin. Onu izole edin ve bırakın başka hedefleriniz sizi etrafa tanıtsın, vitrininizi oluştursun. 

Hedefinize hizmet eden hedefleriniz, size tam anlamı ile zaman kazandıracak ve yol haritanızı netleştirecektir. İzole olan hedefiniz ise beslenecek, daha büyük bir etki yaratarak bulunduğunuz alanda neredeyse bomba etkisi oluşturacaktır.

"Bir şeyi korumak ve saklamak istiyorsanız eğer, ortada bırakın" der eskiler. Siz de aslında ortada bırakacaksınız ama çok iyi izole ederek. Hedef şaşırtmaları ile. Parçalara odaklanarak büyük resmi görmelerine engel olacaksınız. Büyük başarı elde etmiş bugünün dev firmaları, fikirleri ve geçmişten günümüze gelen, tüm tarihe damgasını vurmuş liderler bunu yapmışlardır. 

Büyük resme kendileri odaklanmış ama parçaları göstererek herkesin odağını kaydırmıştır. Çünkü insan beyni bir anda geniş çerçeveden bakmaz, o şekilde evrimleşmemiştir. Önce parçaları fark edecek sonra birleştirerek bütünü görecektir. Doğamızda olan bu bilgiyi kullanarak yol alanlar esas ve kalıcı başarıyı elde edenlerdir. 

Siz de bu kadim bilgiyi kullanarak, başarıya ulaşabilirsiniz. Hedefinize, hedeflerinizin yardımı ile ulaşın. Hadeflerinizin varış noktası asıl hedefiniz olsun...

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 154,3K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST