Loading

Ciddi misin?

Düşüncelerinde ne kadar tutarlı ve samimisin? Fikirlerinin arkasında güçlü bir kararlılık var mı? Arkanı kime değil, kendine ve kararlılığına yaslamalısın. Ne kadar ciddi isen, fikrin de seni o kadar ciddiye alır.

Gittiğin yolun sonunu görmen için, varış için gereken şey ne kadar ciddi olduğunla bağlantılı bir durum. Kendine sorduğun sorularda ve verdiğin cevaplarda ne kadar ciddisin ya da ciddi misin? Mesele burada gizli...

Hayallerin... Düşüncelerin... Planların... Gerçekleştirdiklerin...Bu bir devam zinciridir. Her şey bir hayalle başlar, düşünceye dönüşür, plana dökülür ve gerçekleşir. Yol budur. Her ne konu için olursa olsun bu zincir değişmez. Biri eksik olursa, zincir kopar ve sonuca ulaşamaz. Bu zincire tutunmak önemli. Bunu ne sağlar peki? Yani yorulmanızı önleyecek olan, dayanabilir kılacak olan, sabır verecek olan, sakin tutacak olan, pes ettirmeyecek ve dayanmanızı sağlayacak olan nedir? Cevabı ne kadar 'ciddi' olduğunuzda gizli.

Kararlılığınızın arkasında da bu var, sizi destekleyen. Bu zincirin halkalarını birleştiren yapıştırıcı burada gizli. Hayallerinizi kurarken, düşüncelerinizi oluştururken, planlarınızı çizerken ve uygularken ne kadar ciddi iseniz, gerçekleştirmeniz o kadar kaçınılmaz bir başarı ile olur. Ciddi olmanız; kararlı, istikrarlı, dinamik, ısrarcı ve akılcı olduğunuz anlamına gelir. Geniş perspektifle bakmanızı sağlar. Hayatınıza ilişkin her şeyin; fikirlerinizni, hayallerinizin, duygularınızın, hedeflerinizin tüm versiyonlarını dener ve her ihtimalini değerlendirme, öngörme şansını bu ciddi olma meselesi ile sağlayabilirsiniz.

Ciddiyet emin olmak demektir. Arkanızı dayandırdığınız güç bu olmalıdır. Size ait, size özel ve sizi ifade eden bir karakterdir, ciddi olmak. Karşınızdaki insanlarda bu karakterinizi görerek size karşı hamle geliştirir ve sizinle ilişki kurar. Ciddi olmayanlar; elenir, yok sayılır, değerlendirilmeye alınmaz ve güvenilmez olarak sınıflandırırlır.

Bu bir ilişki olduğunda da, market alışverişinizde de, büyük bir işi hayata geçirme sürecinde de geçerlidir. Duygularda da ciddi olmalı, fikirlerde de ciddi olmalısınız. Bu, kararlılığı destekleyen bir kavramdır aslında. Eminlik ihtiva eder. Şüpheyi silen, şüphe getirecek her şeyi eleyen bir durumdur. Düşünün bu hayatta en çok sorduğunuz sorulardan biridir, hatta ünlem şeklinde kullanılır, tepkinizi ifade eden, beklentinizi ortaya koyan bir sorudur bu; 'Ciddi misin?'

Alacağınız cevap sizin tutumunuzu, bakış açınızı etkiler değil mi? Karşınızdaki kişi ile ya da konu ile ilişkiniz bu sorunun cevabına bağlıdır. Sizin için bu kadar önemli olan bu soru, başkaları içinde önem arz edecektir tabii ki. Onlarda size aynı soruyu yöneltecektir. Bu sefer sizin vereceğiniz cevap önemli hale gelir. Tüm ilişkileri etkileyen soru ve cevap işte budur.

Şimdi ben size bu soruyu soruyorum. Hayallerinizi kurarken ne kadar ciddisiniz? Ya da ciddi misiniz? Bu sorunun yanıtı hayallerinizi ya düşünce aşamasına geçirir ya da hayal olarak bırakır. Devam etmek mi, ilerlemek mi? Devam etmek, sizi bir yere götürmez sadece yürütmüş olursunuz o hayali. İlerlemek ise; hayalinizi bir düşünceye bağlar. İlerlemek, ciddiye almak ile ve ciddi olmakla mümkündür.

Hayallerinizde ciddi iseniz düşünceniz oluşur. Düşüncelerinizde de aynı ciddiyet söz konusu olursa, planlama aşaması kaçınılmazdır. Kendiliğinden o plan oluşmaya başlar. Siz sadece kağıda dökersiniz, zihninizde beliren o planın parçalarını. Bu noktada da ciddi iseniz tüm zorluklar, engeller ve eksikler sizi yormayacak ve vazgeçiremeyecektir. Dolayısı ile başarılı bir sonuca ulaşmış olursunuz; çünkü hayaliniz gerçekleşmiştir. Zincir tamamlanmış, ilerleme kaydedilmiş olur.

'Her şey ciddiyet gerektirir; yaşamak bile' demiş şair. Yaşamak bile ciddi bir şey yani. Halbuki bize ne kadar olağan ve sıradan geliyor değil mi? Nefesimizi almakta zorlanana kadar bunu düşünmüyoruz bile... 

Karıncaları izlemişsinizdir. Ya da arıları. Bu iki hayvan türü çalışmaları ve disiplinleri ile bilinir. Her zaman örnek verilen canlı türleridir. Koloni halinde yaşarlar. Her birinin bir amacı ve yeri vardır. O kadar ciddiye alırlar ki bu amaçlarını, onu görev edinirler ve hangi zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar çözüm üretip, yolu uzatıp yine de sonuca varırlar, görevlerini tamamlarlar. Biz insanlara da birçok konuda örnek teşkil eden bu canlılar, ciddiyetleri ile de örnek alınmalılar bence. Türümüzün daha gelişmiş olduğunu düşünürsek, bu ciddi olma meselesi bizler için daha kolay dikkate alınması gereken bir konu olmalıdır. 

Şimdi tartın kendinizi, bir sirkelenin, yoklayın. Yoklama da var mısınız, yok musunuz? Ne kadar kendinizin, fikrinizin, duygunuzun ve varoluşunuzun arkasındasınız? Bu sorulara verdiğiniz cevaplarla doğru orantılı olarak ne kadar ciddi olduğunuz ortaya çıkacaktır. 

Peki son bir soru daha; verdiğiniz cevaplarda ciddi misiniz?... 

 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 156,3K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST