Loading

Kendi Kendine Koçluk Edebilmen İçin Disney Metodu

Aklındakini hayata geçirebilmen için ilk adım, hayaller... Ne demek yani bu? Haydi o zaman içeriğimize…

Walt Disney'in Disney Metodu

Walt Disney’in kuruluşunun ilk yıllarında 3 katlı bir binası varmış. Bu binanın üçüncü katında hayalciler, ikinci katında gerçekçiler ve birinci katında uygulayıcılar bulunuyormuş.


disney_metodu

İmkansızı isteyen hayalciler kendi bulundukları katta en akıl almaz uçuk hayalleri kurar ve ikinci kattaki gerçekçilere gönderirmiş.

Gerçekçiler ise projeyi dikkatlice inceler, bazen hayalciler ile beraber oturup tartışırlarmış. Anlaşmaya varabilirlerse gerçekçiler projeyi uygulayıcılara götürürmüş.

Uygulayıcılar ise projede kaç kişinin çalışacağı, projenin bütçesi, kimden yardım alınacağı, sponsorların projeyi kabul edip etmeyeceği gibi konuları inceler ve muhalefet oldukları noktaları incelenmek üzere tekrar gerçekçilere gönderirlermiş. Hiçbir zaman uygulayıcılar ile hayalciler toplantı yapmazlarmış. Uygulayıcılar sadece gerçekçilerle toplantı yaparlar, ortak bir görüşe vardıktan sonra projeyi uygulamaya geçirirlermiş.

Bu Metodu Sen Nasıl Kullanacaksın?

Şimdi bir masanın etrafına üç sandalye koy. Onlara hayalci, gerçekçi ve uygulayıcı olarak isim ver.

1) Hayal

hayal

Önce hayalci sandalyesine otur ve hayallerine sınır koymadan ve zaman kısıtlaması olmadan uçuşa geç.

2) Gerçek

gercek

Bitirdiğinde gerçekçi sandalyesine otur ve bu hayallerden hangilerini gerçekleştirebileceğini incele.

3) Somut

somut

Eğer bitirdiysen doğruca uygulayıcı sandalyesine geçerek uygulama aşamalarını düşün.

Bu uygulamayı yaptığında kendine şaşıracaksın, tabii eğer peşin hükümlü davranmazsan...

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST