Loading

Sondan Başla!

Başlamak, her zaman başlangıç yapmakla ya da baştan başlamakla olmaz. Sondan başa gelmek de bir alternatif olabilir. Sondan başlayarak sonu gerçek kılmak, tamamlamak mümkün.

Sonu yakınlaştırın kendinize ki başlangıçlar daha kolay olsun. Sondan başlamak, başlangıçlara adım atmaktan daha nettir. Bu başarılarınızı da net ve kalıcı kılar.

Yeni bir yıla girerken, geçmekte olan yılın son gününü yaşıyoruz. Son ve başlangıç ikisi de bir arada. 31 Aralık günü bize bu bir aradalığı, yıl döngüsünü göstererek bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir mi? Çabaladığımız şeylerin gerçek olabilmesi, hatalarımızı tekrarlamamak veya hatalarımızı düzeltebilmemiz için bu noktaya dikkat vermemiz gerekiyor olabilir. Yeni bir yılın başlaması, sondan başa doğru bir gidiş. Sonu düşünmeden yeni bir başlangıç yapamıyoruz. O zaman odağımızı bu yıl değiştirelim. Sondan başlatalım biz de her yeni yılın yaptığı gibi.

Bir hayalimiz mi var, sonunu düşünelim ilk. Bir girişimimiz mi var, sonuna bakalım, görmeye çalışalım o girişimin sonunu. Sonra başa doğru gelelim. Fikrimizde de, planımızda da böyle olsun bu sefer. Sonu ile başlayan sinema filmleri gibi... O sona gelmeye sebep olan her şeyi tek tek gözler önüne sermeli. Sona odaklı olduğunda başlama noktasını belirlemek daha kolay olur belki. Başlamak zor bir hamledir. Nereden başlayacağını bilmiyorsan ya da çoklu alternatiflerin varsa başlamaya dair, o zaman hata yapmalar, riskler, başarısızlık ihtimalleri karşınıza çıkabilir. Bilerek alınan riskleri tabii ki bu konudan hariç tutuyoruz. O zaten her bir sonu düşünerek alınmış, planlı bir harekettir.

Birçok düşünürün dediği gibi 'hayal kuracaksan eğer sonuna kadar zihninde canlandır'. Bu sözün manası şu olsa gerek; sonuna kadar bir hayali göremiyorsan, sisli ve puslu, yarım ya da gerçek olamayacak bir düşüncedir bu hayal. Zaman kaybına, emek kaybına neden olur. Yarı yolda bırakır ve bedenen olduğu kadar, ruhsal olarak da sizi yorar. O zaman hayalleri bile sonuna kadar götürmemiz gerekiyorsa, sonunu düşünmeden hareket edemiyorsak, sona odaklanalım biz de. Daha aydınlık ve net fikirler elde edebiliriz, kalıcı başarılar olabilir hayatımıza dair. Son, başlangıç için iyidir. Felsefemiz bu olsun bu yıl için. Yeni bir bakış açısı ile sondan başa adım atalım. 31 Aralık akşamı sona dair düşünelim. Sonu kurgulayalım. Sonu her alternatifi ile değil, istediğimiz noktaya odaklı olarak planlayalım. Bu başlangıçlarımızı daha sağlam ve garanti yapacaktır. Son; odaklanırsa bir tekliğe, gerçekçi yaklaşmış oluruz. Başlangıçlar alternatifli olabilir. Ama sondan hareket odaklı olmak zorunda. Bu sebeple bu düşünce hepimiz için yeni bir eylem biçimi olacak.

Şöyle düşünün; sonunda kendinizi hayal ettiğiniz başarı ne kadar odaklı ise, hayalinizin başlangıcı temel olarak o kadar sağlıklı olacaktır. Bir insanı o sona getiren sebepler ve başlangıçlar, sona dair her şeyi netleştirir. Hukuken de bu böyle. Sondan başa giden bir sistem hakimdir. Başlangıç, o sondan kopuk ise ya da bağlı ise durum değişecektir çünkü. Son her zaman önemlidir bizler için. Üstünde çok düşünmemiz gereken bir konu iken biz, çoğunlukla enerjimizi başlangıçlara harcıyoruz. Kendi öngörülmez risklerimizi, kendimiz bu şekilde yaratıyoruz aslında. Bu da zararı artırıyor tabii ki.

Hedefe ulaşmak için yeni yol haritamız bu olsun, bu yılın son gecesinden itibaren. Sonu tasarlayalım. En ince işçilikler ile sonu ilmek ilmek dokuyalım. Görebilelim yani somut bir şekilde. Ona hayat verelim. Sonra adım adım geri gelelim, her bir aşamayı adımlayalım başa ulaşmak adına. Başlangıç zaten orada apaçık karşımıza çıkacaktır. Son da, başladığımız yer de garanti olacaktır. Bunu yapmak, başlamaktan daha kolay emin olun. Çünkü korku barındırmaz içinde. Endişeleri yoktur; başlangıçlarda olduğu gibi. Son güzel olandır, beklenendir. Dolayısı ile onu tasarlamak çok keyiflidir. Ona hayat vermek özgür kılar tüm hayal gücünüzü. Tıpkı bir mimar gibi düşünebilirsiniz kendinizi. Sonu planlar ve ortaya çıkartır, başlangıç noktanızı ya da rotanızı rahatça belirleyebilirsiniz bir mimar gibi.

Başlangıç sonu belirlemez, sonu değiştirebilme gücüne sahiptir aslında. Son eğer siz de net değilse, başlarken attığınız adımlar sizi riskli bir alana sürükleyebilir. Deneyim gerektirir, nokta atışı başlangıçlar ya da göze almalar gerektirir. Sonu hayal etmeden başlamak, yönünüzü değiştirir, savrulmalara neden olabilir, tekrarlar sizi düşürebilir. Alışılmış bir sistem gibi görünsede başlangıçtan hareket etmek, yeni bir şeyler denemenin zamanı gelmedi mi sizce de? Alışılmışları denedik ya da denemekten korktuk. O zaman bu kalıbı kıralım ve başlangıçlara dair korkularımızdan kurtulalım. Sonun bize vereceği cesareti kucaklayalım. Sondan güç alalım.

Bu yıla 1 Ocak itibari ile değil, 31 Aralık itibari ile başlayalım. Zaman, çok iyi bir öğretmen gerçekten de. O aslında bizimle konuşuyor ve bize; 'sondan sonra başlangıçlar gelir' alternatifini sunuyor. Biz de bu kez bunu fark edelim. Bu yıl sondan başlıyalım. Her şeye sondan başlayarak odaklanalım.

Yeni şeyler deneyelim, başarının yollarını farklılaştıralım. Alışılmıştan çıkmak belki de başarıyı, hayallerimizi garanti kılar ve gerçek yapar. Son bir bitiş değil, başlangıç olur bu kez. 

O zaman hazırsak eğer 'Sondan Başlıyoruz'... 

Çimen AKGÜN
Standart Üye / 67 Yazı / 153,9K Okunma

25 Aralık 1985 İzmir iline bağlı Ödemiş ilçesi doğumluyum. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisansım Uludağ Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olup, ilk yüksek lisansım ise Adlı Tıp alanıdır. Hukuk dalları üzerine KPSS, SMMM ve Açık öğretim kurslarında 8 sene öğretmenlik yaptım, Adlı Tıp alanında da hukuk üzerine çalışmalar yaptım. Lise hayatımdan beri uğraştığım tiyatro alanında akademik olarak yer almak için 2012 yılında konservatuar sınavlarına girerek bu alanda tezli yüksek lisansımı tamamladım. Kedi sahne sanatları tiyatrosunda oyuncu olarak yer almaktayım. Oyunculuk mesleğim içersinde bir çok tiyatro ve dizi içinde yer aldım. Aynı zamanda da profesyonel dans eğitmeniyim. Yaşam koçluğu, motivasyon koçluğu, kişisel gelişim uzmanlığı ve yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Yazmayı çok seviyorum. Şiir yazan, şarkı sözü yazan, okuyan, araştırmacı bir kişiyim.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST