Loading

Matematiksel Boyutta, POMODORO TEKNİĞİ ile Çalışma Performansınızı Arttırın

domates

“Hayatın içinde zaman ile mücadele ettiğimiz kesindir. Zamanı kullanmada sıkıntı duyanlar için ZAMAN düşmandır. Bu problemi ortadan kaldırma konusunda yardımcı olacak ve aynı zamanda uygulaması son derece basit olan bir zaman paketleme yöntemi Pomodoro Tekniğinden bahsetmek istiyorum. “

Bu tekniğin temelinde kısa süreli ve molalı çalışma tekniğiyle verimli çalışma süresini arttırmak yatıyormuş. Hayattaki başarımıza katkısı oldukça fazla olacağına inanıyorum.

Avrupa Ülkesi “İtalya”. Hep merak ederdim. Evet İtalya, benim içim yeri özel ve farklıdır. İtalyanca’yı da öğrenmeye meraklı olduğum, İtalyanca kitaplar okuyup, şarkılar dinlediğim gibi. Hep ilginç teknikler Avrupa’dan ve Amerika’dan geliyor.

Kimisi kendi bildiği çalışma şeklini uyguluyor. Kimisi de farklı teoriler, teknikleri uygulamayı. Aslında benimde günlük planladığım işleri gün içinde yetiştirmekte zorlandığım az olur. Yeni şeyleri merak ettiğimden yakın zamanda denediğim bir tekniği kaleme aldım. Bu arada İtalya’nın yaklaşık her yerini gezdim. İtalyanlar çalışırken, iyi dinlemeyi de severler.

Hem de yaratıcılık güçlerini hep ön planda tutmayı çok iyi biliyorlar.  Ama şimdi bu tekniğin nasıl ortaya çıktığını okuyunca nasıl olur diyebilirsiniz?

İtalyanca domates anlamına gelen Pomodoro tekniği 1980’lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. Ne ilginçtir ki; Francesco Cirillo, İtalyan bir öğrenci olduğu ve mutfaktaki zaman sayaçlarından ilham alarak bu tekniği yaratığıdır. Teknikte 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık bir döneme pomodoro denir.

Sürekli tek bir işe yoğunlaşma sorunumuz da bundan nasibini almış durumda oluyor. Odaklanmayı, günlük çalışma ritmimizi kolaylaştıran bir model. Çalışacağınız konuya ve zamana karar verin; verimli çalışmanın keyfini çıkarın. Bu teknikte kazanmanın en etkili yolu, çalışacağınız konuyu anlamak için kaç pomodorinin size yeteceğini belirlemek gerekli.

Pomodoro tekniğinde ideal olan pomodoro süresi için konsantrasyonunuzu iyi ayarlamanız gerekiyor. Yanınızda zamanlayıcı bulundurmayı unutmayın. Çevrenizdekileri uyararak sizi rahatsız etmemelerini istemelisiniz. Haberleşme kanallarına kısa bir süre veda etmeniz gerekecek. Kısa süre veda derken, iş konusunda olanlar için değil, özellikle özel aramalar için olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çalışma planlarınızı haftalık ve aylık olarak değerlendirmeye almanızdır. Düzenli değerlendirme yaparak çalışmaya devam ettiğinizde, zamanı ne kadar iyi yönettiğinizi anlayacaksınız. 

Pomodoro tekniğinin en güzel yanı gün içinde mola süreleri ile birlikte 6 saate kadar çalışmanın keyfini çıkarmak ve o gün içinde planladıklarınızı nasıl kolay bir şekilde bittiğine inanamayacaksınız.  

Normal çalışma tekniklerine göre çok daha az yorgun hissetmenizi sağlayacaktır. İş ve ders çalışma süresinden çok kendinize ayıracağınız zamanın tadına varabilirsiniz. Zamanın kısa değil, uzun olduğunu anlamış olacaksınız.

Tekniği uygularken önce 25 dakikalığına iş veya dersinize odaklanıyorsunuz, iş olduğunda telefon görüşmelerini de bunun içinde sayabiliriz. Sonrasında 5 dakikalık bir mola veriyorsunuz. 1 pomodoro, bu 30 dakikalık sürece denk geliyor. 4 pomodoro yaptığınızda, yarım saatlik bir mola verebiliyorsunuz.

Günde 6-12 arası pomodoro yapmak, ideal sayılıyor. Bu da 3-6 saat arası bir zaman dilimine denk geliyor.

6 pomodoroyu tamamladığınızda günlük hedefe ulaşmış oluyorsunuz. Bunu yaparken de 3 buçuk saatlik sürenin tam 1 saati dinlenerek geçireceksiniz.

Yani bütün günde sadece ve sadece 2 buçuk saat harcayarak, verimli bir çalışmayla işlerinizi halletmeniz mümkün olacak. Canınız istiyorsa veya halletmeniz gereken çok fazla şey varsa, güne bir kaç pomodoro seansı daha ekleyebilecek zaman kalacağına eminim. 

5'er dakikalık molalar da kafanızın yenilenmesini sağlayacak ve sanki yeni başlıyormuş gibi her seansta üst düzeyde odaklanabileceksiniz.

Özetle; kendinize yüklenmeyin, baskılardan kaçının. Beyniniz dinç kaldığını fak edeceksiniz.  Çalışma prensibine sahip bu tekniği, sistemli ve düzenli bir şekilde uygulamaya kararlıysanız, verimlilik seviyeniz arşa çıkacak ve başarı en iyi nokta olacaktır. Daha iyi bir iş- yaşam dengesi kurduğunuzu anlayacaksınız.

 

Dilek Seferoğlu
Yönetici / 290 Yazı / 419,0K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST