Loading

Y KUŞAĞININ BİLİNMEYENLERİ

Y kuşağı hakkında tüm bildiklerimize pozitif yönde katkı sağlayacak bilgiler....

1979 – 1999 yılları arasında doğmuş olan '' Milenyum Kuşağı'' olarak da adlandırılan Y kuşağının en büyükleri içinde bulunduğumuz yıl itibarı ile 39, en küçükleri ise 19 yaşlarındalar. 

 Y kuşağı hakkında yaygın olan bilgiler bağımsız, bireysel, bencil, mevki ve maddiyata düşkün olarak sıralanabilir.

 Bu makalemizde yukarıda sıraladığımız bu özellikleri ne kadar yanlış bildiğimiz ve yorumladığımız konusunu irdeleyeceğiz.

Kendilerini genel anlamda akıllı, eğlenceli, yaratıcı, komik olarak tanımlamakla beraber her konuyu sorgulayan ve nedeni bilmeden verilen komutları yerine getirmeyi reddeden yani otoriteye boyuneğmeyen  Y kuşağının ismi İngilizce ‘’ Why? ‘’sözcüğünden gelmektedir.

 

 Y kuşağı her ne kadar apolitik olarak nitelendirilse de aslında okuyan, araştırmacı, yenilikçi bireylerden oluşuyor.

 Y kuşağı özgürlüğüne düşkün olmasından ötürü her ne kadar bireysel gibi görünse de aslında birlikteliğe ve sosyalliğe önem veriyor. Yapılan araştırmalarda Y kuşağı için 2P yani akranlar  (pear) ve ebeveynler (parents) oldukça önem taşıyor.

 Y kuşağı televizyonla doğup, internet ve teknolojinin gelişimiyle beraber büyüdüğü için interneti hayatında oldukça aktif kullanıyor, geliştiriyor ve    bilgiye anında ve kaynağında ulaşabiliyor. Diğer kültürlerle kolaylıkla etkileşim içerisine girebiliyorlar. Türkiye' de Y kuşağı çalışanları %38 oranın da
otomasyon, yapay zeka gibi teknolojilerin iş imkanını artıracağına, %58'i verimliliği olumlu etkileyeceğine, %56' sı teknolojinin ekonomik anlamda büyümeyi etkileyeceğine inanıyor. Y kuşağı uzun vadeli plan yapmıyorlar ve bulundukları ortama uyum sağlamak yerine ortamın onlara uyum sağlamasını bekliyorlar.

 Y kuşağı korkusuz ve yeniliğe her zaman açıklar.

 Y kuşağı sanıldığı gibi tüketici değil, yaratıcılığı ile birlikte üretken ve bilinçli tüketiciler olarak karşımıza çıkıyorlar.

Kısacası Y kuşağı özelliklerini iyi anlıyor olmak, karşılıklı kurulacak ilişkileri pozitif yönde etkileyecek, özellikle çalışanve öğrenci popülasyonunun  verimliliğini artıracaktır.

 

 

 

 

 

 

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST