Loading

Kişisel Gelişimin 4 Aşaması

“Korkuyu yaşamın bir parçası olarak kabul ettim. Özellikle de değişim korkusu...” ERİCA JONG

Değişim, yaşamın kaçınılmaz bir parçası ve kişisel gelişimimizin temel bir parçasıdır.

Bazen değişim isteğe bağlıdır. Biz kendimiz değişim yapmayı seçiyoruz. Kariyer değiştirmek, bir iş kurmak ya da ilişki kurmak, ebeveyn olmak ya da yeni bir hobi edinmeye karar verebiliriz.

Diğer zamanlarda, değişim istemsizdir, kontrolümüz dışında. İş kaybını, biten ilişkileri veya değişmeye zorlayan diğer dış faktörleri bir düşünün.

Bu yazımızda bir değişiklik yapma, bilinmeyene adım atma ve mevcut konfor bölgesinin dışında bir şeyleri takip etme konusundaki gönüllü kararlara odaklanacağız.

Kişisel gelişimin bu dört aşaması, herhangi bir yeni girişimde başarımızın anahtarı olacaktır: Karar, Korku, Dönüşüm ve Yeni Varlık Durumu. 

Aşama 1: Karar  

Bizi değişim yoluna sürükleyen bir karar verdiğimizde, genellikle büyük bir coşku izler.  

Karar ebeveyn olmak, işyerinde yüksek bir rol almak, yeni bir hobi veya dilde uzman olmak veya yeni bir işe başlamak olabilir.

Bu karara doğru ilerlerken, genellikle ideal başarı seviyemize ulaşmak için ne kadar emek ve zaman harcayacağımızı anlamıyoruz. Ancak bu bilgi eksikliği bize gelecekte sahip olacağımız şey için heyecan duymamıza neden olur.

Aşama 2: Korku

Bu heyecan, öğrenme eğrisinin başarı için ne kadar dik olduğunu fark ettiğimizde hızla korkuya dönüşür.

Korku duymak arkadaşlarımızdan, ailemizden ve meslektaşlarımızdan almayı düşündüğümüz karar konusunda aldığımız güven eksikliğidir.  

Korku aşaması kişisel evrimimizin en kritik noktasıdır. Zira insanların çoğunluğunun hedeflerini ertelemesine hatta daha başlamadan vaz geçmesine neden olur.

Bazıları başarısız olursa sonrasında onlara ne olacağından korkuyor. İnsanlar onları yargılayacak ve kalıcı bir başarısızlık olarak etiketlenecek mi? Başarısızlıktan dolayı hayatın en büyük derslerini elde ettiğimiz bilgeliğinin eksikliği.  

Diğerleri, başarırlarsa ne olacağından korkuyorlar. Başarılı olursa gelecek tüm değişiklikleri halledebilirler mi? Olumlu olanların başarılarından nasıl kaynaklandığını anlayamamak herhangi bir olumsuzluğa gölge düşürecektir.

Korkunun başarıya giden yolda sadece bir adım taşı olduğunu kabul etmeliyiz.

Ve ileriye doğru ilerleyen insanlar, korkularına rağmen, arzu ettikleri hedefe ulaşanlar sadece. 

Aşama 3: Dönüşüm  

İş dünyasında her zaman küçük kazançları kutladık, çünkü onlar daha büyük hedefimize doğru yolda olduğumuzu gösteriyorlardı.  

Kişisel gelişimimizin dönüşüm aşamasında, her küçük kazanma (olumlu inceleme / geri bildirim, bir keşif anı, vb.) Bizi yeteneklerimizde daha az korkulu ve daha güvenli hale getirir.  

Küçük zaferler, bize geçmiş zorlukları zorlamak için çok gerekli coşku ve pozitif enerji artışı sağlıyor.

Çekim yasası sayesinde, bu pozitif enerji, insanlarımızı ve kaynaklarını çevremizin içine çekerek beklentilerimizin ötesindeki ilerlememizi artıracak.

Ve bu beklenmeyen gelişme hızı, bizi başarısız olmaktan daha başarılı olacağımızı düşündüğümüz kritik bir eşiğin ötesine iter. 

Aşama 4: Yeni Varlık Durumu

Kişisel gelişimimizin son aşaması, bilinçli olarak olmak istediğimiz kişi olduğumuz zamandır.

Küçük başarılar arttı ve hareketlerimizin tümü artık düşünce veya korku olmadan doğal olarak akıyor.

Evrim tamamlandı. Bu, kişisel gelişimimize devam etmek ve bilinmeyene olan coşkumuzu takip etmek için bir sonraki karar verilinceye kadardır. 

Sonuç: Harekete Geçin  

Yaşamdaki gerçek tatmin, daima potansiyelimizin sınırlarını zorlayarak gelir.

Kişisel evrimimizin peşinden bilinmeyene girerken korkunun en büyük engel olacağını unutmayın.

Korku ile karşılaştığınızda hedeflerinize geri dönmeyin; harekete geçin.  

Bunu attığınız her küçük adımda; korku sizin üzerinizdeki gücünü kaybeder.  

Ve korku gittiği an, kişisel hedeflerin tümüne ulaşılabilir hale gelirsiniz.

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST