Loading

Kokoloji Kişilik Testi

Bugün birazcık farklı ve eğlenceli bir şey yapalım ve kendimizi keşfe çıkalım.

Kokoloji kişilik testi, psikoloji profesörü Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilmiş, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunudur. Kokoloji kitabında aşk, evlilik, iş, ev, dostluk, aile gibi konularda toplam 53 oyun vardır. Bunlardan 5 tanesini çözeceğiz.

Ancak başlamadan önce testi çözerken dikkat etmen gereken birkaç önemli nokta:

1) Aklına ilk geleni söyle.

2) Cevapları tahmin etmeye çalışma.

3) Kendine karşı dürüst ol.

 

Soru 1:

Haftalık popüler bir dergi alarak eve geldin. Derginin içindekileri hangi sıraya göre okursun?

1) Birinci sayfadan sonuncu sayfaya kadar düzenli bir şekilde okursun.

2) Hemen seni ilgilendireceğini bildiğin konulara geçer ve sadece onları okursun.

3) Sayfaları rastgele çevirir ve ilginizi çeken şeyleri okursun.

4) Derginin formatı değişmediği için konuları her zaman bu dergiyi okurken okuduğun sırada okursun.

 

Yanıt 1:

Dergi, insan deneyimlerinin toplandığı bir antoloji gibidir ve senin o dergiyi okuma tarzın seçimlerin çeşitliliği karşısında nasıl davrandığını gösterir. Özellikle okuma zamanını nasıl değerlendirdiğin kaynaklarını, paranı nasıl kullandığını betimler.

1) Parasının her kuruşunun nerede olduğunu ve nereye harcandığını bilen birisin. Kişisel bütçen ile sürekli meşgul olduğundan değil, sadece her şeyin nerede durduğunu bildiğin zaman kendini daha rahat hissediyorsun. Bir şey kaybetmekten nefret ettiğin için tüm hesaplarını düzenli tutuyor, borcunu ve alacağını biliyorsun.

2) Para cebinde durunca sanki sana batıyor. Eğer paran varsa canın ne isterse aklına ne gelirse onun için harcıyorsun. Son kuruşunu harcarken de gelecek ay belki de bir hesap açarak para biriktirmeye başlamayı düşünüyorsun. Eğer biraz para biriktirebildiysen de bunu en yakın bankamatikten çekmen beklenmedik bir şey değil.

3) Sen kendini tutumlu olarak tanımlıyorsun. Bazıları buna cimri diyebilir. Aslında sen paranı boş şeylere harcamıyorsun ya da kaynaklarını ziyan etmiyorsun, kara günler için saklamayı tercih ediyorsun. Aniden bir şey almak ya da kredi kartlarını borca sokmak gibi huyların yok ama kesenin ağzını biraz açmayı denemen iyi olabilir.

4) Hayatındaki olası değişikliklere karşın sen harcama alışkanlıklarını asla değiştirmiyorsun. Eğer büyük ikramiyeyi kazansan, indirim dükkanlarından alışveriş alışkanlığından vazgeçmen zor olacağı gibi tam tersine eğer parasızlık çekiyorsan da hala marka giysiler almakta direniyor olabilirsin. Sen para kaprisleri ile uğraşacak yapıda biri değilsin, en iyisi bu işlerden anlayan birisinden destek al.

 

Soru 2:

Külkedisi masalının seni en çok etkileyen sahnesi hangisidir?

1) Üvey annesinin elinden eziyet çeken Külkedisi ’nin hali

2) İyilik perisi tarafından güzel bir prensese çevrilen Külkedisi

3) Sarayın merdivenlerinde saat gece yarısını vurduğunda camdan ayakkabısını düşüren Külkedisi

4) Prensin Külkedisi ’ni bulduğu ve camdan ayakkabıyı ayağına giydirdiği sahne

 

Yanıt 2:

Seçtiğin sahne senin kişiliğindeki en zayıf noktayı veya en büyük kusuru simgelemektedir.

1) Külkedisi yerleri ovarken üvey annesi ve üvey kardeşleri tarafından sürekli taciz edilmesi güçlü acıma duyguları uyandırır. Ancak, acımanın altında büyüklük ve gurur duyguları vardır. Bu sahneyi kendini birisinden üstün görmeni sağladığı için hatırlıyorsun. Başkalarına şefkatli, acıyan gözlerle ve yukarılardan bir yerden bakmak iyi bir özelliktir ama onlara daima tepeden bakmayı alışkanlık haline getirme.

2) Sihirli değneğinin bir hareketi ile iyilik perisi Külkedisi’ni büyülü bir prensese çevirir ve dünyasını tamamen değiştirir. Ama burada gerçek dünyada işler hiç de o kadar kolay değildir. Senin en büyük hatan gerçek hayattaki sorunları görmezden gelmen ve plansızlığın. Burada, yarattığın sorunlardan seni kurtarmak için sihirli değneğini sallayacak bir iyilik perisi olmadığını unutuyorsun.

3) Bu sahne, senin üzerinde büyük bir etki yarattı. Çünkü senin başkalarına muhtaç yanına hitap etti. Kendini saat on ikiyi vurduğu zaman koşarak kaçarken ve arkanda sadece sorunlar ve cevaplanmamış sorular bırakırken görebilirsin. Kısa vadede arkanda bıraktıklarını daima başkalarının temizlemesini beklemek kolay görünebilir ama günün birinde gerçeklerle yüzleşmen gerekecektir.

4) Hemen herkes mutlu sonlara bayılır ve sen de bu konuda çoğunluğa dahilsin. İşte senin sorunun da burada. Basit, normal ve sıradan şeylerle çok kolay mutlu olabiliyorsun. Hayattan tek beklediğin sıradan bir iş, aile, arkadaşlar, çocuklar… Sizi özgün yapan özelliklerini keşfetmek için biraz daha fazla gayret göstermen gerekebilir. Öyle hissetmiyor olsan da unutma sen özelsin.

 

Soru 3:

Mahkeme salonunda geçen bir filmde aktörsün. Aşağıdakilerden hangisini oynardın?

1) Avukat

2) Dedektif

3) Suçlu

4) Şahit

 

Yanıt 3:

Aktör, senin sosyal kişiliğini ve dış dünyayı karşılayan yüzünüzü simgeler. Oynadığın rol, bir kriz durumunda ne tepki verdiğini anlatır.

1) Ateş altında daima soğukkanlısın ve seni terlerken görmek zor. Fakat çok gergin durumlarda ortaya çıkan bir başka yüzün daha var. Kısıtlamaları unutacak kadar ateşli ve gerekirse patlamaya hazır bir savaşçı. Bu soğukkanlılık ve ateşlilik seni en umutsuz durumlarda bile düzlüğe çıkarıyor.

2) Karmaşa ve karışıklık seni etkilemiyor. Başkaları kendilerini kaybettiğinde bile sen sakin kafayla düşünebiliyorsun. Çevrenizdekiler bu özelliğine saygı duyuyor ve zorda kaldıkları zaman senden yardım istiyorlar.

3) İlk bakışta güçlü ve umursamaz görünüyorsun ama aslında savaşları sonuna kadar götürmek için gerekli olan şey sende yok. İşler zorlaşınca, kaygılanmakla vakit kaybediyor, sorunları çözmek yerine kendini yargılamaya başlıyorsun. Senin için yapılacak en iyi şey olayları daha pratik yoldan çözümleyebilen birisiyle ortaklık kurmaktır.

4) Her durumda uyumlu ve yardımsever olarak görünsen de başkalarını memnun etmek için gösterdiğin fazla çaba seni de bir dert kaynağı haline getiriyor. Herkesle her zaman geçinmek uğruna tutarsız ve hatta güvenilmeyecek birisi haline geliyorsun. Yaptıklarının başkalarını mutlu ya da mutsuz edip etmediğinden sürekli endişe duymayı bırakmalısın. Kendini ispatlaman gereken tek kişi kendinsin.

 

Soru 4:

Derin bir mağarada kayboldun ve uzayıp giden, bir labirenti hatırlatan koridorlarda dolanıyorsun. Yukarıya çıkan yolu bulmaya çalışırken bir yarasa uçarak gelip kulağına bir şey fısıldıyor.

Bu gizemli yaratık sana hangisini söyledi?

1) Çıkışın nerede olduğunu biliyorum.

2) Sana yolu göstereyim.

3) Aramaya devam et.

4) Buradan asla çıkamayacaksın.

 

Yanıt 4:

Yarasanın sana söyledikleri, zor zamanlarda başkalarına nasıl yardımcı olduğunu simgeler.

1) Burnunu her şeye sokan, her şeyi bilen birisi gibi olmak eğilimindesin. Başkalarına hemen tavsiyede bulunuyorsun ama bazen hiç gerek yokken de yardım etmeye çalışıyorsun. Bu da senin müdahaleci biri gibi görünmene sebep oluyor.

2) Kocaman kalbin ve asla bencil olmayışın başkalarına örnek oluyor. İnsanlar sendeki gücü ve şefkati hissediyor. Bir sorunları olduğunda sana gelebileceklerini bilmek onları rahatlatıyor.

3) Başkalarına karşı, onların özeline olan saygından dolayı uzak duruyorsun. Yardımcı olmak istemediğinden değil ama sorunlarını kendi başlarına çözmeleri için onları cesaretlendirmiş oluyorsun.

4) Yere düşmüş biri gördüğünde içinizden ilk gelen şey tekmelemek. Başkalarının kötü durumlarından az da olsa keyif almak doğal olabilir ama bu bir bahane değildir. Bu davranış, arkadaşlarınla olan ilişkini etkileyebilir. Dikkat et!

 

Soru 5:

Ülkede bir canavar ortalığı kasıp kavuruyor, korku saçıyor ve durdurulamıyor. Üstelik sana doğru geliyor. Canavar öfkeyle dolu ve onunla konuşmanın ya da ikna etmenin imkanı yok. Ama neden bu kadar öfkeli?

1) Karnı aç ve yemek bulmak için avlanıyor.

2) Kaybettiği sevgilisini arıyor.

3) Çok çirkin olduğu için çok mutsuz.

4) Tüm dünyaya öfkeli.

 

Yanıt 5:

Bu canavar, kişiliğinizin karanlık yanını temsil etmektedir.

1) Öfkeli canavar kendi iştahına açtığın savaşa tepki vermektedir. Son zamanlarda bir diyetli mi güreşiyorsun? Karnın boşken kafanı çalıştırmak zordur. Ama ölçülü olmakta da fayda vardır.

2) Belki de romantik anlamda sorunlar yaşıyorsun şu sıralar. Ama unutma her aşkta inişli çıkışlı dönemler olacaktır.

3) Kendi görüntünden bir şekilde memnun olmayabilirsin. Ama bu dünyanın bizi algılama şeklini de negatif olarak etkileyebilir. Sevilmek için ilk adım aynaya baktığında gördüğünü sevmekle başlar.

4) Bu cevabı seçenler karamsarlardır. Sizin için bardağın yarısı hep boş, üstelik suyun tadı kötü. Düzeltilebilecek yanlışlar bulmak iyidir ama hep şikayet ederek dünyayı değiştiremezsin. Bu enerjiyi olumluya doğru kullanmak için bir yol bulmaya çalışmalısın.

Hakan Yıldız
Yönetici / 318 Yazı / 1,1M Okunma

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi. Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok  makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST